Informacija verslui
Paskutinį kartą tikrinta 2022-07-26

Transporto priemonių draudimo galiojimas ES

Privalomojo ir savanoriškojo draudimo galiojimas

Registruojant automobilį bet kurioje ES šalyje, reikia įsigyti vairuotojo civilinės atsakomybės draudimą. Tai privalomasis draudimas, galiojantis visose kitose ES šalyse. Juo apsidraudus, eismo įvykio dėl vairuotojo kaltės atveju atlyginama fizinė ir materialinė žala tretiesiems asmenims (visiems, išskyrus vairuotoją). Kitos išlaidos (pvz., paties vairuotojo automobilio remonto išlaidos) neatlyginamos.

Taip pat galim apsidrausti papildomu savanorišku draudimu, vadinamuoju KASKO draudimu, kuriuo apdraudžiama nuo kitos rizikos. Šiuo draudimu išplečiama jums suteikiama draudimo apsauga (pvz., apdraudžiama nuo vairuotojo sužalojimo, žalos jo transporto priemonei, transporto priemonės arba daiktų iš jos vagystės, vandalizmo rizikos, apmokamos teisinės pagalbos išlaidos).

Bendrų ES taisyklių, taikomų savanoriškam transporto priemonių draudimui, nėra. Prieš vykstant į užsienį, patartina savo draudiko pasiteirauti apie taikomas draudimo taisykles ir sąlygas. Kiekvienoje šalyje draudikai gali taikyti skirtingas taisykles. Jūsų draudimo galiojimui gali būti taikomi laiko terminai (pvz., ne ilgiau kaip mėnuo užsienyje) arba atstumo apribojimai (pavyzdžiui, 150 km nuo šalies sienos), arba kai kuriose šalyse gali būti taikomos išimtys kai kurių rūšių rizikai (pvz., nedraudžiam nuo vagystės).

Transporto priemonės draudimas priimančiojoje šalyje

Paprastai automobilį užregistruoti reikia įprastinės gyvenamosios vietos šalyje. Priimančiojoje šalyje automobilio registruoti nereikia, jeigu galite įrodyti, kad joje būnate tik laikinai, pvz., joje tik studijuojate.

Kai jį registruojate, turite įrodyti, kad esate apsidraudęs.

Kompetentingos transporto priemonių registravimo įstaigos turėtų pripažinti bet kokios draudimo bendrovės teikiamą draudimo apsaugą, jeigu ta bendrovė:

Įspėjimas

Jeigu keliatės gyventi į kitą ES šalį ir jums reikia perregistruoti automobilį, turėsite išsiaiškinti su savo draudiku, ar jūsų dabartinė sutartis galios šalyje, į kurią persikeliate.

Iš esmės automobilį apdrausti galima ir ES šalyje, kuri nėra jūsų gyvenamoji šalis. Tačiau nepamirškite pasiteirauti, ar draudimo bendrovė teikia tarptautines paslaugas.

Atsitikimas

Ar mano šalyje įsigytas draudimas galioja užsienyje?

Slovėnas Lazlo persikėlė gyventi į Airiją ir kartu pasiėmė savo automobilį, apdraustą Slovėnijoje įprastu draudimu.

Airijoje Lazlo turės jį užregistruoti Airijos registravimo įstaigose ir išsiaiškinti, ar gali vairuoti turėdamas slovėnišką draudimą. Jei atsakymas bus neigiamas, jis turės įsigyti naują draudimą Airijoje.

Daugiau informacijos apie nacionalines transporto priemonių draudimo taisykles

Pasirinkite šalį

Europos Komisija nėra atsakinga už išorės svetainių turinį.

Naujo draudimo užsienyje įsigijimas

Jeigu turima draudimo sutartis šalyje, į kurią persikeliate, negalioja, arba jos galiojimas baigiasi, jeigu automobilį joje perregistruojate, galite kreiptis į nacionalines žaliosios kortelės įstaigas arba informacijos centrus ir pasiteirauti, kurios draudimo bendrovės toje šalyje teikia transporto priemonių draudimo paslaugas.

Draudimo įmokos ir ankstesni draudžiamieji įvykiai

Motorinių transporto priemonių draudimo įmokos įvairiose ES šalyse skiriasi. Iš esmės taip yra dėl skirtingų nacionalinių sutarčių įstatymų, rizikos vertinimo, žalos atlyginimo sistemų arba sudėtingo ir brangaus tarptautinio žalos reguliavimo.

Kai kuriose ES šalyse apskaičiuojant draudimo įmokas gali būti atsižvelgiama į ankstesnius draudžiamuosius įvykius. Turbūt girdėjote įvairių tokios sistemos pavadinimų variantų – nuolaida už draudžiamųjų įvykių nebuvimą, įmokos sumažinimas drausmingiems vairuotojams arba „bonus-malus" (nuolaidų ir priemokų) sistema. Jeigu per metus nepateikiate prašymų atlyginti žalą, draudimo bendrovė, pratęsdama draudimo sutartį, gali suteikti jums draudimo įmokos nuolaidą. Tačiau jeigu pateikėte žalos atlyginimo reikalavimą, jūsų įmoka gali būti padidinta.

Savo draudimo bendrovės galite bet kuriuo metu paprašyti pateikti per pastaruosius penkerius metus jūsų patirtų draudžiamųjų įvykių išrašą. Šį išrašą ji turi pateikti per 15 dienų.

Bet jei kitoje ES šalyje turite sudaryti naują transporto priemonės draudimo sutartį, naujasis jūsų draudikas, apskaičiuodamas draudimo įmoką (ar nuolaidas, kurios jums galėtų būti pritaikytos), neprivalo atsižvelgti į tai, ar praeityje turėjote, ar neturėjote kokių nors draudžiamųjų įvykių.

Įspėjimas

Vis dėlto kai kurios draudimo bendrovės atsižvelgs į tai, ar praeityje turėjote, ar neturėjote draudžiamųjų įvykių, todėl visada verta pasiteirauti sąlygų įvairiose draudimo bendrovėse.

Atsitikimas

Savo šalyje draudžiamųjų įvykių neturėjau. Kodėl draudikas užsienyje reikalauja iš manęs didesnės draudimo įmokos?

Roza yra italė ir neseniai persikėlė gyventi į Prancūziją. Ji vairuoja jau 10 metų ir neturėjo nė vieno draudžiamojo įvykio, todėl Italijos draudimo bendrovėms ji mokėjo palyginti nedideles draudimo įmokas.

Kelios Prancūzijos draudimo bendrovės nepripažino Rozai Italijos draudimo bendrovės išduoto nepriekaištingo išrašo, todėl ji kreipėsi į kitas, kol surado vieną draudimo bendrovę, kuri į tai atsižvelgė ir ją apdraudė pigiau.

DUK.

ES teisės aktai

Pagalbos tarnybos

Specializuotos pagalbos tarnybos

Pasidalyti šiuo puslapiu: