Ostatnio sprawdzono: 02/04/2022

Nieuczciwe ceny

W całej UE sprzedawcy muszą podawać ceny produktów w sposób na tyle jasny, by można było łatwo porównać je z cenami podobnych produktów i dokonać świadomego wyboru – niezależnie od tego, w jaki sposób dane produkty są pakowane i ile ich jednostek jest sprzedawanych łącznie.

Podczas sprzedaży lub reklamowania swoich produktów sprzedawcy są prawnie zobowiązani do całkowitej jasności, jeśli chodzi o ceny tych produktów.

Kompletne informacje o cenach

Cena podana w ofercie musi obejmować wszelkie podatki i opłaty za dostawę. Jeśli doliczane są dodatkowe koszty, których nie można wcześniej obliczyć, musisz o tym zostać z góry poinformowany.

Prawdziwa historia

Podatki i opłaty muszą być uwzględnione w całkowitej cenie

Stefaan z Belgii znalazł na stronie linii lotniczej ofertę bardzo tanich lotów do Hiszpanii, jednak gdy dokonał rezerwacji online, cena wzrosła dwukrotnie – powiększyły ją różne dodatkowe opłaty, których nie wymieniono na żadnym wcześniejszym etapie rezerwacji.

Stefaan skontaktował się z działem obsługi klienta, gdzie powiedziano mu, że pierwotna cena były orientacyjna. Jednak w belgijskim centrum konsumenckim potwierdzono, że choć linie lotnicze mogą pobierać dodatkowe opłaty, np. za bagaż lub posiłki podczas lotu, opłaty te muszą zostać podane od samego początku procesu rezerwacji (tak samo jak wszelkie inne dodatkowe koszty, podatki itd.). Poza tym wszelkie dodatkowe koszty, które nie są opcjonalne, takie jak opłaty administracyjne lub opłaty za dokonanie płatności, powinny zostać zawsze zawarte w cenie podawanej na początku.

W rezultacie obecnie przewoźnik lotniczy wyraźnie podaje wszystkie dodatkowe koszty od początku procesu rezerwacji.

Gdy dany produkt reklamowany jest jako „darmowy", nikt nie może żądać od Ciebie żadnych dodatkowych opłat, poza kosztami związanymi z:

Łatwe porównanie – cena jednostkowa

Powinieneś również mieć możliwość porównywania cen produktów poszczególnych marek i opakowań różnej wielkości – żeby wiedzieć np. ile zaoszczędzisz, kupując duże opakowanie płatków śniadaniowych w porównaniu z mniejszym opakowaniem.

Aby ułatwić Ci to zadanie, na wszystkich produktach musi być podana nie tylko cena danego produktu, lecz także cena jednostkowa – np. cena za jeden kilogram czy litr. Informacja ta musi być zrozumiała, wyraźnie podana i łatwa do odnalezienia.

Zasada ta dotyczy także reklam, w których podawana jest cena sprzedaży.

Prawdziwa historia

Sprawdź cenę jednostkową produktu, który kupujesz

Nadine mieszka w Luksemburgu, blisko niemieckiej granicy. Ma pięciomiesięczną córkę. Aby podreperować domowy budżet, zaczęła porównywać ceny pieluszek w różnych sklepach w Luksemburgu i po drugiej stronie granicy, w Niemczech.

Znalazła niemieckiego sprzedawcę oferującego pieluszki tej samej marki w takiej samej cenie jak w Luksemburgu. Gdy jednak przyjrzała się uważniej cenie jednostkowej, zdała sobie sprawę, że niemieckie opakowanie zawierało 140 pieluch, podczas gdy to sprzedawane w Luksemburgu tylko 90, czyli w niemieckim sklepie było dużo taniej. Od tego momentu zaczęła kupować wszystkie pieluszki w niemieckim sklepie.

Wyjątki

W przypadku niektórych produktów podawanie ceny jednostkowej nie jest konieczne, ponieważ mogłoby prowadzić do niejasności lub ze względu na szczególny charakter lub przeznaczenie produktów. Dotyczy to m.in.:

Dyskryminacja cenowa jest zabroniona

Firmy nie mogą pobierać dodatkowych opłat za produkt lub usługę tylko dlatego, że jesteś obywatelem lub rezydentem innego kraju UE. Jednak pewne różnice cenowe mogą być uzasadnione, jeżeli oparte są na obiektywnych kryteriach, a nie tylko na obywatelstwie. Na przykład zróżnicowane koszty przesyłki mogą oznaczać, że za dostawę w jednym kraju zapłacisz więcej niż w innym. Sprzedawcy mogą natomiast ustalać różne ceny sprzedaży netto w różnych punktach sprzedaży, takich jak sklepy i strony internetowe. Mogą również wprowadzać specjalne oferty tylko w określonym regionie danego kraju. Zgodnie z przepisami UE wszystkie te oferty muszą być dostępne dla konsumentów z innych krajów UE.

Jednak różnice w dostępie do towarów lub usług dla klientów z różnych krajów UE nie są uzasadnione w następujących trzech sytuacjach:

Jeżeli sprzedawca ma różne wersje swojej strony internetowej dla różnych krajów, np. sklep internetowy sprzedający produkty w różnych krajach UE, powinieneś móc wybrać wersję strony, którą chcesz odwiedzić. Musisz wyrazić zgodę na przekierowanie na inną wersję strony. Powinieneś również mieć możliwość zmiany wyboru wersji strony w dowolnym momencie.

Prawo UE

Potrzebujesz pomocy lub porady?

Skontaktuj się z serwisami ds. pomocy

Udostępnij tę stronę: