Ostatnio sprawdzono : 26/09/2018

Nieuczciwe ceny

W całej UE sprzedawcy muszą podawać ceny produktów na tyle wyraźnie, by można było łatwo porównać je z cenami podobnych produktów i dokonać świadomego wyboru – niezależnie od tego, w jaki sposób dane produkty są pakowane i ile ich jednostek jest sprzedawanych łącznie.

Podczas sprzedaży lub reklamowania swoich produktów sprzedawcy są prawnie zobowiązani do całkowitej jasności, jeśli chodzi o ceny tych produktów.

Kompletne informacje o cenach

Cena podana w ofercie musi obejmować wszelkie podatki i opłaty za dostawę. Jeśli są jakieś dodatkowe koszty, których nie można wcześniej obliczyć, musisz o tym zostać z góry poinformowany.

Prawdziwa historia

Steven ze Szkocji znalazł na stronie linii lotniczej ofertę bardzo tanich lotów do Hiszpanii, jednak gdy dokonał rezerwacji online, cena wzrosła dwukrotnie – powiększyły ją różne dodatkowe opłaty, których nie wymieniono na żadnym wcześniejszym etapie rezerwacji.

Steven skontaktował się z działem obsługi klienta, gdzie powiedziano mu, że pierwotna cena były jedynie orientacyjna. Jednak w szkockim centrum konsumenckim potwierdzono, że choć linie lotnicze mogą pobierać dodatkowe opłaty, np. za bagaż lub posiłki podczas lotu, opłaty te muszą zostać podane od samego początku procesu rezerwacji (tak samo jak wszelkie inne dodatkowe koszty, podatki itd.). Poza tym wszelkie dodatkowe koszty, które nie są opcjonalne, takie jak opłaty administracyjne lub opłaty za dokonanie płatności, powinny zostać zawsze zawarte w cenie podawanej na początku.

W wyniku interwencji centrum konsumenckiego linia lotnicza podaje obecnie wyraźnie i jednoznacznie wszystkie dodatkowe opłaty od samego początku procesu rezerwacji.

Gdy dany produkt reklamowany jest jako „darmowy", nikt nie może żądać od Ciebie żadnych dodatkowych opłat, poza kosztami związanymi z:

Łatwe porównanie – cena jednostkowa

Powinieneś również mieć możliwość porównywania cen produktów poszczególnych marek i opakowań różnej wielkości – żeby wiedzieć np. ile zaoszczędzisz, kupując duże opakowanie płatków śniadaniowych w porównaniu z mniejszym opakowaniem.

Aby ułatwić Ci to zadanie, na wszystkich produktach musi być podana nie tylko cena danego produktu, lecz także cena jednostkowa – np. cena za jeden kilogram czy litr. Informacja ta musi być jednoznaczna, wyraźnie podana i łatwa do odnalezienia.

Zasada ta dotyczy także reklam, w których podawana jest cena sprzedaży.

Prawdziwa historia

Nadine mieszka w Belgii, blisko niemieckiej granicy. Ma pięciomiesięczną córkę Clarę. Aby podreperować domowy budżet, zaczęła porównywać ceny pieluszek w różnych sklepach w Belgii i po drugiej stronie granicy, w Niemczech.

Znalazła niemieckiego sprzedawcę oferującego pieluszki tej samej marki w takiej samej cenie jak w Belgii. Gdy jednak przyjrzała się uważniej cenie jednostkowej, zdała sobie sprawę, że niemieckie opakowanie zawierało 140 pieluch, podczas gdy to sprzedawane w Belgii tylko 90, czyli w niemieckim sklepie było dużo taniej Od tego momentu zaczęła kupować wszystkie pieluszki w niemieckim sklepie.

Przed dokonaniem zakupu sprawdzaj zawsze cenę jednostkową.

Wyjątki

W przypadku niektórych produktów podawanie ceny jednostkowej nie jest konieczne, ponieważ mogłoby prowadzić do niejasności lub ze względu na szczególny charakter lub przeznaczenie produktów. Dotyczy to m.in.:

Prawo UE

Szukasz informacji na temat przepisów obowiązujących w konkretnym kraju?

Potrzebujesz pomocy lub porady?

Skontaktuj się z serwisami ds. pomocy

Pomoc i porady Europejskiego Centrum Konsumenckiego w Twoim krajuen

Pomoc i porady krajowej organizacji konsumenckiej w Twoim krajuen

Udostępnij tę stronę: