Delegowanie pracownika za granicę
Do delegowania pracowników w UE zastosowanie mają określone przepisy. Jako pracodawca musisz przestrzegać przepisów o delegowaniu, jeżeli:
- wysyłasz pracownika do innego kraju UE na określony okres w celu świadczenia usług dla partnera biznesowego, z którym masz podpisaną umowę
- wysyłasz pracownika do pracy w firmie, którą posiadasz w innym kraju UE.
W obu przypadkach musi Ciebie łączyć z delegowanymi pracownikami stosunek pracy.
Przepisy o delegowaniu obowiązują również wtedy, gdy dana osoba przyjeżdża do pracy w Twoim przedsiębiorstwie z innego kraju UE niż kraj, w którym Twoje przedsiębiorstwo jest zarejestrowane lub prowadzi działalność, a skierowała ją agencja zatrudniająca pracowników tymczasowych. W takim przypadku między pracownikiem a agencją pośrednictwa pracy lub agencją pracy tymczasowej, z której usług korzystasz, musi istnieć stosunek pracy. Możesz również delegować pracowników będących obywatelami państw trzecich (spoza UE), pod warunkiem że przebywają oni legalnie w jednym z państw członkowskich UE. Również w odniesieniu do nich obowiązują unijne przepisy o delegowaniu.
Uwaga
Zasadą jest, że pracownicy delegowani muszą być zarejestrowani w systemie ubezpieczeń społecznych swojego kraju pochodzenia przez okres co najmniej jednego miesiąca przed oddelegowaniem. W indywidualnych przypadkach można dopuścić krótsze okresy.
Warunki zatrudnienia w kraju przyjmującym
W okresie delegowania musisz zagwarantować swoim pracownikom takie same warunki zatrudnienia jak te obowiązujące z mocy prawa lub powszechnie stosowanych umów zbiorowych w kraju przyjmującym. Odnosi się to do:
- minimalnych okresów odpoczynku
- maksymalnego czasu pracy
- minimalnego wymiaru płatnych urlopów rocznych
- wynagrodzenia (w tym wszystkich jego obowiązkowych elementów) określonego w prawie krajowym lub powszechnie stosowanych umowach zbiorowych
- bezpieczeństwa i higieny pracy
- środków ochronnych dla kobiet ciężarnych, kobiet bezpośrednio po urodzeniu dziecka oraz młodzieży (w wieku poniżej 18 lat)
- równego traktowania kobiet i mężczyzn
- warunków zakwaterowania pracowników w kraju przyjmującym, jeżeli ma je zapewnić pracodawca
- dodatków lub zwrotu kosztów podróży, wyżywienia i zakwaterowania, gdy są one wymagane w czasie trwania delegowania.
Jeżeli te warunki zatrudnienia w Twoim kraju są bardziej korzystne dla Twoich pracowników niż te obowiązujące w kraju przyjmującym, należy utrzymać te warunki w czasie trwania delegowania.
W przypadku sektorów innych niż budowlany nie ma obowiązku przestrzegania wymogów dotyczących minimalnego wynagrodzenia i urlopu rocznego, jeżeli:
- pierwsza instalacja lub wstępny montaż określonych produktów przez wykwalifikowanych pracowników stanowi integralny element Twojej umowy z partnerem w innym kraju oraz
- Twoi pracownicy są delegowani do innego kraju na okres nieprzekraczający 8 dni na rok.
Uwaga
Kraje UE mogą zdecydować – po konsultacji z przedstawicielami pracodawców i pracowników – że wymogi dotyczące wynagrodzenia i urlopu rocznego obowiązujące w kraju przyjmującym nie muszą być przestrzegane, jeżeli łączny czas trwania delegowania jest krótszy niż miesiąc. Z wyłączenia tego nie można korzystać w przypadku pracowników delegowanych przez agencje pracy tymczasowej.
Informacje, które musisz przekazać swoim pracownikom delegowanym
Jeżeli delegujesz swoich pracowników na okres dłuższy niż kolejne cztery tygodnie, przed wyjazdem należy przekazać im na piśmie następujące informacje:
- kraj lub kraje, w których będą pracować (kraj przyjmujący)
- przewidywany czas trwania pracy za granicą
- waluta, w jakiej będzie wypłacane wynagrodzenie
- wszelkie świadczenia (pieniężne lub inne) powiązane z wykonywaną pracą
- przebieg powrotu: czy zostanie on zorganizowany, a jeśli tak, to na jakich warunkach
- wynagrodzenie zgodnie z prawem obowiązującym w kraju przyjmującym
- wszelkie szczególne dodatki związane z delegowaniem
- ustalenia dotyczące zwrotu kosztów podróży, wyżywienia i zakwaterowania
- link do oficjalnej strony internetowej kraju przyjmującego dotyczącej pracowników delegowanych.
Uwaga: w niektórych krajach UE musisz również poinformować pracowników, którzy są delegowani na okres krótszy niż cztery kolejne tygodnie.
Delegowanie długoterminowe
Jeżeli czas trwania delegowania przekracza 12 miesięcy (lub 18 miesięcy po złożeniu przez Ciebie umotywowanego powiadomienia w kraju przyjmującym), musisz zagwarantować swoim pracownikom wszystkie warunki zatrudnienia obowiązujące w kraju przyjmującym, z wyjątkiem warunków dotyczących dodatkowych świadczeń emerytalnych lub rozwiązania umowy.
Więcej informacji o procedurze umotywowanego powiadomienia można znaleźć na stronie kraju przyjmującego.
Informacje, które należy przekazać organom kraju przyjmującego
Jako pracodawca musisz również przed rozpoczęciem (lub najpóźniej w momencie rozpoczęcia) delegowania przesłać organom kraju przyjmującego powiadomienie zawierające co najmniej następujące informacje:
- dane pracodawcy
- liczba pracowników delegowanych
- osoba wyznaczona do kontaktów u pracodawcy
- adres miejsca pracy delegowanego pracownika/delegowanych pracowników
- przewidywany czas delegowania, w tym data jego rozpoczęcia i zakończenia
- rodzaj usług świadczonych podczas delegowania
- osoba wyznaczona do kontaktów z organami w kraju przyjmującym.
Pamiętaj, że kraje przyjmujące mogą zwrócić się o bardziej szczegółowe informacje. Powiadomienie musisz złożyć w języku/-ach urzędowym/-ych kraju przyjmującego lub w innym akceptowanym przez ten kraj języku.
Należy ponadto powiadomić właściwą instytucję kraju przyjmującego o wszelkich zmianach, np. jeżeli nie doszło do delegowania lub zostało ono przerwane.
Pełne informacje o obowiązkach dotyczących powiadamiania są dostępne na stronie kraju przyjmującego.
Przepisy dotyczące zabezpieczenia społecznego pracowników delegowanych
Podczas tymczasowego zatrudnienia w innym kraju UE delegowani przez Ciebie pracownicy (lub Ty sam/sama, jeśli jesteś osobą samozatrudnioną) mogą pozostać w systemie zabezpieczenia społecznego kraju, w którym pracowali przed delegowaniem.
Jako pracodawca musisz z wyprzedzeniem poinformować administrację kraju przyjmującego i złożyć wniosek o formularz PD A1 (tzw. dokument przenośny A1) en wydawany przez zakład ubezpieczeń społecznych w kraju, w którym są ubezpieczeni pracownicy. Dokument A1 potwierdza, że pracownik delegowany jest zarejestrowany w systemie zabezpieczenia społecznego w swoim kraju pochodzenia i nie musi opłacać składek w kraju przyjmującym.
Występując o wydanie dokumentu A1, musisz podać daty rozpoczęcia i zakończenia delegowania w innym kraju UE. Maksymalny okres, jaki możesz podać w formularzu, to 24 miesiące.
Jeżeli okres delegowania trwa dłużej niż 24 miesiące lub trzeba go przedłużyć, możesz jako pracodawca:
- poprosić organ wydający dokument A1 o przedłużenie okresu – co nie jest przyznawane automatycznie i zależy od wzajemnego porozumienia między krajem pochodzenia i krajem przyjmującym
- wezwać pracownika do przystąpienia do systemu zabezpieczenia społecznego kraju przyjmującego.
Podróże służbowe i pracownicy delegowani
Jeżeli wysyłasz pracowników do innego kraju UE w podróż służbową, aby mogli oni wziąć udział w konferencjach, spotkaniach, targach, szkoleniach itp., pracownicy ci nie są pracownikami delegowanymi. Takie podróże służbowe nie podlegają przepisom dotyczącym pracowników delegowanych, ponieważ w tym kontekście pracownicy nie świadczą usług w kraju przyjmującym.
Natomiast z punktu widzenia zabezpieczenia społecznego, jeżeli wysyłasz swoich pracowników w podróż służbową, musisz w miarę możliwości z wyprzedzeniem poinformować o tym administrację kraju przyjmującego i zwrócić się o formularz dokumentu przenośnego A1 (PD A1) en .
Krajowe strony internetowe
Każdy kraj UE udostępnia stronę internetową ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi delegowania pracowników za granicę. Na krajowych stronach internetowych możesz znaleźć punkty kontaktowe, które ze sobą współpracują i wymieniają się informacjami, monitorują warunki zatrudnienia podczas delegowania oraz badają domniemane przypadki naruszenia przepisów.
Więcej informacji na temat konkretnego kraju UE przyjmującego Twoich pracowników znajdziesz na odpowiedniej krajowej stronie poniżej.
Wybierz kraj
- Austriacsdeenhusksl
- Belgiaenfrnl
- Bułgariaen
- Chorwacjaen
- Cyprelen
- Czechy
- Dania
- Estoniaenet
- Finlandiaenfisv
- Francjaen
- Grecjaelen
- Hiszpania
- Holandiaen
- Irlandiaen
- Litwaenlt
- Luksemburgdeenfr
- Łotwaenlv
- Maltaenmt
- Niemcydeen
- Polskaen
- Portugaliapt
- Rumuniaenro
- Słowacja
- Słoweniaensl
- Szwecjaensv
- Węgryen
- Włochyenit
Krajowe biura łącznikowe
Każdy kraj wyznaczył właściwy organ, który udziela odpowiedzi na pytania dotyczące delegowania pracowników. Dane kontaktowe tych krajowych biur łącznikowych znajdują się poniżej pod przyciskiem Zwróć się do organów krajowych.
Więcej informacji
Zapoznaj się z krótkim poradnikiem dotyczącym delegowania pracowników, aby dowiedzieć się więcej o pracownikach delegowanych w UE.
Zob. również „Praktyczny przewodnik dotyczący przepisów o delegowaniu”.
Prowadzisz działalność na własny rachunek i zamierzasz przez kilka miesięcy pracować za granicą? Zajrzyj na stronę z najczęściej zadawanymi pytaniami, aby dowiedzieć się, jakie formalności są konieczne.