Paskutinį kartą tikrinta 2022-06-17

Autorių teisės

Jūsų teisės

Originalių literatūros, mokslo ir meno darbų (pavyzdžiui eilėraščių, straipsnių, filmų, dainų ar skulptūrų) autoriai naudojasi autorių teisių suteikiama savo darbų apsauga. Be jų, niekas kitas negali šių darbų skelbti viešai ar jų atgaminti.

ES šalyse (Šiuo atveju bet kuri iš 27 ES valstybių narių) intelektinės nuosavybės apsauga autorių teisėmis galioja iki 70 metų po autoriaus mirties arba 70 metų po paskutinio autoriaus mirties, jeigu kūrinio autorystė buvo bendra.

Už ES ribų bet kurioje šalyje, pasirašiusioje Berno konvenciją en fr en fr en fr en fr , autorių teisių apsaugos trukmė gali būti skirtinga, bet ji galioja ne mažiau kaip 50 metų po autoriaus mirties.

Jei norite įrodyti, kad tam tikru laiko momentu jūsų kūrinys egzistavo, gali praversti registracija.

Autorių teisių apsauga suteikia šias išskirtines teises:

Kaip gauti autorių teisių apsaugą

Literatūros, mokslo ir meno kūrinių autoriai automatiškai įgyja autorių teisių apsaugą, kuri prasideda nuo kūrinio sukūrimo momento, taigi jiems nereikia atlikti jokios oficialios paraiškos teikimo procedūros.

Vis dėlto autoriams gali tekti informuoti kitus asmenis apie savo autorystę. Autoriai prie savo kūrinių gali pridėti pranešimą apie autorių teises, pavyzdžiui, tekstą „visos teisės saugomos", arba simbolį „©", ir greta nurodyti metus, kada kūrinys sukurtas.

Atsitikimas

Tiago Portugalijoje turi kepyklą ir vietos žurnale norėjo įdėti jos reklaminį skelbimą. Internete jis rado gražią tradicinės portugališkos duonos nuotrauką ir norėjo ją panaudoti skelbime, bet prieš išsiųsdamas jį žurnalui Tiago pastebėjo, kad nuotrauka saugoma autorių teisėmis ir jų savininkas draudžia ją naudoti nemokamai, todėl Tiago neturėjo leidimo panaudoti nuotraukos savo skelbime. Jeigu jis norėtų nuotrauką naudoti nemokamai, reikėtų paieškoti komerciniam naudojimui skirtų autorių teisėmis nesaugomų nuotraukų, pavyzdžiui, duomenų bazėje internete. Naudojant tokias nuotraukas nereikia prašyti teisių turėtojų leidimo naudoti jas skelbimuose.

Nacionalinę informaciją rasite toliau.

Turite klausimų apie konkrečią šalį?

Pagalbos tarnybos

Specializuotos pagalbos tarnybos

Europos intelektinės nuosavybės teisių pagalbos tarnyba

Nemokamos konsultacijos ir mokymas ES bendrai finansuojamų projektų arba tarptautinių verslo sandorių intelektinės nuosavybės valdymo klausimais.

Paramos verslui vietos punktas

Turite klausimų dėl verslo veiklos užsienyje, pavyzdžiui, eksporto arba verslo plėtros kitoje ES šalyje? Jei taip, Europos įmonių tinklas  gali duoti nemokamų patarimų.

Daugiau pagalbos paslaugų

Pasidalyti šiuo puslapiu: