Działalność gospodarcza
Ostatnio sprawdzono: 01/04/2022

eCall – samochód sam wybiera numer 112 w razie wypadku

Koronawirus: Bezpieczne przywrócenie możliwości podróżowania

eCall to system używany w pojazdach w całej UE, który w razie poważnego wypadku automatycznie wybiera bezpłatny numer alarmowy 112. System eCall można również uruchomić ręcznie poprzez naciśnięcie odpowiedniego przycisku.

Jak działa system eCall?

System eCall działa we wszystkich krajach UE. Gdziekolwiek jesteś, w razie poważnego wypadku Twój samochód automatycznie połączy się z najbliższą siecią alarmową. Nie ma znaczenia, gdzie kupiłeś samochód ani gdzie jest on zarejestrowany.

Aktywowany system eCall łączy się telefonicznie z najbliższym centrum ratownictwa i umożliwia transmisję danych. Dzięki temu kierowca i pasażerowie pojazdu mogą skontaktować się z operatorem centrum ratownictwa, a jednocześnie system sam wysyła minimalny niezbędny zbiór danych (dokładna lokalizacja, czas wypadku, numer rejestracyjny pojazdu i kierunek jazdy). Umożliwia to służbom ratunkowym ocenę sytuacji i podjęcie odpowiednich działań.

W przypadku awarii systemu eCall wyświetlane jest ostrzeżenie.

Uwaga

System wysyła z samochodu informacje wyłącznie w razie poważnego wypadku.

Usługi eCall oferowane przez osoby trzecie (TPS eCall)

Zgodnie z przepisami UE oprócz standardowego systemu korzystającego z numeru 112 masz również prawo korzystać z systemu eCall oferowanego przez prywatne firmy, czyli tak zwanego systemu TPS. Do usług świadczonych w ramach TPS może przykładowo należeć pomoc drogowa. Dodatkowe usługi mogą być płatne – w przeciwieństwie do bezpłatnego systemu eCall 112.

Każdy system TPS eCall musi:

Uwaga

Kierowcy korzystający z systemu TPS eCall muszą wyrazić zgodę na możliwość zidentyfikowania, śledzenia oraz przetwarzania swoich danych osobowych w związku z korzystaniem z systemu.

Obowiązkowy w nowych modelach samochodów

W każdym nowym modelu samochodu homologowanym po 31 marca 2018 r. system eCall 112 musi być obowiązkowo zainstalowany. Ten obowiązek dotyczy zarówno samochodów osobowych z maksymalnie 8 miejscami siedzącymi, jak i lekkich samochodów użytkowych. Jeżeli jesteś właścicielem samochodu, który już został zarejestrowany, nie masz obowiązku montować urządzenia eCall. Możesz je zamontować, jeśli chcesz, pod warunkiem że samochód spełnia wymogi techniczne.

eCall – prywatność i ochrona danych osobowych

System eCall uruchamia się tylko wówczas, gdy pojazd uczestniczy w poważnym wypadku. W przeciwnym razie system jest nieaktywny. Oznacza to, że podczas korzystania z pojazdu system nie rejestruje jego lokalizacji, nie monitoruje jazdy ani nie transmituje danych.

Jeżeli zgłoszenie następuje za pośrednictwem systemu eCall 112, dane osobowe są przetwarzane zgodnie z unijnymi zasadami ochrony danych. Oznacza to, że służby ratunkowe otrzymują tylko podstawowe dane, niezbędne do interwencji w razie wypadku. Dane te nie są przechowywane dłużej niż jest to konieczne – niepotrzebne dane są usuwane. Dowiedz się więcej o przepisach UE w zakresie ochrony danych i prywatności.

Prawo UE

Potrzebujesz pomocy lub porady?

Skontaktuj się z serwisami ds. pomocy

Udostępnij tę stronę: