Paskutinį kartą tikrinta 2018-09-26

Nesąžininga kainodara

Visoje ES pardavėjai turi pakankamai aiškiai nurodyti produktų kainas, kad galėtumėte lengvai palyginti panašius produktus ir apsispręsti, remdamiesi išsamia informacija, kad ir kaip tie produktai būtų supakuoti ir kad ir po kiek vienetų parduodami.

Kai įmonės ką nors jums reklamuoja arba parduoda, jos teisiškai įpareigotos suteikti visiškai aiškią informaciją apie kainą, kurią reikės sumokėti.

Išsami informacija apie kainas

Į pasiūlyme nurodytą kainą turi būti įskaičiuoti visi mokesčiai ir pristatymo kainos. Jeigu gali būti papildomų išlaidų, kurių iš anksto negalima apskaičiuoti, apie tai jums turi būti pranešta iš karto.

Atsitikimas

Škotas Stevenas vienos oro transporto bendrovės interneto svetainėje rado labai pigių skrydžių į Ispaniją. Tačiau kai jis baigė internetu užsisakyti bilietus, kaina padvigubėjo – buvo pridėta įvairių papildomų mokesčių, apie kuriuos jokiu užsakymo etapu nebuvo užsiminta.

Stevenas kreipėsi į klientų aptarnavimo skyrių ir jam buvo pasakyta, kad pradinė kaina buvo tik orientacinė. Tačiau Škotijos vartotojų centras, į kurį jis paskambino, patvirtino, kad nors oro transporto bendrovės iš tiesų turi teisę imti papildomą mokestį už bagažo vežimą, maitinimą orlaivyje ir panašias paslaugas, apie tai turėtų būti informuojama iš pat pradžių (kaip ir apie visus kitus papildomus mokesčius, rinkliavas ir t. t.). Tos papildomos išlaidos, kurių negalima pasirinkti, pvz., mokesčiai už administracines ar mokėjimo procedūras, visada turėtų būti įtrauktos į pradinę kainą.

Įsikišus vartotojų centrui minėta oro transporto bendrovė dabar aiškiai ir nedviprasmiškai nurodo visus papildomus mokesčius užsakymo procedūros pradžioje.

Kai reklamuojama, kad kažkas yra nemokama, neturite mokėti už nieką daugiau, išskyrus:

Vieneto kaina, kad būtų lengva palyginti

Taip pat turėtumėte turėti galimybę palyginti skirtingų gamintojų ir skirtingai supakuotų prekių kainas, kad, pavyzdžiui, galėtumėte nustatyti, kiek sutaupysite, jei pirksite didelę, o ne mažą pusryčių dribsnių pakuotę.

Kad jums tai būtų lengviau, bus nurodoma ne tik bet kurio produkto pardavimo kaina, bet ir jo vieneto kaina, pvz., produkto kilogramo arba litro kaina. Ši informacija turi būti nedviprasmiška, lengvai įskaitoma ir pastebima.

Ši taisyklė taikoma ir reklamai, kurioje nurodoma pardavimo kaina.

Atsitikimas

Nadine su savo 5 mėnesių dukrele gyvena Belgijoje netoli Vokietijos sienos. Kad sutaupytų pinigų, ji pradėjo lyginti sauskelnių kainas įvairiose Belgijos ir Vokietijos parduotuvėse.

Vokietijoje ji rado parduotuvę, kurioje tokių pačių sauskelnių, kurias ji perka Belgijoje, pakuotės parduodamos už tą pačią kainą, kurią ji paprastai moka. Tačiau atidžiau panagrinėjusi vieneto kainą ji suprato, kad Vokietijoje parduodamose pakuotėse buvo po 140 sauskelnių, o Belgijoje – tik po 90, todėl pastarosios buvo daug brangesnės. Nuo to laiko Nadine visas sauskelnes perka tik Vokietijos parduotuvėje.

Prieš pirkdami nepamirškite patikrinti, kokia yra vieneto kaina.

Išimtys

Kai kurioms prekėms, kurių pavyzdžiai čia pateikti, vieneto kainos nurodymo taisyklės gali nebūti taikomos, nes nurodant vieneto kainą gali kilti painiava arba prekės yra savito pobūdžio arba paskirties. Tai:

ES teisės aktai

Reikia daugiau informacijos apie taisykles konkrečioje šalyje?

Pagalbos tarnybos

Specializuotos pagalbos tarnybos

Kreipkitės pagalbos arba patarimo į Europos vartotojų centrą savo šalyjeen

Jūsų šalies vartotojų asociacijos pagalba arba patarimaien

Pasidalyti šiuo puslapiu: