Informacje w umowie

Co powinieneś wiedzieć przed dokonaniem zakupu

Gdy kupujesz produkt lub usługę w UE, masz prawo do otrzymania od sprzedawcy przejrzystych, dokładnych i zrozumiałych informacji na temat tego produktu lub usługi, zanim dokonasz zakupu.

Informacje w umowie powinny zawierać:

  • główne cechy produktu
  • łączną cenę, obejmującą podatki i wszelkie możliwe opłaty
  • koszty dostawy (jeśli dotyczy) – oraz wszelkie pozostałe dodatkowe opłaty
  • uzgodnienia dotyczące sposobu płatności, dostawy lub wykonania
  • dane identyfikacyjne sprzedawcy, jego adres oraz numer telefonu
  • okres obowiązywania umowy (jeśli dotyczy).

Niektóre z tych informacji nie muszą być podane bezpośrednio, jeżeli jasno wynikają z kontekstu, jak np. cechy produktu zaprezentowanego na wystawie sklepowej.

Jeśli dokonujesz zakupu przez internet, telefon, za pomocą katalogu wysyłkowego lub od obwoźnego sprzedawcy, przed zakupem musisz otrzymać następujące szczegółowe informacje:

  • adres e-mail sprzedającego
  • wszelkie ograniczenia w zakresie dostawy do niektórych krajów
  • prawo do anulowania zamówienia w terminie 14 dni
  • dostępne usługi posprzedażne
  • mechanizmy rozwiązywania sporów
  • numer przedsiębiorcy w rejestrze handlowym
  • tytuł zawodowy sprzedawcy oraz szczegóły dotyczące VAT-u (jeśli dotyczy)
  • informacje na temat stowarzyszenia zawodowego, do którego należy sprzedawca (jeśli dotyczy).

W przypadku tego rodzaju zakupów pamiętaj, że nie musisz pokrywać żadnych kosztów dostawy ani innych opłat, o których nie zostałeś z góry poinformowany .

Umowa musi być napisana prostym i zrozumiałym językiem i nie może zawierać nieuczciwych warunków.

Uwaga

W niektórych krajach UE przy sprzedaży obwoźnej prawo do uzyskania potwierdzenia zamówienia i do anulowania go oraz inne wymogi prawne nie mają zastosowania do zakupów o wartości poniżej 50 euro.

Potwierdzenie zakupu

W przypadku zakupów dokonanych poza tradycyjnymi sklepami, na przykład przez internet, przez telefon lub z katalogu wysyłkowego, musisz otrzymać pisemne potwierdzenie zakupu. Potwierdzenie powinno być na papierze lub w innym trwałym formacie, takim jak e-mail lub wiadomość przesłana na Twoje osobiste konto na stronie internetowej sprzedawcy, pod warunkiem że można ją zapisać i nie może zostać jednostronnie zmieniona przez sprzedawcę.

Treści cyfrowe

W przypadku zakupu treści cyfrowych online, na przykład pobierania lub odtwarzania przesyłanych strumieniowo plików muzycznych i wideo, mają zastosowanie dodatkowe wymogi w zakresie informowania. Zanim dokonasz zakupu, powinieneś otrzymać informacje na temat potrzebnego sprzętu/oprogramowania (interoperacyjność), dostępnych funkcji oraz warunków korzystania z zakupionych treści (czy nie ma żadnych ograniczeń geograficznych oraz czy dozwolone jest kopiowanie na użytek prywatny itp.).

Komunikacja telefoniczna w ramach usług posprzedażnych

Przedsiębiorcy, którzy uruchamiają w ramach usług posprzedażnych linie telefoniczne dla konsumentów, muszą zapewnić, by koszty połączeń były naliczane według stawki podstawowej dla miejscowych połączeń telefonicznych. Zabronione jest zmuszanie klientów, którzy chcą zadać pytanie lub złożyć skargę dotyczącą produktów lub umów do korzystania z połączeń telefonicznych o zawyżonych cenach.

Zakupy u sprzedawców internetowych spoza UE

Zgodnie z unijnymi przepisami prawa europejskich konsumentów chronione są zazwyczaj również w przypadku zakupów u sprzedawców internetowych spoza UE. Jednak w takich sytuacjach dochodzenie swoich praw może okazać się trudniejsze.

Najczęściej zadawane pytania

Prawo UE

Potrzebujesz pomocy lub porady?

Skontaktuj się z serwisami ds. pomocy

Ostatnio sprawdzono: 02/04/2022
Udostępnij tę stronę