Ostatnio sprawdzono: 02/01/2023

Euro

Euro

Euro jest już w obiegu w 20 krajach Unii. Są to: Austria, Belgia, Chorwacja, Cypr, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Portugalia, Słowacja, Słowenia i Włochy. Dowiedz się więcej o euro bg , o tym, które kraje używają wspólnej waluty, oraz jaki jest kurs wymiany en .

Banknotami i monetami euro można się posługiwać we wszystkich krajach UE, które przyjęły euro, w tym również na wielu terytoriach zamorskich tych krajów, takich jak Azory, Ceuta i Melilla, Gujana Francuska, Gwadelupa, Madera, Majotta, Martynika, Reunion, Saint Barthélemy, Saint Pierre i Miquelon oraz Wyspy Kanaryjskie.

W porozumieniu z UE euro jako waluty krajowej używają również Andora, Monako, San Marino i Watykan. Poza tym niektóre kraje i terytoria, takie jak Czarnogóra i Kosowo, w praktyce posługują się euro, jako swoją walutą.

Przelewy pieniężne i płatności kartą

Zwykle podróżując, nie lubimy przewozić ze sobą dużych sum w gotówce. Dlatego często za swoje codzienne wydatki podczas wyjazdu wolimy płacić kartą debetową lub kredytową. Jeśli płatności tego rodzaju dokonujemy w euro i na terenie UE, opłaty za nie nie powinny być wyższe niż w przypadku elektronicznie przetwarzanych płatności krajowych na podobną kwotę w euro.

Zasady te dotyczą także transakcji w euro (np. między kontami prowadzonymi w euro) w krajach nienależących do strefy euro.

Prawo UE

Potrzebujesz pomocy lub porady?

Skontaktuj się z serwisami ds. pomocy

Udostępnij tę stronę: