Narzędzia serwisu

Wybór języka

Flaga UE

Ścieżka nawigacji

Menu

Ostatnio sprawdzono : 10/08/2017

Przewożenie zwierząt i roślin

Zwierzęta domowe (psy, koty i fretki)

Jako obywatel UE możesz podróżować po jej terytorium ze swoim kotem, psem lub fretką, pod warunkiem że Twój ulubieniec posiada europejski paszport dla zwierząt domowychEnglish. Dokument ten, który możesz otrzymać od każdego upoważnionego weterynarza, musi zawierać informacje o szczepieniach przeciwko wściekliźnie.

Jeżeli masz psa, kota lub fretkę w wieku niespełna 3 miesięcy (jeszcze niezaszczepione przeciwko wściekliźnie), zapoznaj się z przepisami krajuEnglish , do którego się wybierasz.

Unijny paszport dla zwierząt domowych jest wydawany tylko dla psów, kotów i fretek. Jeżeli posiadasz inne zwierzęta, takie jak króliki lub kanarki, powinieneś zapoznać się z krajowymi przepisamiEnglish dotyczącymi przywozu tych zwierząt do danego kraju lub ich wywozu z danego kraju.

Jeśli wybierasz się do Finlandii, Irlandii, Wielkiej Brytanii lub na Maltę, towarzyszące Ci w podróży zwierzę musi również zostać poddane leczeniu przeciwko tasiemcowi Echinococcus:

  • odpowiednie leki muszą zostać podane przez lekarza weterynarii nie wcześniej niż 120 godzin i nie później niż 24 godziny przed terminem planowanego wjazdu zwierzęcia na terytorium Finlandii, Irlandii, Malty lub Wielkiej Brytanii 
  • lekarz weterynarii przeprowadzający leczenie musi poświadczyć w odpowiedniej sekcji paszportu, że zwierzę otrzymało odpowiednie leki.

Identyfikacja

Podróżujące z Tobą zwierzę musi mieć wszczepiony elektroniczny mikroczip lub czytelny tatuażwykonany przed 3 lipca 2011 r. i zawierający ten sam kod identyfikacyjny, który znajduje się w paszporcie.

Inne zwierzęta i rośliny

W podróż do krajów UE możesz zabrać ze sobą zwierzęta lub roślinyEnglish, w tym ich części. Jednak w większości krajów unijnych obowiązują surowe przepisy dotyczące przewozu gatunków zagrożonych lub produktów z nich otrzymanych. W przypadku niektórych gatunków będziesz potrzebować pozwolenia.

Więcej informacji o konkretnych gatunkach można znaleźć w unijnej referencyjnej bazie danych dotyczącej handlu dzikimi zwierzętamiEnglish. Możesz również skontaktować się z organem CITESespañolfrançaisбългарскиEnglish w Twoim kraju, aby dowiedzieć się, czy gatunek, z którym planujesz podróżować, wymaga specjalnego certyfikatu.

W przypadku pojawienia się ognisk chorób zwierzęcych mogą zostać wprowadzone lokalne ograniczenia w przewozie żywych zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego. W takiej sytuacji - jeżeli planujesz przewozić zwierzęta - skontaktuj się najpierw z odpowiednimi organami weterynaryjnymi.

Prawdziwa historia

Zawsze upewnij się, czy możesz zabrać zakupione zwierzę lub roślinę do domu

Mieszkająca na Malcie Kaya pojechała na wakacje do Grecji. Jako pamiątkę przywiozła stamtąd naszyjnik wykonany z muszli żółwia morskiego. Gdy wylądowała na Malcie, celnik poprosił ją o okazanie pozwolenia na jego przywóz. Ponieważ Kaya nie posiadała takiego zaświadczenia, naszyjnik został skonfiskowany. Ogólnie rzecz ujmując, w krajach UE obowiązuje zasada swobodnego przepływu towarów. Jednak istnieją surowe kontrole przepływu niektórych zagrożonych gatunków między krajami. Następnym razem Kaya powinna skontaktować się z maltańskim organem CITES w celu ustalenia, czy przedmiot, który zamierza ze sobą przywieźć, wymaga okazania certyfikatu.

Konsultacje publiczne
    Potrzebujesz pomocy lub porady?
    Skontaktuj się z działem pomocy