Zwolnienia z VAT

Niektóre towary i usługi, np. w sektorze edukacji, opieki zdrowotnej i usług finansowych, mogą być zwolnione z VAT.

Sprzedaż takich towarów i usług jest zwolniona z VAT. Oznacza to, że nie zostaje zachowane prawo do odliczeń. Innymi słowy nie możesz odliczyć VAT zapłaconego przy zakupie takich towarów lub usług.

Zarejestrowanie przedsiębiorstwa do celów VAT

Jeśli Twoja firma sprzedaje towary lub usługi, musi być zarejestrowana jako płatnik VAT. Po dokonaniu takiej rejestracji zostanie jej nadany numer identyfikacyjny VAT.

Jeśli towary lub usługi, które sprzedaje Twoja firma, są zwolnione z VAT, nie zawsze musisz ją rejestrować jako płatnika VAT.

Zwolnienia z VAT dla małych przedsiębiorstw

Jeżeli prowadzisz małe lub średnie przedsiębiorstwo (MŚP) w UE, możesz ubiegać się o specjalne zwolnienie z VAT, które umożliwia prowadzenie działalności gospodarczej na określonych warunkach bez naliczania VAT. Jeśli Twoje MŚP wytwarza towary lub usługi podlegające opodatkowaniu poniżej określonego limitu rocznego i kwalifikuje się do objęcia zwolnieniem, może zostać zwolnione z VAT. Oznacza to, że nie będziesz płacić VAT organom podatkowym w swoim kraju. W takim przypadku nie będziesz mieć możliwości odliczenia naliczonego VAT ani dodawania VAT na fakturach. Zawsze możesz dobrowolnie zarejestrować się jako płatnik VAT na zasadach ogólnych – musisz wówczas odprowadzać VAT od sprzedaży, ale możesz również odliczać VAT naliczony.

Zwolnienie z VAT ma zastosowanie tylko do towarów i usług, które sprzedajesz swoim klientom, i nie dotyczy VAT należnego Twojemu dostawcy za zakupione towary i usługi.

Istnieją dwa rodzaje przepisów dotyczących zwolnienia z VAT: krajowe (w Twoim kraju UE) i transgraniczne (w przypadku prowadzenia działalności w innym kraju UE):

Krajowe przepisy VAT

Jeżeli roczny obrót MŚP nie przekracza 85 tys. euro (poszczególne kraje mogą ustalić niższy limit), możesz ubiegać się o zwolnienie z VAT w sprzedaży krajowej.

Każde państwo UE może również ustalić limity dla poszczególnych sektorów i określić dodatkowe warunki dotyczące rejestracji, sprawozdawczości i monitorowania. Więcej informacji, w tym progi ustalone przez poszczególne kraje UE, można znaleźć w krajowych przepisach dotyczących VAT dla MŚP.

VAT w transakcjach transgranicznych

Jeżeli Twój całkowity obrót w UE nie przekracza 100 tys. euro i w żadnym kraju UE, w którym prowadzisz działalność, nie przekracza on progu krajowego, możesz zastosować zwolnienie z VAT w odniesieniu do sprzedaży transgranicznej w UE. Limit krajowy nie może być przekroczony w poprzednim roku kalendarzowym.

Jeśli chcesz skorzystasz z takiego zwolnienia, wystarczy, że zarejestrujesz się tylko raz w swoim kraju prowadzenia działalności. Otrzymasz wówczas numer identyfikacyjny (numer EX), którego możesz używać w każdym kraju UE, w którym korzystasz ze zwolnienia. Proces rejestracji nie powinien trwać dłużej niż 35 dni roboczych.

Twoim obowiązkiem będzie przedkładanie organom podatkowym w kraju prowadzenia działalności jednego kwartalnego zgłoszenia, które będzie zawierać informacje o wszystkich transakcjach w UE.

Dodatkowych informacji udzielają krajowe punkty kontaktowe ds. MŚP.

Inne wyjątki dla małych przedsiębiorstw w zakresie VAT

W zależności od prowadzonej działalności gospodarczej mogą mieć do Ciebie zastosowanie procedury szczególne VAT. Są to między innymi przepisy dotyczące:

  • ryczałtu dla rolników
  • biur podróży
  • towarów używanych
  • aukcji publicznych
  • złota inwestycyjnego.

Sposób wdrażania tych procedur może być różny w poszczególnych krajach UE. Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z krajowym punktem kontaktowym ds. MŚP.

Prawo UE

Potrzebujesz pomocy lub porady?

Skontaktuj się z serwisami ds. pomocy

Mają Państwo pytania na temat prowadzenia transgranicznej działalności gospodarczej, na przykład na temat eksportu do innego kraju UE lub rozszerzenia poza swój kraj działalności gospodarczej? W takim przypadku Enterprise Europe Network może udzielić bezpłatnej porady.

Możesz również skorzystać z wyszukiwarka działu pomocy, aby znaleźć odpowiedź na swoje pytanie.

Ostatnio sprawdzono: 13/01/2025
Udostępnij tę stronę