Działalność gospodarcza
Ostatnio sprawdzono: 02/04/2022

Pobyt stały (powyżej pięciu lat) członków rodziny niebędących obywatelami UE

Pod koniec nieprzerwanego, legalnego pięcioletniego pobytu członkowie Twojej rodziny niebędący obywatelami UE, powinni zwrócić się do odpowiednich władz w kraju, w którym mieszkasz, z wnioskiem o kartę stałego pobytu.

Karta jest często wydawana nieodpłatnie (lub za taką samą opłatą jak dowody tożsamości dla obywateli tego kraju). Powinna ona być ważna przez 10 lat i podlegać automatycznemu odnowieniu bez konieczności spełnienia żadnych warunków lub wymogów.

Ubiegając się o kartę pobytu stałego, członkowie Twojej rodziny niebędący obywatelami UE muszą przedstawić dowód, że mieszkali w danym kraju przez pięć lat – np. ważną kartę pobytu wydaną pięć lat wcześniej.

W razie problemów z uzyskaniem karty pobytu stałego dla członków Twojej rodziny niebędących obywatelami UE możesz skorzystać z pomocy jednego z naszych serwisów doradczych.

Uwaga

Nawet jeśli członkowie Twojej rodziny niebędący obywatelami UE posiadają kartę stałego pobytu, mogą oni nadal potrzebować wizy, aby podróżować po terytorium UE. Więcej informacji na temat dokumentów podróży dla członków Twojej rodziny niebędących obywatelami UE

Najczęściej zadawane pytania

Prawo UE

Potrzebujesz pomocy lub porady?

Skontaktuj się z serwisami ds. pomocy

Udostępnij tę stronę: