Paskutinį kartą tikrinta 2020-08-05

Dizaino apsauga

Paveikė „Brexit’as“?

Jūsų teisės

Dizaino apsauga užtikrinama jūsų išimtinė teisė (Intelektinės nuosavybės teisių turėtojai gali uždrausti bet kam kitam naudoti atitinkamą intelektinę nuosavybę.) naudoti dizainą , t. y. gaminti, siūlyti, pateikti rinkai, importuoti, eksportuoti arba naudoti gaminį, kuriame jūsų dizainas panaudotas arba pritaikytas. Jei suteikiate leidimą, jūsų dizainą savo gaminiuose gali naudoti trečiosios šalys.

Kam taikoma dizaino apsauga

Galite prašyti dizaino apsaugos, kad apsaugotumėte viso arba dalies jūsų gaminio išvaizdą. Jūsų dizainą sudaro gaminio linijų, kontūrų, spalvų, formos, tekstūros ir (arba) medžiagų savybės.

Kaip apsaugoti dizainą

Jei sukuriate naują dizainą, kuris atitinka naujumo ir individualių savybių reikalavimus, jums gali reikėti jį užregistruoti.

Jei dizainą reikia apsaugoti tik vienoje ES šalyje, vertėtų jį užregistruoti atitinkamoje nacionalinėje intelektinės nuosavybės tarnybojeen .

Kai verslo veikla vykdoma daugiau kaip vienoje ES šalyje, galima savo dizainą apsaugoti kaip registruotąjį Bendrijos dizainą . Reikės sumokėti 350 eurų už 5 metų apsaugą ir įregistruoti dizainą Europos Sąjungos intelektinės nuosavybės teisių tarnyboje (EUIPO) .

Jei dizaino apsaugos ES lygmeniu tereikia trumpą laiką, pavyzdžiui, 3 metus, galima nuspręsti dizaino neregistruoti ir jį naudoti kaip neregistruotąjį Bendrijos dizainą. Mokėti kokių nors mokesčių nereikės. Jūsų dizainas, kaip neregistruotasis Bendrijos dizainas, apsaugomas nuo jo viešo atskleidimo momento. Pasibaigus apsaugos galiojimui jos pratęsti nebegalima.

Daugiau informacijos apie jums tinkančios rūšies registravimą pateikiama Europos Sąjungos intelektinės nuosavybės teisių tarnybos (EUIPO) dizaino puslapyjeen.

Be dizaino apsaugos, dizainai gali būti apsaugomi ir autorių teisėmis, jei jie atitinka abiejų rūšių apsaugos reikalavimus: originalumo autorių teisių atveju ir naujumo bei individualių savybių dizaino teisių atveju.

Jei sukuriate originalų dizainą, jūsų autorių teisių apsauga prasideda iškart nuo kūrinio sukūrimo momento ir dizaino užregistruoti nereikia.

Atsitikimas

Estijoje dirbanti drabužių dizainerė Kristel, savo gaminius parduodanti ir Latvijoje bei Lietuvoje, sukūrė naują vakarinę suknelę. Ji nori apsaugoti savo kūrinį, kad verslo konkurentai jos suknelės nenukopijuotų, todėl savo dizainą nusprendė užregistruoti. Nors Kristel žino, kad naujoji suknelė gali būti apsaugota nemokamai (kaip neregistruotasis Bendrijos dizainas), ji taip pat suvokia tokios apsaugos apribojimus – apsaugoma tik nuo sąmoningo suknelės kopijavimo, bet ne nuo panašaus dizaino nepriklausomo sukūrimo. Kadangi suknelei sukurti jai prireikė daug laiko ir, jos nuomone, gaminys sulauks sėkmės (taip pat ir Latvijoje bei Lietuvoje), Kristel nusprendė savo kūrinį apsaugoti kaip registruotąjį Bendrijos dizainą. Apsauga kainuoja 350 eurų ir taikoma penkerius metus, bet ją galima kas penkerius metus pratęsti iš viso iki 25 metų.

Jei siekiate tarptautinės apsaugos už ES ribų, turėtumėte savo dizainą užregistruotiesfren Pasaulio intelektinės nuosavybės organizacijoje (PINO)esfren . Ji saugo jūsų teises 67 šalyseen .

Susijusios temos

Pagalbos tarnybos

Specializuotos pagalbos tarnybos

Europos INT pagalbos tarnyba

Nemokamos konsultacijos ir mokymas ES bendrai finansuojamų projektų arba tarptautinių verslo sandorių intelektinės nuosavybės valdymo klausimais.

Paramos verslui vietos punktas

Turite klausimų dėl verslo veiklos užsienyje, pavyzdžiui, eksporto arba verslo plėtros kitoje ES šalyje? Jei taip, Europos įmonių tinklas gali duoti nemokamų patarimų.

Pasidalyti šiuo puslapiu: