Informacija verslui
Paskutinį kartą tikrinta 2022-05-06

Vairuotojo pažymėjimas ir draudimas

Jeigu automobiliu vykstate į kitą ES šalį, įsitikinkite, kad jūsų vairuotojo pažymėjimas ir automobilio draudimas galioja šalyse, kuriose lankysitės.

Vairuotojo pažymėjimo pripažinimas ir galiojimas

ES vairuotojo pažymėjimai

Jeigu jūsų vairuotojo pažymėjimas išduotas ES šalyje, galite juo naudotis visoje Europos Sąjungoje.

Prieš kelionę į užsienį patikrinkite, ar jūsų vairuotojo pažymėjimas dar galioja. Jei vairuotojo pažymėjimo galiojimo laikas baigsis jums būnant užsienyje, jis automatiškai nustos galioti ir gali būti nepripažįstamas kitose šalyse.

Žinokite, kad negalima vairuoti kitoje šalyje turint tik vairuotojo pažymėjimą laikinai pakeičiantį dokumentą.

Standartinis formatas

Nuo 2013 m. visi ES išduodami vairuotojo pažymėjimai en yra standartinio formato – tai plastikinė kredito kortelės dydžio kortelė su nuotrauka, apsaugota geresnėmis saugumo priemonėmis.

Seno pavyzdžio vairuotojo pažymėjimais vis dar galima naudotis, tačiau jie bus pakeisti į naujojo formato pažymėjimus, kai juos reikės pratęsti (arba ne vėliau kaip 2033 m.).

Visoje Europoje pripažįstami šių kategorijų vairuotojo pažymėjimai: AM, A1, A2, A, B, BE, B1, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE.

Įspėjimas

Informacija paaugliams ir jaunuoliams: turėkite omenyje, kad kai kuriose ES šalyse tam tikrų kategorijų transporto priemonėms taikomi skirtingi amžiaus apribojimai.

Atsitikimas

Sofijai 14 metų. Italijoje ji gavo mopedo vairuotojo pažymėjimą. Ji norėtų važinėtis mopedu Belgijoje, tačiau šioje šalyje vairuoti mopedą galima tik nuo 16 metų.

Sofijai teks palaukti, kol jai sukaks šešiolika, tik tada ji galės teisėtai vairuoti mopedą Belgijoje, nelaikiusi Belgijos vairavimo egzamino.

ES vairuotojo pažymėjimai, išduoti vietoj ES nepriklausančių šalių vairuotojo pažymėjimų

Jei ES šalyje, kurioje šiuo metu gyvenate, esate pasikeitęs savo ES nepriklausančioje šalyje išduotą pažymėjimą į tos šalies pažymėjimą, galite naudotis šiuo pažymėjimu visoje Europos Sąjungoje.

ES nepriklausančių šalių vairuotojo pažymėjimai

Jei ketinate vairuoti Europos Sąjungoje, o jūsų vairuotojo pažymėjimas išduotas ES nepriklausančioje šalyje, kreipkitės į šalies, į kurią rengiatės vykti, institucijas arba savo šalies ambasadą ar konsulatą toje šalyje.

Vairuotojo pažymėjimo pametimas arba vagystė

Jei pametėte savo vairuotojo pažymėjimą arba jį iš jūsų pavogė, kai keliavote užsienyje, kreipkitės į vietos policiją ir savo šalies konsulatą arba ambasadą ir praneškite apie įvykį.

Konsulatas susisieks su jūsų vairuotojo pažymėjimą išdavusiomis nacionalinėmis valdžios institucijomis (kad patikrintų, ar jo galiojimas nebuvo apribotas, laikinai sustabdytas, atšauktas ar panaikintas).

Tuomet, remdamasi iš konsulato gauta informacija, policija gali išduoti laikiną dokumentą, suteikiantį jums teisę ribotą laikotarpį vairuoti toje šalyje.

Išduoti vairuotojo pažymėjimo dublikatą galite prašyti tik šalyje, kurioje yra jūsų įprastinė gyvenamoji vieta.

Išduoti laikini dokumentai, kuriais laikinai pakeičiami pamesti arba pavogti vairuotojo pažymėjimai, nėra automatiškai pripažįstami kitose ES šalyse.

Atsitikimas

Danijoje gyvenantis Henrikas ketino per atostogas keliauti po Vokietiją, Prancūziją ir Italiją. Deja, pačioje kelionės pradžioje Vokietijoje jis pametė savo piniginę ir vairuotojo pažymėjimą. Jei sustabdytų policija, jam tektų mokėti baudą už tai, kad neturi vairuotojo pažymėjimo.

Henrikas kreipėsi į Danijos ambasadą Vokietijoje. Ten jam patarė pranešti apie vairuotojo pažymėjimo praradimą vietos policijai. Danijos ambasada jam išdavė pažymą, kurioje buvo nurodyta, kad jis yra teisėtas Danijos vairuotojo pažymėjimo turėtojas.

Tada Henrikas kreipėsi į Italijos ir Prancūzijos institucijas, kad išsiaiškintų, ar tose šalyse Danijos institucijų išduota laikina pažyma bus pripažįstama.

Atostogaudamas pametėte vairuotojo pažymėjimą? Daugiau informacijos apie tai, ką daryti, pateikiama adresu

Pasirinkite šalį

Daugiau informacijos apie vairuotojo pažymėjimus gyvenant užsienyje.

Transporto priemonės draudimo galiojimas

Ar jūsų šalyje išduotu jūsų transporto priemonės draudimo liudijimu esate apdraustas visoje ES, jeigu ką nors sužalotumėte?

Daugiau informacijos apie nacionalines taisykles, susijusias su draudimu keliaujant užsienyje

Pasirinkite šalį

Tai, kad esate apsidraudęs civilinės atsakomybės draudimu, įrodo jūsų automobilio valstybiniai numeriai. Tai reiškia, kad kitos šalies policija paprastai jūsų nestabdys tik tam, kad patikrintų, ar esate apsidraudęs. Jeigu važiuojate su priekaba, ji taip pat turi būti apdrausta. Kai kuriose ES šalyse priekabai privaloma turėti atskirą draudimą. Prieš kelionę pasitarkite su draudimo bendrove.

Draudimo dokumentus geriausia visada turėti su savimi. Tada patirtumėte mažiau problemų, jei patektumėte į avariją arba jeigu jus sustabdytų policija.

Atsitikimas

Ronaldą sustabdė Prancūzijoje už leidžiamo greičio viršijimą. Kadangi jis neturėjo pasiėmęs draudimo dokumentų, policija paprašė jo paskambinti savo draudimo bendrovei Portugalijoje, kad įsitikintų, jog jis apdraustas.

Draudimo dokumentus geriausia visada turėti su savimi, nors tokio teisinio įpareigojimo ir nėra. Tai paprasčiausias būdas įrodyti, kad esate apsidraudęs. Jeigu užsienyje iškils problemų, tai padės jums sutaupyti laiko ir pinigų.

Daugiau informacijos apie transporto priemonių draudimą gyvenant užsienyje.

ES teisės aktai

Pagalbos tarnybos

Specializuotos pagalbos tarnybos

Pasidalyti šiuo puslapiu: