Ostatnio sprawdzono: 26/08/2022

Ochrona wzoru

Twoje prawa

Ochrona wzoru gwarantuje Ci wyłączne prawo (Posiadacz prawa własności intelektualnej może pozbawić osoby trzecie możliwości korzystania z jego własności intelektualnej.) użytkowania go , które obejmuje w szczególności wytwarzanie, oferowanie, wprowadzanie na rynek, przywóz, wywóz lub używanie produktu, do którego włączono Twój wzór lub do którego się on odnosi. Jeżeli udzielisz zgody, strony trzecie mogą używać Twojego wzoru w swoich produktach.

Zakres ochrony wzoru

Możesz złożyć wniosek o ochronę wzoru dotyczącą wyglądu całego produktu lub jego części. Wzór jest determinowany cechami linii, konturów, kolorystyki, kształtu, tekstury lub materiału danego produktu.

Jak uzyskać ochronę wzoru

Jeżeli stworzysz nowy wzór, który spełnia kryteria dotyczące cech nowości i indywidualnego charakteru, być może będziesz chciał go zarejestrować.

Jeżeli chcesz chronić wzór tylko w jednym kraju UE, powinieneś zarejestrować go we właściwym krajowym urzędzie ds. własności intelektualnej en .

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą w więcej niż jednym kraju UE, możesz chronić swój wzór za pomocą zarejestrowanego wzoru wspólnotowego . Jeżeli zarejestrujesz wzórOtwórz link do strony zewnętrznej w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) bg Otwórz link do strony zewnętrznej , zapłacisz 350 euro za 5-letni okres ochrony.

Jeżeli natomiast chcesz chronić swój wzór na poziomie UE tylko przez krótki okres czasu, np. 3 lata, nie musisz wzoru rejestrować, ale możesz chronić go za pomocą niezarejestrowanego wzoru wspólnotowego. Nie musisz dokonywać rejestracji ani wnosić opłat. Jako niezarejestrowany wzór wspólnotowy Twój wzór jest chroniony od momentu pierwszego ujawnienia, tj. publicznego udostępnienia. Po upływie okresu ochrony nie możesz go przedłużyć.

Więcej informacji na temat rejestracji odpowiadającej Twoim potrzebom znajdziesz na stronie o wzorach prowadzonej przez Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) bg Otwórz link do strony zewnętrznej .

Oprócz ochrony na podstawie prawa ze wzoru wzory mogą jednocześnie korzystać z ochrony na podstawie prawa autorskiego, jeśli spełniają przesłanki dotyczące obydwu rodzajów ochrony, a mianowicie: kryterium oryginalności w przypadku prawa autorskiegooraz nowości i indywidualnego charakteru w przypadku prawa ze wzoru.

Jeżeli stworzysz oryginalny wzór, jest on chroniony prawem autorskim z chwilą powstania. Nie musisz z tego tytułu dokonywać żadnej rejestracji ani wnosić żadnych opłat.

Przykład

Kristel ma zakład krawiecki w Estonii, który również sprzedaje własne ubrania na rynek litewski i łotewski. Stworzyła m.in. nową suknię na przyjęcia. Kristel chce chronić swoją kreatywność i uniemożliwić swoim konkurentom kopiowanie jej sukni, dlatego postanawia zarejestrować swój wzór. Chociaż wie, że może uzyskać darmową ochronę projektu swojej nowej sukni (niezarejestrowany wzór wspólnotowy), zdaje sobie sprawę z ograniczeń tego rodzaju ochrony – obejmuje ona tylko kopiowanie wzoru sukni bez jej zgody jako osoby uprawnionej do wzoru, ale nie obejmuje niezależnego zaprojektowania podobnego wzoru. Ponieważ Kristel poświęciła dużo czasu na stworzenie sukni, którą uważa za produkt mogący odnieść sukces (także na Litwie i Łotwie), woli chronić swoje dzieło zarejestrowanym wzorem wspólnotowym, który kosztuje 350 euro i jest ważny przez pięć lat. Ponadto może być odnawiany co pięć lat (maksymalnie do 25 lat).

Ochronę na poziomie międzynarodowym, poza UE, uzyskasz, rejestrując swój wzór en es fr w Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO) en es fr . Zapewnia ona ochronę wzoru w 67 krajach en .

Informacje o poszczególnych krajach.

Wybierz kraj

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy lub porady?

Skontaktuj się z serwisami ds. pomocy

Europejski Punkt Informacyjny IPR

Bezpłatne doradztwo i szkolenia w zakresie zarządzania własnością intelektualną w przypadku projektów współfinansowanych przez UE albo zagranicznych transakcji

Mają Państwo pytania na temat prowadzenia transgranicznej działalności gospodarczej, na przykład na temat eksportu do innego kraju UE lub rozszerzenia poza swój kraj działalności gospodarczej? W takim przypadku Enterprise Europe Network może udzielić bezpłatnej porady.

Możesz również skorzystać z wyszukiwarka działu pomocy, aby znaleźć odpowiedź na swoje pytanie.

Udostępnij tę stronę: