Handel elektroniczny, sprzedaż na odległość i sprzedaż poza lokalem przedsiębiorstwa

Informacje podane na tej stronie dotyczą wyłącznie sprzedaży towarów i usług konsumentowi końcowemu (ang. „business to customer” – B2C), a nie innym firmom (ang. „business to business” – B2B).

Handel elektroniczny i sprzedaż poza lokalem przedsiębiorstwa ma wiele zalet, ale zgodnie z unijnymi przepisami pociąga także za sobą określone obowiązki.

Pierwsza zasada polega na tym, że każdy produkt przeznaczony do sprzedaży musi być zgodny z przepisami, być bezpieczny i w związku z tym nie może szkodzić zdrowiu konsumentów ani narażać ich na niebezpieczeństwo. Zgodnie z unijnymi przepisami bezpieczeństwa, takimi jak rozporządzenie w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów, konsumentom w UE można oferowane wyłącznie bezpieczne produkty konsumpcyjne.

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów przedsiębiorstwa prowadzące sprzedaż przez internet muszą przestrzegać obowiązków w zakresie bezpieczeństwa produktów w zależności od świadczonej przez siebie usługi (podmioty gospodarcze lub dostawcy internetowych platform handlowych). Na przykład dostawcy internetowych platform handlowych muszą zaprojektować swój interfejs i zapewnić, aby przedsiębiorcy dostarczali niezbędne informacje na temat bezpieczeństwa produktów lub ich identyfikowalności, a także rozpowszechniali wśród swoich konsumentów informacje o wycofaniu produktu z używania. Dostawcy internetowych platform handlowych powinni również zarejestrować się w unijnym systemie wczesnego ostrzegania Safety Gate i wskazać swój punkt kompleksowej obsługi.

Przepisami tymi objęte są transakcje sprzedaży produktów lub usług konsumentom, które nie są zawierane podczas osobistego spotkania sprzedawcy z kupującym. Są to na przykład umowy zawarte przez internet, telefon (z udziałem ludzi lub bez takiego udziału), e-mail, faks lub zwykły list oraz umowy zawierane z konsumentem poza lokalem przedsiębiorstwa.

Przepisy dotyczące handlu elektronicznego, umów zawieranych na odległość i umów zawieranych poza lokalem przedsiębiorstwa nie obejmują transakcji dotyczących następujących obszarów:

  • usługi socjalne i usługi opieki zdrowotnej
  • hazard
  • produkty finansowe, ubezpieczeniowe i inwestycyjne
  • nieruchomości mieszkalne i wynajem pomieszczeń do celów mieszkalnych
  • imprezy turystyczne, korzystanie w oznaczonym czasie z rezydencji wakacyjnych i określone usługi związane z wypoczynkiem podlegające konkretnym przepisom
  • przewóz pasażerów (oprócz niektórych przepisów szczegółowych)
  • umowy zawierane przez osoby pełniące niektóre funkcje publiczne, na przykład przez notariuszy
  • żywność i napoje dostarczane regularnie do domu lub pracy konsumenta
  • produkty sprzedawane w automatach.
  • W niektórych krajach UE do zawieranych poza lokalem firmy umów, których wartość nie przekracza 50 euro, nie mają zastosowania zasady przedstawione poniżej.

Jak zacząć

Prawo UE

Potrzebujesz pomocy lub porady?

Skontaktuj się z serwisami ds. pomocy

Europejskie postępowanie w sprawie drobnych roszczeń

Jak rozwiązać spór z dostawcami lub klientami z innych krajów UE dotyczący kwoty niższej niż 2 tys. euro

Pojedyncze punkty kontaktowe

Krajowe przepisy dotyczące rozszerzenia działalności na rynek innego kraju UE

Punkt kontaktowy ds. produktów

Punkt kontaktowy ds. produktów w Twoim kraju udzieli Ci informacji na temat krajowych przepisów dotyczących produktów i ułatwi dostęp do rynków w innych krajach UE.

Mają Państwo pytania na temat prowadzenia transgranicznej działalności gospodarczej, na przykład na temat eksportu do innego kraju UE lub rozszerzenia poza swój kraj działalności gospodarczej? W takim przypadku Enterprise Europe Network może udzielić bezpłatnej porady.

Możesz również skorzystać z wyszukiwarka działu pomocy, aby znaleźć odpowiedź na swoje pytanie.

Ostatnio sprawdzono: 24/04/2025
Udostępnij tę stronę