Ostatnio sprawdzono: 24/06/2022

Ubieganie się o ciągłe świadczenie usług

Jeśli przeprowadzasz się na dłuższy okres czasu do innego kraju UE i zamierzasz wykonywać tam swój zawód regulowany, będziesz musiał złożyć wniosek o uznanie kwalifikacji zawodowych.

Uwaga

Lekarze, pielęgniarki i pielęgniarze odpowiedzialni za opiekę ogólną, położne, dentyści, farmaceuci, architekci i weterynarze korzystają z automatycznego uznawania kwalifikacji.

Jakie dokumenty należy złożyć?

Do wniosku o uznanie kwalifikacji zawodowych musisz załączyć następujące dokumenty:

Jak wygląda procedura?

Po złożeniu wniosku i dokumentów potwierdzających właściwe władze:

Jeśli władze uznają, że istnieją istotne różnice między warunkami uzyskania Twoich kwalifikacji w kraju pochodzenia i w kraju przyjmującym, mogą zażądać od Ciebie zdania testu umiejętności lub odbycia stażu. W takim przypadku nie podejmą ostatecznej decyzji, zanim nie spełnisz tych dodatkowych warunków.

Uwaga

Jeśli zostaniesz poproszony o spełnienie dodatkowych warunków w celu potwierdzenia ważności swoich kwalifikacji, powinieneś mieć wybór między testem umiejętności a stażem. W przypadku niektórych zawodów władze mogą jednak jednoznacznie wymagać zdania testów umiejętności lub odbycia stażu.

Jeśli nie podejmą decyzji w terminie czterech miesięcy, możesz zwrócić się do naszych służb udzielających wsparciaOtwórz link do strony zewnętrznej lub do krajowych punktów kontaktowych ds. kwalifikacji zawodowych. Jeśli nie będą Ci w stanie pomóc, możesz również dochodzić swoich praw przed sądem krajowym.

Najczęściej zadawane pytania

Szukasz informacji na temat przepisów obowiązujących w konkretnym kraju?

Potrzebujesz pomocy lub porady?

Skontaktuj się z serwisami ds. pomocy

Udostępnij tę stronę: