Ostatnio sprawdzono: 13/05/2020

Uzyskanie prawa jazdy w UE

Skutki brexitu

Unijne prawa jazdy są ważne w Wielkiej Brytanii do dnia 31 grudnia 2020 r.

Brytyjskie prawa jazdy są ważne w UE do dnia 31 grudnia 2020 r.

Od dnia 1 stycznia 2021 r. informacji o nowych przepisach udzielają odpowiednie organy administracji krajowej.

Zobacz również:

Aby uzyskać unijne prawo jazdy, musisz:

Miejsce zwykłego pobytu

O prawo jazdy musisz ubiegać się tylko w kraju, w którym zwykle lub regularnie przebywasz. Zazwyczaj jest to kraj, w którym przebywasz – ze względu na swoje więzi osobiste lub zawodowe – przez co najmniej 185 dni w roku kalendarzowym.

Jeśli masz więzi osobiste lub zawodowe w co najmniej dwóch krajach UE, to Twoje miejsce zwykłego pobytu będzie w kraju, z którym łączą Cię więzi osobiste (pod warunkiem, że regularnie odwiedzasz ten kraj). Nie musisz spełnić tego ostatniego wymogu, jeśli mieszkasz w jednym z krajów UE w związku z pracą wykonywaną tam przez pewien czas.

Twoje miejsce zwykłego pobytu nie zmienia się, jeśli przeprowadzisz się do innego kraju UE, aby podjąć tam naukę w szkole lub na uczelni wyższej. Możesz jednak ubiegać się o prawo jazdy w nowym kraju, jeżeli jesteś w stanie wykazać, że uczysz się w tym kraju od co najmniej sześciu miesięcy.

Minimalne wymagania wiekowe

Aby uzyskać prawo jazdy, musisz spełnić następujące wymagania dotyczące minimalnego wieku. Pamiętaj, że w niektórych krajach UE te wymagania wiekowe mogą być wyższe lub niższe bądź mogą obowiązywać inne dodatkowe wymogi. Nie ma górnej granicy wiekowej. Prawo jazdy możesz posiadać tak długo, jak lekarz uzna, że Twój stan zdrowia umożliwia prowadzenie pojazdu.

Wiek Rodzaj prawa jazdy
16

Mopedy, kategoria AM

Lekkie motocykle, kategoria A1

Czterokołowce, kategoria B1

18

Standardowe motocykle, kategoria A2

Z reguły aby ubiegać się o prawo jazdy kategorii A2, wymagane są co najmniej 2 lata doświadczenia w kierowaniu motocyklem kategorii A1. Ewentualnie prawo jazdy można uzyskać bezpośrednio po osiągnięciu minimalnego wymaganego wieku, który wynosi zazwyczaj 24 lata.

Samochody, kategoria B, BE

Samochody średniej wielkości, kategoria C1, C1E

20

Ciężkie motocykle, kategoria A

Z reguły, aby ubiegać się o prawo jazdy kategorii A wymagane są co najmniej 2 lata doświadczenia w kategorii A2. Ewentualnie prawo jazdy można uzyskać bezpośrednio po osiągnięciu minimalnego wymaganego wieku, który wynosi zazwyczaj 24 lata.

21

Duże pojazdy, kategoria C, CE

Minibusy, kategoria D1, D1E

24

Autobusy, kategoria D, DE

Minimalne wymogi dotyczące stanu zdrowia

Przed wydaniem prawa jazdy właściwe organy sprawdzają Twoją zdolność do kierowania pojazdami. Niektóre kraje wymagają, by badania lekarskie były przeprowadzane przy każdorazowym odnawianiu prawa jazdy lub po osiągnięciu pewnego wieku. Kierowcy ciężarówek lub autobusów muszą poddawać się badaniom lekarskim co pięć lat.

Egzamin na prawo jazdy i egzaminatorzy

Nie ma ogólnoeuropejskich przepisów dotyczących szkolenia kierowców, szkół nauki jazdy i instruktorów jazdy. Istnieją jednak minimalne standardy UE w odniesieniu do:

Jeżeli spełniasz wszystkie niezbędne wymogi, otrzymasz prawo jazdy w unijnym standardowym formacie – plastikowa karta wielkości karty kredytowej, ze zdjęciem, ze specjalnymi zabezpieczeniami, dostępna we wszystkich krajach UE od 2013 r.

Więcej informacji na temat wzorów praw jazdy wydawanych przed 2013 r., które są nadal ważne, oraz opisy ich najważniejszych cech (m.in. zabezpieczenia, uprawnienia i kategorie pojazdów na nich wymienione).

Informacje dotyczące poszczególnych krajów

Przepisy dotyczące uzyskania prawa jazdy w kraju, w którym mieszkasz, informacje na temat szkoleń i egzaminów dla kierowców oraz wymogów dotyczących wieku i stanu zdrowia:

Wybierz kraj

* Nie otrzymaliśmy jeszcze informacji od organów administracji krajowej

Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane na stronach zewnętrznych.

Prawo UE

Szukasz informacji na temat przepisów obowiązujących w konkretnym kraju?

Potrzebujesz pomocy lub porady?

Skontaktuj się z serwisami ds. pomocy

Udostępnij tę stronę: