Europos kooperatinės bendrovės steigimas

Kooperatinė bendrovė – tai fizinių ar juridinių asmenų grupei priklausantis ir jos valdomas verslas, kurio nariai dalijasi gaunama nauda ir bendrai atsako už sprendimų priėmimą. Kitaip nei tradicinės bendrovės, kurios pirmiausia siekia kuo didesnio pelno, kooperatinių bendrovių tikslas yra patenkinti savo narių poreikius.

Jei jūsų kooperatinė bendrovė ketina plėsti veiklą už ES ribų, veiksmingas būdas tai padaryti yra įsteigti Europos kooperatinę bendrovę („Societas cooperativa Europaea“, SCE). Ši teisinė struktūra leidžia veikti keliose šalyse pagal vieną sistemą ir sudaro palankesnes sąlygas patekti į didesnes rinkas, bendradarbiauti tarptautiniu mastu ir pasiekti masto ekonomijos.

Pagrindiniai reikalavimai ir įsteigimas

Pagrindiniai reikalavimai, taikomi steigiant Europos kooperatinę bendrovę (SCE):

  • ne mažiau kaip 30 000 EUR kapitalo;
  • registracija ES šalyje, kurioje yra jūsų pagrindinė buveinė;
  • asmenų ar subjektų iš bent dviejų skirtingų ES šalių narystė.

SCE gali būti sukurta trimis būdais:

  • pradedant nuo nulio, kai turi dalyvauti ne mažiau kaip penki fiziniai arba du juridiniai asmenys iš skirtingų ES šalių;
  • sujungiant dvi ar daugiau esamų kooperatinių bendrovių
  • arba pertvarkant esamą kooperatinę bendrovę, bent dvejus metus veikusią kitoje ES šalyje.

Pavyzdys

Nuo vietos lygmens iki Europos: kaip susivienijo trys atsinaujinančiųjų išteklių energijos kooperatinės bendrovės

Trys atsinaujinančiųjų išteklių energijos kooperatinės bendrovės iš Ispanijos, Danijos ir Belgijos norėjo bendradarbiauti visoje Europoje plėtodamos saulės ir vėjo energijos projektus. Siekdamos supaprastinti šią veiklą ir gauti finansavimą, jos nusprendė įsteigti Europos kooperatinę bendrovę (SCE). Jos tenkino reikalavimą dėl narių iš bent dviejų ES šalių, sutelkė 30 000 EUR kapitalą ir įregistravo SCE Belgijoje, kur pasirinko įsteigti savo pagrindinę buveinę. Bendrovės susitarė dėl valdymo struktūros su valdymo organu, prižiūrinčiu kasdienę veiklą, ir priežiūros organu. Dabar jos kaip vienas juridinis asmuo gali derėtis dėl geresnių sutarčių sąlygų, plėsti savo projektus ir veiksmingiau dalytis ištekliais tarpvalstybiniu mastu.

Valdymas

Paprastai balsuojama laikantis bendradarbiavimo principo „vienas narys – vienas balsas“, nors tam tikrais atvejais leidžiama balsuoti pagal proporcingumo principą.

Visuotinis susirinkimas turi vykti ne rečiau kaip kartą per metus, o jo sprendimai priimami paprasta balsų dauguma, išskyrus vidaus įstatų pakeitimus, kuriems reikia dviejų trečdalių balsų daugumos. Valdymo struktūra gali būti dviejų pakopų (su valdymo ir priežiūros organais) arba lankstesnė, vienos pakopos (su vienu administraciniu organu).

Atstovavimas darbuotojams

Prieš registruojant SCE turi būti sudarytas specialus derybų organas (SDO), kurį sudaro visų dalyvaujančių šalių darbuotojų atstovai. SDO, bendradarbiaudamas su SCE vadovybe, susitaria dėl darbuotojų dalyvavimo masto ir metodų, įskaitant dalijimąsi informacija, konsultacijas ir, kai kuriais atvejais, dalyvavimą sprendimų priėmimo organuose.

Apmokestinimas

Mokesčių tikslais SCE traktuojama kaip bet kuri kita tarptautinė bendrovė ir moka mokesčius kiekvienoje šalyje, kurioje veikia.

Toliau rasite nacionalinę informaciją.

Taip pat žr.

ES teisės aktai

Pagalbos tarnybos

Specializuotos pagalbos tarnybos

Turite klausimų dėl verslo veiklos užsienyje, pavyzdžiui, eksporto arba verslo plėtros kitoje ES šalyje? Jei taip, Enterprise Europe Network gali duoti nemokamų patarimų.

Leškoti tinkamos pagalbos taip pat galite naudodamiesi pagalbos paslaugos ieškikliu.

Paskutinį kartą tikrinta 2025-05-13
Pasidalyti šiuo puslapiu