Działalność gospodarcza
Ostatnio sprawdzono: 02/04/2022

Rejestracja członków rodziny będących obywatelami UE w innym kraju UE

Jeśli przeprowadzasz się do innego kraju UE, członkowie rodziny będący obywatelami UE i pozostający na Twoim utrzymaniu mogą przeprowadzić się razem z Tobą.

Po trzech miesiącach w nowym kraju mogą mieć obowiązek zarejestrowania swojego pobytu oraz uzyskania zaświadczenia o rejestracji.

Jeżeli członkowie Twojej rodziny będący obywatelami UE nie pozostają na Twoim utrzymaniu, mogą zarejestrować się w nowym kraju UE na podstawie przysługujących im praw.

Dokumenty wymagane do zaświadczenia o rejestracji

Aby otrzymać zaświadczenie o rejestracji z urzędu miasta lub (w niektórych krajach) od służb policji, członkowie Twojej rodziny będą potrzebowali następujących dokumentów:

Uwaga

Nie można wymagać żadnych innych dokumentów.

Zaświadczenie o rejestracji zostanie wydane niezwłocznie małżonce/małżonkowi, dzieciom (wnukom) oraz rodzicom (dziadkom). W przypadku innych krewnych władze powinny podjąć decyzję o wydaniu zaświadczenia o rejestracji (lub decyzję odmowną) tak szybko, jak to możliwe.

Opłaty

Zaświadczenie o rejestracji nie powinno kosztować więcej niż dowód osobisty lub podobne dokumenty obywateli danego kraju.

Ważność

Zaświadczenie o rejestracji powinno być ważne na czas nieokreślony (bez potrzeby odnawiania), ale może być wymagane zgłaszanie władzom lokalnym wszelkich zmian adresu.

Gdzie i jak zarejestrować się w poszczególnych krajach

Zobacz, gdzie i jak w nowym kraju możesz zarejestrować członków rodziny będących obywatelami UE:

Wybierz kraj

Jeżeli kraj przyjmujący będzie tego wymagać, członkowie Twojej rodziny mogą ponieść karę grzywny, ale nie mogą zostać wydaleni, jeśli:

W razie problemów z uzyskaniem zaświadczenia o rejestracji dla członków rodziny możesz skorzystać z naszej pomocy.

Zobacz też, jak uzyskać kartę pobytu dla członków rodziny spoza UE.

Najczęściej zadawane pytania

Prawo UE

Potrzebujesz pomocy lub porady?

Skontaktuj się z serwisami ds. pomocy

Udostępnij tę stronę: