Paskutinį kartą tikrinta 2022-04-02

Nesąžininga kainodara

Visoje ES pardavėjai turi pakankamai aiškiai nurodyti produktų kainas, kad pirkėjai galėtų lengvai palyginti panašius produktus ir apsispręsti, remdamiesi išsamia informacija, kad ir kaip tie produktai būtų supakuoti ir kad ir po kiek vienetų parduodami.

Kai įmonės ką nors reklamuoja arba parduoda pirkėjams, jos teisiškai įpareigotos suteikti visiškai aiškią informaciją apie kainą, kurią reikės sumokėti.

Išsami informacija apie kainas

Į pasiūlyme nurodytą kainą turi būti įskaičiuoti visi mokesčiai ir pristatymo rinkliavos. Jeigu galėtų būti papildomų išlaidų, kurių iš anksto negalima apskaičiuoti, apie tai pirkėjams turi būti pranešta iš karto.

Atsitikimas

Mokesčiai ir rinkliavos turi būti įtraukti į bendrą kainą.

Belgas Stefaanas vienos oro transporto bendrovės interneto svetainėje rado labai pigių skrydžių į Ispaniją, tačiau internetu pateikęs bilietų užsakymą išvydo, jog kaina padvigubėjo – buvo pridėta įvairių papildomų mokesčių, apie kuriuos jokiu užsakymo etapu nebuvo užsiminta.

Stefaanas kreipėsi į klientų aptarnavimo skyrių ir jam buvo pasakyta, kad pradinė kaina buvo orientacinė, tačiau Belgijos vartotojų centras, į kurį jis paskambino, patvirtino, kad nors oro transporto bendrovės iš tiesų turi teisę imti papildomą mokestį už bagažo vežimą, maitinimą orlaivyje ir panašias paslaugas, apie tai turėtų būti informuojama iš pat pradžių (kaip ir apie visus kitus papildomus mokesčius, rinkliavas ir t. t.). Tos papildomos išlaidos, kurių negalima pasirinkti, pvz., mokesčiai už administracines ar mokėjimo procedūras, visada turėtų būti įtrauktos į pradinę kainą.

Minėtoji oro transporto bendrovė dabar aiškiai nurodo visas priemokas nuo pat užsakymo proceso pradžios.

Kai reklamuojama, kad kažkas yra nemokama, pirkėjai neturi mokėti už nieką daugiau, išskyrus:

Vieneto kaina, kad būtų lengva palyginti

Pirkėjai taip pat turėtų turėti galimybę palyginti skirtingų prekės ženklų ir skirtingai supakuotų prekių kainas, pavyzdžiui, kad galėtų nustatyti, kiek sutaupys, jei pirks didelę, o ne mažą pusryčių dribsnių pakuotę.

Kad pirkėjams tai būtų lengviau, turi būti nurodyta ne tik bet kurio produkto pardavimo kaina, bet ir jo vieneto kaina, pvz., produkto kilogramo arba litro kaina. Ši informacija turi būti suprantama, lengvai įskaitoma ir pastebima.

Ši taisyklė taikoma ir reklamai, kurioje nurodoma pardavimo kaina.

Atsitikimas

Tikrinkite, kokia yra perkamo produkto vieneto kaina

Nadine su savo 5 mėnesių dukrele gyvena Liuksemburge netoli Vokietijos sienos. Kad sutaupytų pinigų, ji pradėjo lyginti sauskelnių kainas įvairiose Liuksemburgo ir Vokietijos parduotuvėse.

Vokietijoje ji rado parduotuvę, kurioje tokių pačių sauskelnių, kurias ji perka Liuksemburge, pakuotės parduodamos už tą pačią kainą, kurią paprastai moka. Tačiau atidžiau panagrinėjusi vieneto kainą ji suprato, kad Vokietijoje parduodamose pakuotėse buvo po 140 sauskelnių, o Liuksemburge – tik po 90, todėl pastarosios buvo daug brangesnės. Nuo to laiko Nadine visas sauskelnes perka tik Vokietijos parduotuvėje.

Išimtys

Kai kurioms prekėms, kurių pavyzdžiai čia pateikti, vieneto kainos nurodymo taisyklės gali nebūti taikomos, nes nurodant vieneto kainą gali kilti painiava arba prekės yra savito pobūdžio arba paskirties. Tai:

Negalima taikyti diskriminacinių kainų

Prekybininkai negali reikalauti ES piliečių mokėti brangiau už perkamus produktus ar paslaugas vien dėl to, kad jų pilietybė ar gyvenamoji šalis yra kita. Kartais kainų skirtumas gali būti pateisinamas, jeigu jis pagrįstas objektyviais kriterijais, o ne tik pilietybe, pavyzdžiui, dėl skirtingų pašto paslaugų įkainių pirkėjams vienoje šalyje už pristatymą gali tekti mokėti daugiau nei kitoje. Vis dėlto prekybininkai gali nustatyti skirtingas pardavimo kainas skirtingose prekybos vietose – parduotuvėse ir interneto svetainėse, arba teikti konkrečius akcijinius pasiūlymus tik tam tikroje valstybės narės teritorijoje. Pagal ES taisykles, visais šiais pasiūlymais turi galėti naudotis ir kitų ES šalių vartotojai.

Vis dėlto nėra jokių pateisinamų priežasčių skirtingų ES šalių gyventojams sudaryti skirtingas sąlygas įsigyti prekes ar paslaugas šiais trimis atvejais:

Jeigu prekybininkas turi kelias įvairioms šalims skirtas tos pačios interneto svetainės versijas, pavyzdžiui, internetinės parduotuvės, prekiaujančios produktais skirtingose ES šalyse, pirkėjai turi turėti galimybę pasirinkti, kurios šalies interneto svetaine naudotis. Pirkėjai gali būti nukreipiami į konkrečiai šaliai skirtą svetainės versiją tik tuo atveju, jeigu duoda tam sutikimą. Pirkėjai taip pat turi turėti galimybę bet kuriuo metu pakeisti savo pasirinkimą.

ES teisės aktai

Pagalbos tarnybos

Specializuotos pagalbos tarnybos

Pasidalyti šiuo puslapiu: