Ostatnio sprawdzono : 10/10/2018

Informacje w umowie

Co powinieneś wiedzieć przed dokonaniem zakupu

Gdy nabywasz produkt lub usługę w UE, masz prawo do otrzymania od sprzedawcy przejrzystych, dokładnych i zrozumiałych informacji na temat tego produktu lub usługi, zanim dokonasz transakcji.

Informacje w umowie powinny zawierać:

Niektóre z powyższych informacji nie muszą być podane bezpośrednio, jeżeli jasno wynikają z kontekstu, jak np. cechy produktu zaprezentowanego na wystawie sklepowej.

Ponadto jeśli dokonujesz zakupu przez internet, telefon, za pomocą katalogu wysyłkowego lub od obwoźnego sprzedawcy, przed zakupem musisz otrzymać następujące szczegółowe informacje:

W przypadku tego rodzaju zakupów pamiętaj, że nie musisz pokrywać żadnych kosztów dostawy lub innych opłat, o których wcześniej nie zostałeś poinformowany .

Udzielone z góry informacje stanowią integralną część umowy, chyba że kupujący wraz ze sprzedawcą wspólnie uzgodnią zmianę warunków podanych na przykład na stronie internetowej sprzedawcy.

Umowa musi być napisana prostym i zrozumiałym językiem i nie może zawierać nieuczciwych warunków.

W niektórych krajach UE przy sprzedaży obwoźnej prawo do uzyskania potwierdzenia zamówienia i do anulowania go oraz inne wymogi prawne nie mają zastosowania do zakupów o wartości poniżej 50 euro.

Treści cyfrowe

W przypadku nabywania treści cyfrowych online, np. pobierania lub odtwarzania przesyłanych strumieniowo plików muzycznych i wideo, mają zastosowanie dodatkowe wymogi w zakresie informowania. Zanim dokonasz zakupu, powinieneś otrzymać informacje na temat potrzebnego sprzętu/oprogramowania (interoperacyjność), dostępnych funkcji oraz o warunkach korzystania z zakupionych treści, np. czy nie ma żadnych ograniczeń geograficznych oraz czy dozwolone jest kopiowanie na użytek prywatny.

Zakupy u sprzedawców internetowych spoza UE

Zgodnie z przepisami UE prawa konsumentów przysługują zazwyczaj również w przypadku zakupu od sprzedawców internetowych spoza UE. Jednak w takich przypadkach dochodzenie swoich praw może okazać się trudniejsze.

Zawsze dobrze jest sprawdzić, gdzie zarejestrowany jest sprzedawca. Adres internetowy kończący się np. na „.eu", „.ie", lub „.co.uk" NIE gwarantuje, że sprzedawca ma siedzibę w UE i jest tu zarejestrowany.

Potwierdzenie zakupu

Po dokonaniu zakupu przez internet lub w sprzedaży bezpośredniej powinieneś otrzymać potwierdzenie zakupu. Potwierdzenie powinno być na papierze lub innym trwałym nośniku, takim jak e-mail lub wiadomość przesłana na Twoje osobiste konto na stronie internetowej sprzedawcy, pod warunkiem że można ją zapisać i nie może być zmieniona przez sprzedawcę.

Komunikacja telefoniczna w ramach usług posprzedażnych

Przedsiębiorcy, którzy uruchamiają linie telefoniczne dla konsumentów, muszą zapewnić, że koszty połączeń będą pobierane według stawki podstawowej dla miejscowych połączeń telefonicznych. Zabronione jest zmuszanie klientów do korzystania z połączeń telefonicznych o zawyżonych cenach w celu zadawania pytań lub składania skarg dotyczących produktów lub umów.

Najczęściej zadawane pytania

Prawo UE

Szukasz informacji na temat przepisów obowiązujących w konkretnym kraju?

Potrzebujesz pomocy lub porady?

Skontaktuj się z serwisami ds. pomocy

Udostępnij tę stronę: