Paskutinį kartą tikrinta 2022-06-08

ES piliečių teisė nuolat (ilgiau kaip 5 metus) gyventi kitoje šalyje

Nuolatinės gyvenamosios vietos teisės įgijimas

Kaip ES pilietis automatiškai įgyjate teisę nuolat gyventi kitoje ES šalyje, jei nuolat teisėtai joje gyvenote 5 metus. Jei atitinkate šį reikalavimą, galite prašyti nuolatinio gyventojo dokumento, patvirtinančio jūsų besąlygišką teisę nuolat gyventi šalyje, kurioje dabar gyvenate.

Tai kitas dokumentas nei registracijos pažyma, kuri privaloma daugelyje šalių. Nuolatinio gyventojo dokumentas nėra privalomas.

Jį gali būti pravartu turėti bendraujant su valdžios institucijomis arba tvarkant administracinius formalumus. Jei jį turite, valdžios institucijos nebegali reikalauti, kad įrodytumėte, jog turite darbą, pakankamai lėšų, sveikatos draudimą ir pan.

Prašymas išduoti nuolatinio gyventojo dokumentą

Kad gautumėte dokumentą, patvirtinantį jūsų teisę nuolat gyventi šalyje, turite pateikti įrodymą, kad teisėtai gyvenote šalyje 5 metus.

Atsižvelgiant į jūsų padėtį (dirbate pagal sutartį, esate savarankiškai dirbantis asmuo, ieškote darbo, esate pensininkas, studentas), kartu su paraiška reikia nusiųsti įvairių patvirtinamųjų dokumentų. Tai gali būti:

Valdžios institucijos privalo išduoti nuolatinio gyventojo dokumentą kuo greičiau ir už ne aukštesnę kainą nei ta, kurią tos šalies piliečiai moka už tapatybės korteles. Jei jos to nepadarytų, galite kreiptis į mūsų pagalbos tarnybas.

Dokumentas pratęsiamas automatiškai nekeliant jokių sąlygų arba reikalavimų. Tačiau tokių dokumentų galiojimo laikas skirtingose juos išduodančiose šalyse gali būti nevienodas.

Mažiau negu 5 metus šalyje gyvenusių žmonių teisė tapti nuolatiniais gyventojais

Kai kuriais ypatingais atvejais galima prašyti tapti nuolatiniu gyventoju šalyje neišgyvenus 5 metų. Patikrinkite, ar atitinkate reikalavimus.

Nuolatinės gyvenamosios vietos teisės praradimas

Galite netekti teisės nuolat gyventi šalyje, jei joje negyvenate daugiau kaip 2 metus iš eilės.

Šeimos narių, kurie yra ES piliečiai, teisė nuolat gyventi kitoje ES šalyje

Jūsų šeimos nariai, kurie yra ES piliečiai, turi tas pačias teises. Jie taip pat turi teisę gauti šalies, kurioje kartu su jumis teisėtai nuolat gyveno 5 metus, nuolatinio gyventojo dokumentą.

Skaitykite daugiau apie jūsų šeimos narių teisę gyventi kitoje ES šalyje.

Taip pat žr., kaip gauti leidimą nuolat gyventi šalyje jūsų šeimos nariams, kurie nėra ES piliečiai.

DUK.

ES teisės aktai

Pagalbos tarnybos

Specializuotos pagalbos tarnybos

Pasidalyti šiuo puslapiu: