Paskutinį kartą tikrinta 2022-12-21

Papildomos pensijos užsienyje

Papildomos pensijos — tai senatvės, maitintojo netekimo arba invalidumo pensijos, skirtos įstatymais nustatytoms valstybės pensijoms papildyti arba pakeisti.

Įspėjimas

Prieš pasirašydami papildomos pensijų sistemos sutartį, išsiaiškinkite, kaip jūsų teisės į pensiją pasikeis dėl to, kad persikelsite į užsienį ir ten gyvensite. Jei dėl to nukentėtumėte, ji neteisėta.

Jei pasitraukiate iš papildomos pensijų sistemos, nes išvykstate dirbti į kitą ES šalį, turite tas pačias teises kaip ir žmonės, kurie lieka toje pačioje šalyje, tačiau nustoja mokėti įmokas dėl to, kad, pavyzdžiui, pakeičia darbovietę.

Pavyzdys

Fredas 8 metus dirbo šalies A įmonėje, kuri mokėjo dosnias įmokas į papildomą pensijų sistemą.

Vėliau jis rado darbą kitoje šalyje. Naujasis jo darbdavys taip pat mokėjo įmokas į papildomą pensijų sistemą.

Fredui pasitraukus iš papildomos sistemos šalyje A, jo draudikas pasakė, kad persikėlęs į kitą šalį jis praras įgytas teises.

Fredas kreipėsi į Europos vartotojų centrą ir gavo teisinės pagalbos. Galų gale buvęs jo draudikas sutiko išsaugoti jo teises šalyje A.

Įspėjimas

Pensijų kaupimo bendrovės kartais taiko sankcijas į užsienį persikeliantiems žmonėms: atsisako mokėti pensiją, įveda papildomus mokesčius arba reikalauja grąžinti per kaupimo laikotarpį gautas palūkanas.

Tai neteisėta. Jei jums taip nutiktų, kreipkitės į ECC-net.

Pavyzdys

Anna ketverius metus dirbo pas tą patį darbdavį šalyje A, o paskui visam laikui persikraustė į šalį B.

Išėjusi į pensiją ji paprašė papildomos pensijos šalyje A, tačiau draudikas atsisakė ją suteikti ir paaiškino, kad tokią pensiją gali gauti tik žmonės, kurie mokėjo į sistemą įmokas daugiau kaip 5 metus.

Anna pasijuto diskriminuojama dėl to, kad išvyko dirbti į užsienį, ir padavė draudiką į teismą. Tačiau ji bylą pralaimėjo, nes penkerių metų reikalavimas taikomas visiems sistemos dalyviams, nesvarbu, ar jie išvyksta dirbti į kitą šalį, ar lieka toje pačioje šalyje.

Įspėjimas

Jei persikeliate į užsienį, šalyje, iš kurios išvykstate, iš jūsų gali būti pareikalauta sumokėti sumas, nuo kurių mokėjimo buvote atleista(s) dėl mokesčių lengvatų, į kurias turėjote teisę, kol mokėjote įmokas į papildomą tos šalies pensijų sistemą.

Tai neteisėta. Jūsų papildomai pensijai turi būti taikoma ta pati apmokestinimo tvarka, kuri taikoma tos šalies gyventojų papildomoms pensijoms.

Jei jaučiatės diskriminuojama(s), .į Europos vartotojų centrą Atidaryti kaip išorės nuorodą

DUK.

ES teisės aktai

Pagalbos tarnybos

Specializuotos pagalbos tarnybos

Pasidalyti šiuo puslapiu: