Przeprowadzka do domu opieki

Przeprowadzka do domu opieki

We wszystkich krajach UE istnieją placówki dla osób potrzebujących opieki długoterminowej. Dostępna jest również krótkoterminowa rehabilitacja po zakończeniu leczenia szpitalnego, kiedy dana osoba nie jest jeszcze w stanie samodzielnie funkcjonować w domu, czy to z powodu choroby albo niepełnosprawności, czy też z powodu rekonwalescencji po operacji.

We wszystkich krajach UE istnieją publiczne lub prywatne, nastawione na zysk i nienastawione na zysk placówki zapewniające opiekę rezydencjalną.

Właściwe organy w każdym kraju UE są odpowiedzialne za regulacje dotyczące domów opieki (zezwolenia, certyfikaty, ustalanie i monitorowanie zgodności z normami jakości) oraz pomoc w pokryciu kosztów opieki dla osób, które wymagają opieki długoterminowej.

Opłata za opiekę rezydencjalną

Liczba miejsc w domu opieki, koszty oraz jakość i zakres opieki mogą się znacznie różnić. Wybór domu opieki będzie zwykle zależeć od jego lokalizacji, poziomu lub formy opieki, ceny i jakości.

Dostępne może być wsparcie finansowe na pokrycie kosztów opieki rezydencjalnej, na podstawie określonych kryteriów. W takim przypadku konieczna może być ocena finansowa dochodów i majątku osoby ubiegającej się o wsparcie.


Więcej informacji można znaleźć na stronie organów krajowych poniżej.

Potrzebujesz pomocy lub porady?

Skontaktuj się z serwisami ds. pomocy

Możesz również skorzystać z wyszukiwarka działu pomocy, aby znaleźć odpowiedź na swoje pytanie.

Ostatnio sprawdzono: 03/07/2024
Udostępnij tę stronę