Paskutinį kartą tikrinta 2022-11-16

Planinio gydymo užsienyje organizavimas

Tam tikrais atvejais turite teisę kitoje ES šalyje organizuoti gydymą, pavyzdžiui, konsultacijas su specialistu, operaciją ar konkrečios ligos gydymą, ir gauti sveikatos draudimo įstaigos kompensaciją už tai.

Yra du būdai, kaip gauti planinį medicininį gydymą kitoje ES šalyje:

1 variantas – su forma S2

Kai taikoma forma S2, gydymo kitoje ES šalyje išlaidas tiesiogiai padengia jūsų sveikatos draudimo įstaiga.
Jei pasirinksite šį variantą, galite naudotis tik viešosiomis sveikatos priežiūros paslaugomis ir prieš vykdami gydytis į užsienį visada turite kreiptis į savo valstybinio sveikatos draudimo įstaigą dėl išankstinio leidimo (vadinamosios formos S2). Jūsų sveikatos draudimo įstaiga privalo suteikti išankstinį leidimą, jei jūsų prašomas gydymas yra įtrauktas į jūsų sveikatos draudimą, tačiau negali būti suteiktas jūsų šalyje per medicininiu požiūriu pagrįstą laikotarpį. 

Jei gavote formą S2, jūsų gydymo išlaidos bus padengiamos pagal šalies, kurioje būsite gydomas, taisykles. Tai sutvarkys jūsų šalies ir šalies, kurioje jus gydys, atitinkamos įstaigos. Paprastai už gydymą jums mokėti nereikės. 

Įspėjimas

Jei šalyje, kurioje esate gydomas, apdrausti asmenys turi mokėti už tą konkretų gydymą, tai ir jūs turėsite sumokėti, o po to gausite kompensaciją pagal tos šalies sąlygas ir kompensavimo normas.

2 variantas. Prašymas kompensuoti gydymo išlaidas

Už planinį medicininį gydymą taip pat galite susimokėti patys ir grįžę į savo šalį galėsite gauti dalies arba visų išlaidų kompensaciją. Ši sistema taikoma ir viešiesiems, ir privatiems sveikatos priežiūros paslaugų teikėjams kitoje ES šalyje.


Jums bus atlyginta pagal kompensavimo normas, taikomas už tą patį gydymą šalyje, kurioje esate apdraustas. Jei esate apdraustas šalyje, kurioje išlaidų kompensavimo sistemos nėra, jūsų valstybinio sveikatos draudimo įstaiga galės jums atlyginti pagal tarifą, pagrįstą tuo, kiek toks gydymas kainuoja nacionalinei sveikatos sistemai.

Įspėjimas

Atsižvelgiant į gydymo, kurio jums reikia, rūšį ir jūsų šalyje taikomas taisykles, jums taip pat gali reikėti gauti išankstinį sveikatos draudimo įstaigos leidimą. Tačiau išankstinio leidimo forma pagal šį variantą nustatoma nacionaliniu lygmeniu. Daugelyje ES šalių reikalingas išankstinis leidimas, jei gydant reikalinga nakvynė ligoninėje arba brangi medicinos įranga. Išankstinio leidimo nereikia, pvz., gydytojo konsultacijai.

Jei norite sužinoti, ar jums reikia išankstinio leidimo, kreipkitės į savo sveikatos draudimo įstaigą arba nacionalinį informacijos centrą. Nuorodas į gydymo, kuriam reikalingas išankstinis leidimas jūsų šalyje, sąrašus galite rasti čia. Šis prašymas turėtų būti patenkintas, jei priešingu atveju gydymo savo šalyje tektų laukti per ilgai. Nagrinėdama jūsų paraišką, jūsų sveikatos draudimo įstaiga taip pat privalo įvertinti, ar įmanoma išduoti formą S2.

1 variantas su forma S2 jums paprastai bus naudingesnis, jei šalyje, kurioje esate gydomas, apdrausti asmenys neturi mokėti už tą patį gydymą arba jei jūsų šalyje taikomos kompensavimo taisyklės yra palankesnės už šalies, kurioje teikiamos gydymo paslaugos, taisykles. Pastaruoju atveju turėsite teisę gauti papildomą sveikatos draudimo išmoką. Tačiau, jei jums reikia privačių sveikatos priežiūros paslaugų, galima taikyti tik 2 variantą.

Daugiau informacijos apie planinio gydymo išlaidas ir kompensavimą.

Pavyzdys

Prieš organizuodami gydymą pasikonsultuokite su savo nacionaliniu informacijos centru ir sveikatos draudimo įstaiga

Aurélie gyvena Prancūzijoje. Jai reikia operacijos ir ji sužinojo, kad Liuksemburge, kur gyvena jos tėvai, yra specializuota klinika. Ji rado tinkamą specialistą netoli tėvų namų esančioje valstybinėje ligoninėje, tačiau tiksliai nežinojo, kaip gauti gydymą.

Aurélie nusprendė paskambinti į nacionalinį informacijos centrą Prancūzijoje ir į savo vietos sveikatos draudimo įstaigą. Iš jų gavusi visą informaciją, kurios reikėjo, kad galėtų prašyti išankstinio leidimo, Aurélie užpildė būtiną formą. Jei ji leidimą gaus, tuomet galės tartis dėl gydymo tiesiogiai Liuksemburgo ligoninėje.

Kaip organizuoti gydymą užsienyje, jei išankstinio sveikatos draudimo įstaigos leidimo jums nereikia?

1. Patikrinkite, kas padengiama jūsų sveikatos draudimu;

2. Raskite gydymo įstaigą

Jums reikės rasti sveikatos priežiūros paslaugų teikėją (ligoninę, medicinos įstaigą ir pan.), teikiančią jums reikiamas gydymo paslaugas kitoje ES šalyje. Galite:

Nepamirškite, kad kitų ES šalių sveikatos priežiūros sistemos gali veikti kitaip nei jūsų šalies sveikatos priežiūros sistema. Be to, jei kitoje ES šalyje norite pasinaudoti planiniu sveikatos priežiūros gydymu be formos S2, galite būti gydomas kaip privatus pacientas ir jums gali būti taikomos privačiojo sektoriaus kainos, o kompensacijos visada bus išmokėtos pagal jūsų šalyje nustatytas viešojo sektoriaus kainas. Todėl bet kokį išlaidų skirtumą turėsite padengti patys.

DUK.

ES teisės aktai

Pagalbos tarnybos

Specializuotos pagalbos tarnybos

Pasidalyti šiuo puslapiu: