Narzędzia serwisu

Wybór języka

Flaga UE

Ścieżka nawigacji

Menu

Ostatnia aktualizacja : 12/04/2017

Zasady i bezpieczeństwo ruchu drogowego

Bezpieczeństwo na drodze i zasady ruchu drogowego różnią się w poszczególnych krajach UE. Zobacz, jakie przepisy obowiązują w poszczególnych krajach. Na przykład:

 • We wszystkich krajach UE należy zapinać pasy bezpieczeństwa w pojazdach każdego rodzaju, w tym również w autokarach i minibusach.
 • W przypadku dzieci należy stosować odpowiednie zabezpieczenia w samochodach osobowych i ciężarowych, a jeśli to możliwe – również w pojazdach innego rodzaju.
 • W większości krajów UE korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy jest zabronione, jeżeli kierowca nie posiada zestawu głośnomówiącego.
 • Maksymalny dopuszczalny poziom alkoholu we krwi jest różny – w niektórych krajach nie wolno usiąść za kierownicą nawet po wypiciu minimalnej ilości alkoholu.
 • Na różnego rodzaju drogach i w przypadku różnego rodzaju pojazdów obowiązują różne ograniczenia prędkości.
 • Samochody i rowery muszą być wyposażone w różnego rodzaju systemy bezpieczeństwa.
 • W niektórych krajach należy włączać w dzień światła mijania lub światła do jazdy dziennej bądź też zmieniać opony na zimowe.
 • Na Cyprze i Malcie oraz w Irlandii i Wielkiej Brytanii obowiązuje ruch lewostronny.

UE wprowadziła przepisy mające zwiększyć bezpieczeństwo na drogach, między innymi z myślą o zmniejszeniu liczby przestępstw i wykroczeń drogowych popełnianych w innym kraju UE (z wyjątkiem Danii, Wielkiej Brytanii i Irlandii, gdzie przepisy te jeszcze nie obowiązują). Oznacza to, że jeśli złamiesz przepisy ruchu drogowego w innym kraju, możesz po powrocie znaleźć mandat w swojej skrzynce pocztowej!

Pobierz aplikację Going Abroad, aby sprawdzić, jakie przepisy bezpieczeństwa drogowego obowiązują w tym państwie, w którym akurat jesteś.

Upewnij się, czy Twoje ubezpieczenie jest ważne i obowiązuje w innych krajach UE.

Więcej informacji:

Konsultacje publiczne
  Potrzebujesz pomocy lub porady?
  Skontaktuj się z działem pomocy