Intelektinės nuosavybės komercinimas

Intelektinės nuosavybės savininkai gali suteikti naudojimosi teises kitiems juridiniams asmenims – tai vadinama intelektinės nuosavybės licencijavimu. Intelektinės nuosavybės savininkai taip pat gali norėti gauti pajamų ją parduodami – tai vadinama intelektinės nuosavybės perleidimu arba perdavimu.

Pasiruošimas deryboms dėl licencijavimo arba perleidimo susitarimo

Tam tikrais atvejais gali būti pravartu neatskleisti tam tikros informacijos, pavyzdžiui:

  • atitinkamo intelektinės nuosavybės objekto, pavyzdžiui, technologijos, kurios patento paraiška dar nepateikta, arba kitų komercinių paslapčių,
  • paties licencijavimo arba perleidimo susitarimo, ypač jo finansinių aspektų.

Šiam tikslui su galimu licencijos arba perleidžiamų teisių gavėju galima sudaryti susitarimą dėl informacijos neatskleidimo.

Taip pat galima surinkti ir įvertinti informaciją apie savo intelektinę nuosavybę, pateikus ją išsamiam intelektinės nuosavybės patikrinimui – tai nuodugnus visų su jūsų intelektine nuosavybe susijusių aspektų tyrimas.

Intelektinės nuosavybės licencijavimas

Intelektinės nuosavybės savininkas gali susitarti su kitu subjektu (licencijos gavėju) dėl licencinės sutarties, pagal kurią šiam subjektui suteikiamas leidimas naudotis minėta intelektine nuosavybe. Gali būti vienas licencijos gavėjas (išskirtinė licencija) arba keli. Jeigu siūlomos kelios licencijos, jos gali būti atviros arba ribotos apimties, skirtos konkrečioms veiklos sritims ar geografinėms teritorijoms (pavyzdžiui, franšizės suteikimas).

Licencijos išdavėjas mainais gauna atlygį už leidimo suteikimą, paprastai autorinio atlyginimo forma, kuris apibrėžiamas kaip tam tikra pajamų iš pardavimo procentinė dalis. Taip pat galima nustatyti intelektinės nuosavybės naudojimo apribojimus (geografinę teritoriją, naudojimo sritį ir kt.).

Tokiu atveju licencijos išdavėjas:

  • išsaugo savo teisę į intelektinę nuosavybę, t. y. neperduoda nuosavybės į ją teisių,
  • išlieka atsakingas už atitinkamų intelektinės nuosavybės teisių priežiūrą (ir, jei reikia, bylinėjimąsi teisme).

Nors licencines sutartis reikia rengti padedant teisininkams ir intelektinės nuosavybės specialistams, dėl tam tikrų pagrindinių intelektinės nuosavybės punktų reikia susitarti ir juos numatyti prieš pasirašant sutartį.

Kaip sudaroma licencinė sutartis?

Norint sudaryti licencinę sutartį, būtina atlikti bent šiuos veiksmus:

  • sudaryti rašytinę sutartį,
  • paaiškinti, apie kurias konkrečias intelektinės nuosavybės teises kalbama,
  • nurodyti sutarties galiojimo pradžios datą, trukmę ir pabaigą,
  • susitarti dėl finansinio atlygio, kurį licencijos gavėjas turės mokėti licencijos išdavėjui (pvz., galimą vienkartinę išmoką, autorinį atlyginimą ar pan.), ir nurodyti jį sutartyje,
  • nurodyti, ar šia licencine sutartimi suteikiama išskirtinė, ar neišskirtinė licencija,
  • nurodyti visas intelektinės nuosavybės naudojimo sąlygas,
  • apibrėžti, kuriose teritorijose licencijos gavėjas gali naudoti licencijuojamą intelektinę nuosavybę.

Kai kuriose ES šalyse licencinę sutartį privaloma užregistruoti, paprastai nacionalinėje intelektinės nuosavybės en tarnyboje.

Daugiau informacijos galima rasti licencinių sutarčių informacijos suvestinėje en , kurią parengė Europos intelektinės nuosavybės teisių pagalbos tarnyba en .

Perleidimas – patentų, prekių ženklų ir kitų rūšių intelektinės nuosavybės pardavimas

Galima perduoti nuosavybės teises į savo intelektinę nuosavybę (patentus, prekių ženklus, autorių teises ir t. t.), perleidžiant arba perduodant intelektinę nuosavybę. Perleidžiant intelektinę nuosavybę, perduodamos visos anksčiau turėtos teisės į atitinkamą intelektinės nuosavybės objektą.

Kai intelektinės nuosavybės perleidimas baigiamas, ankstesnis teisių į ją turėtojas toliau nebėra atsakingas už tą intelektinę nuosavybę (pvz., jam nebereikia mokėti pratęsimo mokesčių) ir nebegauna naudos dėl bet kokios galimos komercinės atitinkamo produkto ar paslaugos sėkmės.

Be to, jis nebegali toliau naudoti atitinkamos intelektinės nuosavybės (išradimo, prekės ženklo ir t. t.) tol, kol ji išlieka apsaugota, nebent toks leidimas būtų aiškiai apibrėžtas perleidimo sutartyje.

Kaip perleisti intelektinę nuosavybę?

  • Turi būti parengtas rašytinis perleidimo dokumentas, kurį teisių perleidėjas ir perėmėjas turi pasirašyti.
  • Reikia aiškiai nurodyti ir apibrėžti, kurią intelektinę nuosavybę norima perleisti, pavyzdžiui, nurodant jos registracijos numerį (jeigu ši intelektinė nuosavybė registruota).
  • Reikia susitarti ir sutartyje nurodyti finansinį atlygį, kurį teisių perėmėjas turėtų sumokėti jų perleidėjui.
  • Reikia aptarti galimas konkrečias sutartines garantijas ir jas įtraukti į sutartį.
  • Reikia nurodyti, pagal kurią teisę turėtų būti aiškinama sutartis (pavyzdžiui, jūsų ES šalies teisę), ir kieno jurisdikcijai priklauso spręsti galimus ginčus – arbitražui ar vietos teismui.
  • Teisių perleidimą būtina užregistruoti atitinkamoje intelektinės nuosavybės tarnyboje, jeigu yra toks teisinis reikalavimas.

Taip pat žr.

Pagalbos tarnybos

Specializuotos pagalbos tarnybos

Europos intelektinės nuosavybės teisių pagalbos tarnyba

Nemokamos konsultacijos ir mokymas ES bendrai finansuojamų projektų arba tarptautinių verslo sandorių intelektinės nuosavybės valdymo klausimais.

Turite klausimų dėl verslo veiklos užsienyje, pavyzdžiui, eksporto arba verslo plėtros kitoje ES šalyje? Jei taip, Enterprise Europe Network gali duoti nemokamų patarimų.

Leškoti tinkamos pagalbos taip pat galite naudodamiesi pagalbos paslaugos ieškikliu.

Paskutinį kartą tikrinta 2024-01-02
Pasidalyti šiuo puslapiu