Ostatnio sprawdzono: 24/06/2022

Alkohol, wyroby tytoniowe, gotówka i akcyza

Limity przewozu alkoholi i wyrobów tytoniowych w UE

Osób prywatnych nie obowiązują żadne ograniczenia co do rodzaju produktów, jakie mogą zakupić i zabrać ze sobą w podróż w obrębie granic UE, pod warunkiem że zakupiony towar jest przeznaczony na użytek własny, a nie na sprzedaż. Podatki (VAT i akcyza) są wliczone w cenę produktu w kraju jego zakupu, co oznacza, że żadne dodatkowe opłaty nie są już należne w innym kraju UE.

Jednak w celu ustalenia, czy zakupione produkty są przeznaczone na użytek własny, organy celne w UE mogą sprawdzić kilka różnych rzeczy – na przykład czy prowadzisz przedsiębiorstwo handlowe albo jesteś w nim zatrudniony, jak towar jest spakowany, jak jest przewożony, a także jaką ilość produktów przewozisz.

Uwaga

Uwaga! Każdy kraj UE sam może określić, jakie maksymalne ilości wyrobów tytoniowych i napojów alkoholowych można do niego przywieźć. Te maksymalne ilości muszą wynosić co najmniej:

Przewożenie większych ilości niż podane powyżej

Jeżeli organy celne przypuszczają, że przewozisz towar, który nie jest na własny użytek, lub że jest on przeznaczony na sprzedaż, możesz zostać poproszony o udowodnienie, że tak nie jest (przedstawiając dowód zakupu itp.). Jeżeli nie jesteś w stanie przedstawić wystarczających dowodów, organy celne mogą kazać Ci zapłacić cło albo skonfiskować przewożony przez Ciebie towar.

Uwaga

Bardziej restrykcyjne zasady są stosowane do podróżnych poniżej 17 roku życia. Mogą się one różnić w poszczególnych krajach, dlatego przed wyjazdem zasięgnij informacji.

Przewożenie gotówki

Jeżeli chcesz wjechać do UE lub wyjechać z UE z 10 tys. euro lub większą kwotą w gotówce (lub równowartością tej kwoty w innej walucie), musisz zgłosić ten fakt de en fr organom celnym. W przeciwnym razie organy celne mogą zatrzymać Twoje środki pieniężne i może będziesz też musiał zapłacić grzywnę. Pamiętaj, że organy celne mogą przeprowadzać kontrole osobiste, a także kontrole bagażu lub pojazdu.

Aby podróżować po krajach UE z 10 tys. euro lub większą kwotą w gotówce (lub równowartością tej kwoty w innej walucie), musisz skontaktować się z organami celnymi zarówno z kraju, z którego wyjeżdżasz, jak i z kraju, przez który będziesz przejeżdżał oraz z kraju docelowego i dowiedzieć się, czy będziesz musiał zgłosić tę kwotę do oclenia.

VAT i akcyza przy przywozie towarów do UE

Osoby, które przyjeżdżają do UE z kraju spoza UE, mogą przywieźć ze sobą towary zwolnione z podatku VAT i akcyzy w ilościach określonych poniżej i pod warunkiem, że nie są one przeznaczone na sprzedaż. Te same zasady odnoszą się do podróżnych przybywających z Wysp Kanaryjskich, Wysp Normandzkich, Gibraltaru i innych terytoriów, gdzie nie mają zastosowania unijne przepisy w sprawie podatku VAT oraz akcyzy.

Napoje alkoholowe

Można przywieźć:

Dodatkowo można przywieźć:

Każdy z tych limitów stanowi 100 proc. łącznego podanego wyżej limitu przywozowego, który może zostać podzielony. Na przykład można przewieźć pół litra alkoholu i 1 litr wina alkoholizowanego – obie ilości stanowią połowę tego limitu przywozowego.

Wyroby tytoniowe

Należy liczyć się z wyższym lub niższym limitem w zależności od odwiedzanego kraju UE. Jeżeli kraj UE stosuje niższe limity, mogą one dotyczyć tylko osób podróżujących drogą lądową i morską (np. Bułgaria, Grecja, Litwa, Łotwa, Polska, Słowacja i Węgry) lub wszystkich podróżnych (np. Estonia i Rumunia).

Wyższy limit

Niższy limit

papierosy – 200 sztuk albo

cygaretki − 100 sztuk albo

cygara – 50 sztuk albo

tytoń – 250 g

papierosy – 40 sztuk albo

cygaretki − 20 sztuk albo

cygara – 10 sztuk albo

tytoń – 50 g

Można dowolnie łączyć te wyroby tytoniowe, ale nie można przekroczyć łącznego limitu. Na przykład 50 sztuk cygaretek i 25 sztuk cygar stanowi łączną wysokość przydziału.

Uwaga

Osoby poniżej 17. roku życia nie mają prawa do bezcłowego przywozu wyrobów tytoniowych i alkoholowych.

Inne towary, m.in. perfumy

Można przewozić inne towary do wartości 300 euro na osobę lub 430 euro na podróżującego drogą powietrzną lub morską. Niektóre kraje UE stosują niższy limit w wysokości 150 euro dla podróżnych poniżej 15 roku życia.

Paliwo

Możesz przewozić maksymalnie 10 litrów w przenośnym kanistrze oprócz paliwa znajdującego się w zbiorniku paliwa Twojego pojazdu. Zasada ta ma zastosowanie do każdego typu pojazdu silnikowego.

Akcyza przy wywozie towarów z UE

Jeżeli podróżujesz do kraju spoza UE (i do niektórych obszarów UE, takich jak Wyspy Kanaryjskie), możesz zakupić towary zwolnione z podatku VAT i akcyzy w tzw. sklepach bezcłowych na lotniskach i w portach. Pamiętaj przy tym, że w Twoim kraju docelowym, który nie jest krajem UE, towary te mogą być objęte zwolnieniami z ceł i podatków.

Przyjazd do UE tranzytem przez Szwajcarię lub inny kraj spoza UE

Uwaga

Jeżeli podróżujesz między państwami UE i przejeżdżasz tranzytem przez Szwajcarię, zastosowanie mają szwajcarskie przepisy prawa celnego en .

Jeżeli przewozisz alkohol lub tytoń w większych ilościach niż dozwolone w Szwajcarii, musisz zgłosić to przy wjeździe do tego kraju i przy powrocie na terytorium UE. W Szwajcarii możesz zostać proszony o złożenie zabezpieczenia finansowego, które zostanie Ci zwrócone, kiedy będziesz z towarem opuszczał ten kraj.

Najczęściej zadawane pytania

Prawo UE

Potrzebujesz pomocy lub porady?

Skontaktuj się z serwisami ds. pomocy

Udostępnij tę stronę: