Ostatnio sprawdzono: 02/04/2022

Związki niezalegalizowane prawnie

Na tej stronie przedstawiono informacje dla osób w stałym związku niebędącym małżeństwem lub związku, który nigdzie nie został zarejestrowany.

Informacje o prawach osób w zarejestrowanych związkach partnerskich

Jeśli mieszkasz ze swoim partnerem na stałe, w całej UE przysługują Ci pewne prawa, nawet jeśli Wasz związek nie został nigdzie zarejestrowany.

Przeprowadzka do innego kraju UE

Jeśli przeprowadzasz się ze swoim nieformalnym partnerem do innego kraju UE, kraj ten musi ułatwić mu wjazd i pobyt, niezależnie od tego, czy jest on obywatelem UE czy nie.

Będziesz musiał udowodnić, że mieszkacie razem lub jesteście w stałym (długoterminowym) związku. Jednak większość państw członkowskich nie określiła dokładnie, w jaki sposób można udowodnić, że dany związek ma charakter stały.

Prawa i obowiązki

W krajach UE, które uznają konkubinat, będziesz mieć również prawa i obowiązki w zakresie własności, dziedziczenia i alimentów w następstwie separacji.

Prawa te są szczególnie ważne dla par tej samej płci, ponieważ zawarcie małżeństwa lub zarejestrowanie ich związku nie jest dozwolone we wszystkich krajach UE.

Kohabitacja i konkubinat

Jeśli mieszkasz w kraju, w którym nie możesz zawrzeć związku małżeńskiego lub zarejestrowanego związku partnerskiego, bądź jeśli nie jesteś zainteresowany takim rozwiązaniem, możesz zawrzeć tzw. umowę partnerską (określaną także mianem umowy konkubenckiej czy kohabitacyjnej) i określić w niej praktyczne lub prawne aspekty pożycia.

Jednak nawet jeśli zawrzesz taką umowę, dochodzenie Twoich praw może się w praktyce okazać trudne. W razie konfliktu dotyczącego własności z reguły zastosowanie ma prawo kraju, w którym wystąpił konflikt.

Najczęściej zadawane pytania

Potrzebujesz pomocy lub porady?

Skontaktuj się z serwisami ds. pomocy

Udostępnij tę stronę: