E-kereskedelem, távértékesítés és üzlethelyiségen kívüli értékesítés
Az ezen az oldalon közreadott információk csak a végfogyasztók részére történő ún. fogyasztói értékesítésre (B2C) vonatkoznak, az üzleti, vagyis a cégek között megvalósuló értékesítésekre (B2B) nem.
Az e-kereskedelem és az üzlethelyiségen kívüli értékesítés sok szempontból előnyös értékesítési mód, ugyanakkor bizonyos kötelezettségekkel is jár a vonatkozó uniós szabályok értelmében.
Ezeknek az uniós szabályoknak a hatálya alá azok a fogyasztókkal kötött adásvételi és szolgáltatási szerződések tartoznak, amelyek esetében a kereskedő nem találkozik közvetlenül a fogyasztóval; idetartoznak pl. az interneten, telefonon (emberi interakció révén vagy emberi interakció nélkül), e-mailben, faxon vagy szabványos levélben kötött szerződéses megállapodások, valamint azok a szerződések, melyek az üzlethelyiségen kívül jönnek létre a kereskedő és a fogyasztó között.
Az e-kereskedelem, a távértékesítés és az üzlethelyiségen kívüli értékesítés szabályai nem vonatkoznak az alábbi területeken végzett tranzakciókra:
- szociális és egészségügyi szolgáltatások,
- szerencsejáték-ügyletek,
- pénzügyi, biztosítási és befektetési termékek,
- ingatlanok és (lakáscélú) bérlemények,
- szervezett utazás (utazási csomagok), üdülési jog (timeshare) és egyes üdülési szolgáltatások – ezekre külön szabályok vonatkoznak,
- személyszállítás (egyes szabályokat leszámítva),
- egyes, közhivatalt betöltő személyek, pl. közjegyzők által elkészített szerződések,
- lakóhelyre vagy munkahelyre rendszeresen házhoz szállított élelmiszerek és italok,
- automatából megvásárolható termékek.
- Egyes EU-országokban az alábbi szabályok nem vonatkoznak azokra az üzlethelyiségen kívül kötött szerződésekre, melyek értéke nem éri el az 50 eurót.
Kezdés
- Az e-kereskedelemben (online értékesítésben) vagyok érdekelt
- A távértékesítésben és az üzlethelyiségen kívüli értékesítésben vagyok érdekelt
E-kereskedelem
- Még nem adtam el semmit a vevőnek. Milyen információkat kell a tudomására hoznom az értékesítés előtt?
- Megegyeztünk az adásvételről. Mit kell tudni a szerződés visszaigazolásának módjáról?
- Megegyeztünk az adásvételről, de a vevő most el szeretne állni a vásárlástól.
- Megegyeztünk az adásvételről. Milyen szabályok vonatkoznak az áruk leszállítására?
A távértékesítés és az üzlethelyiségen kívüli értékesítés más formái
- Még nem adtam el semmit a vevőnek. Milyen információkat kell a tudomására hoznom az értékesítés előtt?
- Megegyeztünk az adásvételről. Mit kell tudni a szerződés visszaigazolásának módjáról?
- Megegyeztünk az adásvételről, de a vevő most el szeretne állni a vásárlástól
- Megegyeztünk az adásvételről. Milyen szabályok vonatkoznak az áruk leszállítására?
A vevők előzetes tájékoztatása
A szerződés megkötése előtt Önnek – mint kereskedőnek – egyértelmű és közérthető formában a vevő tudomására kell hoznia a következő információkat:
Az Ön adatai
- Az Ön azonosító adatai
- Az Ön székhely szerinti postacíme és e-mail-címe
- Az Ön telefonszáma (ha van)
Áruk és szolgáltatások
- Az áruk, illetve szolgáltatások főbb jellemzői
Az áruk leszállítása és visszaküldése
A visszaküldéssel kapcsolatos szabályok jelen esetben a fogyasztó elállási jogára vonatkoznak (nem pedig arra az esetre, amikor a termék nem megfelelő)
- Érvényben vannak-e szállítási korlátozások?
- Tudnivalók a szállítással kapcsolatban
- A vevő azon kötelezettsége, hogy viselje az áruk visszaküldésének költségét, és a visszaküldés költségének becsült összege, amennyiben az árukat nem lehet postai úton visszaküldeni (mert pl. túl nagyok) (ha Ön nem tájékoztatta előzetesen a vevőt, akkor az áruk visszaküldésének költségeit Önnek kell fedeznie)
Árak, fizetés és díjak
- Az áruk/szolgáltatások teljes – azaz az összes járulékos költséget, így pl. az adókat, a szállítási költséget, a postaköltséget stb. tartalmazó – vételára
- A lehetséges fizetési módok
- A fizetési feltételek
- A kereskedővel a szerződés felbontásakor folytatott kommunikáció kapcsán a vevőket terhelő díjak, ha ezek a díjtételek meghaladják a rendes díjszabást (pl. emelt díjas telefonszámok használata a telefonon megköthető szerződések esetében)
- Adott esetben a fogyasztó által fizetendő vagy biztosítandó letéttel kapcsolatos feltételek
- Az esetleges pénzügyi biztosítékokkal kapcsolatos feltételek
Ha Ön bizonyos fizetési módozatok pl. hitelkártyás fizetés esetében díjat számol fel a vevőnek, akkor a díj nem haladhatja meg azt az összeget, amennyibe Önnek a fizetés feldolgozása ténylegesen kerül. Egyes országokban a kereskedők egyáltalán nem vethetnek ki díjat a fizetési műveletekre.
Magatartási kódex és szerződési feltételek
- Az esetleges magatartási kódexek elérhetőségével kapcsolatos információk
- A szerződés időtartama és a szerződés felmondásának feltételei
A szerződéstől való elállás joga
- Feltételek, határidők és eljárások
- Különleges elállási nyilatkozat
- A vevőt az után a szolgáltatás (pl. közüzemi szolgáltatás) után terhelő költségek, melyet az elállási időszakban igénybe vett (pl. ha az illető a szerződés megkötését követően azonnal igénybe veszi a kérdéses szolgáltatást, majd úgy dönt, hogy eláll a szerződéstől)
- A vevő azon kötelezettsége, hogy viselje az áruk visszaküldésének költségét, és a visszaküldés költségének becsült összege, amennyiben az árukat nem lehet postai úton visszaküldeni (mert pl. túl nagyok)
- Az elállási jog elvesztéséhez vezető cselekedetek (pl. a zárt csomagolásban értékesített DVD-k vagy CD-k felbontása)
- Azok az esetek, amikor az elállás nem alkalmazandó (pl. a romlandó árukra vonatkozó szabályok). Ilyenkor Önnek nem kell az elállási joggal kapcsolatos fenti szabályokat ismertetnie.
Az irányelv 1. melléklete mintákkal szolgál azzal kapcsolatban, hogy miképpen lehet a fogyasztókat tájékoztatni az elállási
jog gyakorlására vonatkozó feltételekről.
Jótállás és vitarendezés
- Tudnivalók a panaszkezelésről
- Peren kívüli vitarendezési mechanizmusok igénybevételének lehetősége
- Emlékeztetés az áru megfelelőségének szavatolására vonatkozó jogszabályi kötelezettségre
- Az értékesítés utáni szolgáltatások, illetve a jótállás megléte és feltételei
Hogyan kell ezeket az információkat megadni?
A fenti információkat Önnek egyértelmű és közérthető módon kell megadnia.
Közvetlenül azelőtt, hogy a vevő leadja a rendelését (azaz a „Fizetés/Megrendelés véglegesítése" stb. gombra kattint), Önnek egyértelmű és jól látható módon (az adott gomb közelében) a tudomására kell hoznia a következőket:
- Az eladásra kínált áruk, illetve szolgáltatások főbb jellemzői
- Az összes járulékos költséget tartalmazó vételár
- A szerződés időtartama és a szerződés felbontásának feltételei
- Adott esetben a fogyasztó kötelezettségeinek szerződés szerinti legrövidebb időtartama
Azt is lehetővé kell tenni, hogy a vevő kijelenthesse, miszerint tudomásul veszi, hogy a termék megrendelése fizetési kötelezettséget von maga után. Például: a megrendelés véglegesítésének megerősítésére szolgáló gombot jól láthatóan el kell látni olyan felirattal, amely a „Megrendelem és kifizetem" szavakkal megegyező jelentést hordozza.
Előre kipipált jelölőnégyzetek
Ön nem jelölhet be előre olyan választónégyzetet a vevő számára, amely plusz szolgáltatás (pl. repülőjegy-foglaláskor köthető utasbiztosítás) megvásárlását vonja maga után. Önnek mindig lehetővé kell tennie, hogy vásárláskor a vevő kifejezett hozzájárulását adja bárminemű járulékos költség felszámolásához.
Digitális tartalom értékesítése
Külön tájékoztatási követelmények vonatkoznak arra az esetre, ha Ön digitális tartalmat – zenei anyagot, videót vagy szoftvert – értékesít az interneten. Ilyen esetben a következőkkel kapcsolatban is informálnia kell a vevőt:
- Milyen hardveren/szoftverrel futtatható a tartalom ( interoperabilitás)?
- Hogyan működik a kérdéses tartalom – pl. vonatkoznak-e a használatára földrajzi korlátozások –, lehet-e róla személyes használatra másolatot készíteni?
Attól kezdve, hogy a vevő – letöltés vagy streaming révén, illetve más módon – hozzáférést nyer a tartalomhoz, többé már nem állhat el az Önnel kötött szerződéstől.
Először azonban Önnek lehetővé kell tennie a vevő számára, hogy ebbe kifejezetten beleegyezzen, illetve hogy kijelentse: tudomásul veszi, hogy a letöltés, illetve a streaming megkezdésével elveszti az elálláshoz való jogot.
Önnek a beleegyezés és a tudomásulvétel visszaigazolását bele kell foglalnia a vevőnek küldendő, szerződést visszaigazoló dokumentumba.
Értékesítés utáni telefonos ügyfélszolgálat
Ha Ön telefonos forródrótot működtet abból a célból, hogy a vevők az általuk megkötött szerződésekkel kapcsolatos kérdéseikkel és panaszaikkal megkereshessék Önt, akkor gondoskodnia kell arról, hogy a hívásokra az alapdíjszabás vonatkozzon.
Ön nem számíthat fel emelt díjat az ügyfélszolgálatra beérkező hívásokért.
A vevők előzetes tájékoztatása
A szerződés megkötése előtt Önnek – mint kereskedőnek – egyértelmű és közérthető formában a vevő tudomására kell hoznia a következő információkat:
Az Ön adatai
- Az Ön azonosító adatai
- Az Ön székhely szerinti postacíme és e-mail-címe
- Az Ön telefonszáma (ha van)
Áruk és szolgáltatások
- Az áruk, illetve szolgáltatások főbb jellemzői
Az áruk leszállítása és visszaküldése
- Érvényben vannak-e szállítási korlátozások?
- Tudnivalók a szállítással kapcsolatban
- A vevő azon kötelezettsége, hogy viselje az áruk visszaküldésének költségét, és a visszaküldés költségének becsült összege, amennyiben az árukat nem lehet postai úton visszaküldeni (különösen a túl nagy áruk esetében)
Árak, fizetés és díjak
- Az áruk/szolgáltatások teljes – azaz az összes járulékos költséget, így pl. az adókat, a szállítási költséget, a postaköltséget stb. is tartalmazó – vételára
- A lehetséges fizetési módok
- A fizetési feltételek
- A kereskedővel a szerződés felbontásakor folytatott kommunikáció kapcsán a vevőket terhelő díjak, ha ezek a díjtételek meghaladják a rendes díjszabást (pl. emelt díjas telefonszámok használata a telefonon megköthető szerződések esetében)
- Adott esetben a fogyasztó által fizetendő vagy biztosítandó letéttel kapcsolatos feltételek
- Az esetleges pénzügyi biztosítékokkal kapcsolatos feltételek
Ha Ön bizonyos fizetési módozatok pl. hitelkártyás fizetés esetében díjat számol fel a vevőnek, akkor a díj nem haladhatja meg azt az összeget, amennyibe Önnek a fizetés feldolgozása ténylegesen kerül. Egyes országokban a kereskedők egyáltalán nem vethetnek ki díjat a fizetési műveletekre.
Magatartási kódex és szerződési feltételek
- Az esetleges magatartási kódexek elérhetőségével kapcsolatos információk
- A szerződés időtartama és a szerződés felmondásának feltételei
A szerződéstől való elállás joga
- Határidők és eljárások
- Különleges elállási nyilatkozat
- A vevőt az után a szolgáltatás (pl. közüzemi szolgáltatás) után terhelő költségek, melyet az elállási időszak során igénybe vett (pl. ha az illető a szerződés megkötését követően azonnal igénybe veszi a kérdéses szolgáltatást, majd úgy dönt, hogy eláll a szerződéstől)
- Azok a kivételes esetek, amikor nem lehet az elállási joggal élni (lásd pl.: romlandó áruk), illetve az elállási jog elvesztéséhez vezető cselekedetek (pl. a zárt csomagolásban értékesített DVD-k vagy CD-k felbontása)
Az irányelv 1. melléklete mintákkal szolgál azzal kapcsolatban, hogy miképpen lehet a fogyasztókat tájékoztatni az elállási
jog gyakorlására vonatkozó feltételekről.
Jótállás és vitarendezés
- Tudnivalók a panaszkezelésről
- Peren kívüli vitarendezési mechanizmusok igénybevételének lehetősége
- Emlékeztetés az áru megfelelőségének szavatolására vonatkozó jogszabályi kötelezettségre
- Az értékesítés utáni szolgáltatások, illetve a jótállás megléte és feltételei
Hogyan kell ezeket az információkat megadnia?
A fenti információkat egyértelmű és közérthető módon kell megadnia.
Azelőtt, hogy a vevő leadja a rendelését, Önnek egyértelmű és jól látható módon a tudomására kell hoznia a következőket:
- Az eladásra kínált áruk, illetve szolgáltatások főbb jellemzői
- Az összes járulékos költséget tartalmazó vételár
- A szerződés időtartama és a szerződés felbontásának feltételei
- Adott esetben a fogyasztó kötelezettségeinek szerződés szerinti legrövidebb időtartama
Azt is lehetővé kell tenni, hogy a vevő kijelenthesse, miszerint tudomásul veszi, hogy a termék megrendelése fizetési kötelezettséget von maga után.
Telefonos értékesítés
A hívás elején be kell mutatkoznia és el kell mondania, hogy Ön eladásra kínál valamit. Azt is közölnie kell, hogy a fogyasztónak milyen díjakat kell fizetnie, amikor a szerződés megkötése céljából kapcsolatba lép Önnel (ha a kérdéses díjtételek meghaladják a rendes díjszabást). Ez például akkor fordulhat elő, ha a vevőnek emelt díjas telefonszámot kell hívnia ahhoz, hogy telefonon szerződést kössön Önnel.
Egyes EU-tagállamokban – telefonon történő szerződéskötéskor – Önnek kereskedőként csak azután kell az ajánlatot visszaigazolnia a fogyasztó felé, ha az illető a szerződést aláírta.
SMS-ben (vagy hasonló módon) történő értékesítés
Ha az értékesítés módja, az ún. értékesítési csatorna jellege technikailag megnehezíti, hogy Ön kereskedőként a fent ismertetett információk mindegyikéről tájékoztassa a vevőt, jogában áll kevesebb információtmegadnia. Ez lehet például a helyzet olyan szerződések esetében, melyek megkötésére SMS-ben kerül sor. Minimumkövetelményként ilyen esetekben is tájékoztatnia kell a vevőt a következőkről:
- Az Ön azonosító adatai
- Az áruk, illetve szolgáltatások főbb jellemzői
- A teljes vételár
- Az elállási jog
- A szerződés időtartama és a szerződés felbontásának feltételei
- Olyan hivatkozás, amelynek segítségével a vevő más forrásból (pl. az interneten) az összes vonatkozó információról tájékozódhat
Értékesítés utáni telefonos ügyfélszolgálat
Ha Ön telefonos forródrótot működtet abból a célból, hogy a vevők az általuk megkötött szerződésekkel kapcsolatos kérdéseikkel és panaszaikkal megkereshessék Önt, akkor gondoskodnia kell arról, hogy a hívásokra az alapdíjszabás vonatkozzon.
Ön nem számíthat fel emelt díjat az ügyfélszolgálatra beérkező hívásokért.
Szerződés visszaigazolása
Önnek a szerződés visszaigazolásakor az előírt információkat írásban a vevő tudomására kell hoznia. A visszaigazolást időtálló formátumban (levélben, e-mailben stb.) kell az illetőhöz eljuttatnia, de a visszaigazolást abba a személyes felhasználói fiókba is elküldheti, amelyhez kizárólag a vevő tud hozzáférni az Ön honlapján.
Önnek a lehető leghamarabb – de legkésőbb az áru leszállításának időpontjában, illetve a szolgáltatás teljesítésének megkezdése előtt – vissza kell igazolnia a szerződést.
Szerződés visszaigazolása
Önnek a szerződés visszaigazolásakor az előírt információkat írásban a vevő tudomására kell hoznia. A visszaigazolást időtálló formátumban (levélben, e-mailben stb.) kell az illetőhöz eljuttatnia, de a visszaigazolást abba a személyes felhasználói fiókba is elküldheti, amelyhez kizárólag a vevő tud hozzáférni az Ön honlapján.
Önnek a lehető leghamarabb – de legkésőbb az áru leszállításának időpontjában, illetve a szolgáltatás teljesítésének megkezdése előtt – vissza kell igazolnia a szerződést.
Szerződéstől való elállás
Mikor állhat el a vevő a szerződéstől?
Ha Ön az elállási joggal kapcsolatban a szükséges információk mindegyikéről tájékoztatással szolgált, a vevő 14 napon belül indoklás nélkül elállhat a szerződéstől, anélkül, hogy ezért többletköltségek terhelnék:
- áruk esetében a 14 napos időszak akkor veszi kezdetét, amikor a vevő átveszi az árut,
- szolgáltatások esetében pedig akkor, amikor a szerződés megkötésére sor kerül.
Vegyes szerződések
Ha a szerződés tárgya elsősorban áru(k) értékesítése (és a szolgáltatásnyújtás csak másodlagos elem), akkor az elállási jog az áru(k)ra vonatkozik, azaz a vevő az elállási jogával az áru(k) kézhezvételétől számított 14 napon belül élhet. Ha a szerződés tárgya elsősorban szerződésnyújtás (és az áru(k) értékesítése csak másodlagos elem), akkor az elállási jog a szolgáltatásnyújtásra vonatkozik, azaz a vevő az elállási jogával a szerződés megkötésétől számított 14 napon belül élhet.
Ha a 14 napos időszak utolsó napja hétvégére vagy állami ünnepre esik, az időszak automatikusan meghosszabbodik, és a legközelebbi munkanapon ér véget.
Ha Ön kereskedőként nem adja meg az előírt információk mindegyikét a vevőnek, az elállási idő 1 teljes évvel meghosszabbodik. Ha ezen az egyéves időszakon belül Ön maradéktalanul a vevő tudomására hozza a szükséges információkat, a 14 napos elállási időszak ebben az időpontban kezdődik meg.
Milyen kötelezettségei vannak Önnek, miután a vevő elállt a szerződéstől?
Attól a naptól számítva, hogy értesül arról, miszerint a vevő eláll a szerződéstől, Önnek 14 napon belül vissza kell térítenie az illetőnek az általa megfizetett teljes összeget (vagy le kell állítania az összeg kifizetését).
Ön mindaddig visszatarthatja a visszatérítést, amíg vissza nem kapja az árut, vagy amíg a vevő bizonyítékot nem szolgáltat arra vonatkozóan, hogy azt ténylegesen visszaküldte Önnek.
Ki mit fizet?
A vevő viseli az áru visszaküldésének költségét (kivéve ha Ön erről elmulasztotta előzetesen tájékoztatni – ilyen esetben Önnek kell ezeket a költségeket fedeznie).
Az Ön cégének kell állnia a szokványos szállítási költségeket (de ha a vevő nem az alapszolgáltatást választotta, hanem annál drágább (pl. expressz) szállítási módot rendelt meg, akkor az ezzel járó többletköltségeket neki kell fedeznie.)
A vevő kötelezettségei
A szerződéstől való elállást megelőzően a vevő megvizsgálhatja a kérdéses árut, hogy meggyőződjön arról, valóban arról a termékről van-e szó, amelyet meg akart rendelni – ezt azonban csak olyan módon és mértékben teheti meg, ahogy azt egy üzletben engedélyeznék a számára.
Ha a vevő a visszaküldést megelőzően használta is az árut, Ön kártalanításra tarthat igényt a használatból eredő értékcsökkenésért.
Az elállási jog gyakorlása szolgáltatási szerződés esetében
Ha a vevő kérésére Ön az elállási időszak letelte előtt kezdte meg nyújtani a megrendelt szolgáltatást – pl. a megrendelt riasztóberendezés beszerelését –, majd a vevő úgy dönt, hogy el kíván állni a szerződéstől, az illetőnek ki kell fizetnie Önnek az elállás bejelentéséig nyújtott szolgáltatás ellenértékét.
Mikor nem állhat el a vevő a szerződéstől?
Az elállási jogra vonatkozó szabályok alól mindenekelőtt az alábbi esetek jelentenek kivételt:
- Azok a szolgáltatási szerződések, melyek esetében Ön (a vevő hozzájárulásával) maradéktalanul teljesíti a szolgáltatást még mielőtt a vevő úgy dönt, el kíván állni a szerződéstől
- Romlandó árukra (pl. egyes élelmiszerekre) vonatkozó szerződések
- Olyan lezárt csomagolású áruk adásvétele, amelyek higiéniai okokból felbontás után nem küldhetők vissza
- A vevő által megadott jellemzőknek megfelelően elkészített, illetve egyértelműen a vevő személyére szabott áruk adásvétele
- Lezárt csomagolásban leszállított hang-, illetve képfelvételek vagy számítástechnikai szoftverek, ha a kézbesítést követően a vevő felbontja a csomagolást
- Hírlapok, folyóiratok és magazinok adásvétele (az előfizetésekre vonatkozó szerződések esetében azonban továbbra is gyakorolható az elállási jog)
- Szálláshely-, vendéglátó-ipari és szabadidős szolgáltatások, autókölcsönzés – feltéve, hogy Ön vállalta a szerződés meghatározott időpontban, illetve időszakon belüli teljesítését
Szerződéstől való elállás
Mikor állhat el a vevő a szerződéstől?
Ha Ön az elállási joggal kapcsolatban a szükséges információk mindegyikéről tájékoztatással szolgált, a vevő 14 napon belül indoklás nélkül elállhat a szerződéstől, anélkül, hogy ezért többletköltségek terhelnék:
- áruk esetében a 14 napos időszak akkor veszi kezdetét, amikor a vevő átveszi az árut,
- szolgáltatások esetében pedig akkor, amikor a szerződés megkötésére sor kerül.
Vegyes szerződések
Ha a szerződés tárgya elsősorban áru(k) értékesítése (és a szolgáltatásnyújtás csak másodlagos elem), akkor az elállási jog az áru(k)ra vonatkozik, azaz a vevő az elállási jogával az áru(k) kézhezvételétől számított 14 napon belül élhet. Ha a szerződés tárgya elsősorban szerződésnyújtás (és az áru(k) értékesítése csak másodlagos elem), akkor az elállási jog a szolgáltatásnyújtásra vonatkozik, azaz a vevő az elállási jogával a szerződés megkötésétől számított 14 napon belül élhet.
Ha a 14 napos időszak utolsó napja hétvégére vagy állami ünnepre esik, az időszak automatikusan meghosszabbodik, és a legközelebbi munkanapon ér véget.
Ha Ön kereskedőként nem adja meg az előírt információk mindegyikét a vevőnek, az elállási idő 1 teljes évvel meghosszabbodik. Ha ezen az egyéves időszakon belül Ön maradéktalanul a vevő tudomására hozza a szükséges információkat, a 14 napos elállási időszak ebben az időpontban kezdődik meg.
Milyen kötelezettségei vannak Önnek, miután a vevő elállt a szerződéstől?
Attól a naptól számítva, hogy értesül arról, miszerint a vevő eláll a szerződéstől, Önnek 14 napon belül vissza kell térítenie az illetőnek az általa megfizetett teljes összeget (vagy le kell állítania az összeg kifizetését).
Ön mindaddig visszatarthatja a visszatérítést, amíg vissza nem kapja az árut, vagy amíg a vevő bizonyítékot nem szolgáltat arra vonatkozóan, hogy azt ténylegesen visszaküldte Önnek.
Ki mit fizet?
A vevő viseli az áru visszaküldésének költségét (kivéve ha Ön erről elmulasztotta előzetesen tájékoztatni – ilyen esetben Önnek kell ezeket a költségeket fedeznie).
Az Ön cégének kell állnia a szokványos szállítási költségeket (de ha a vevő nem az alapszolgáltatást választotta, hanem annál drágább (pl. expressz) szállítási módot rendelt meg, akkor az ezzel járó többletköltségeket neki kell fedeznie.)
A vevő kötelezettségei
A szerződéstől való elállást megelőzően a vevő megvizsgálhatja a kérdéses árut, hogy meggyőződjön arról, valóban arról a termékről van-e szó, amelyet meg akart rendelni – ezt azonban csak olyan módon és mértékben teheti meg, ahogy azt egy üzletben engedélyeznék a számára.
Ha a vevő a visszaküldést megelőzően használta is az árut, Ön kártalanításra tarthat igényt a használatból eredő értékcsökkenésért.
Az elállási jog gyakorlása szolgáltatási szerződés esetében
Ha a vevő kérésére Ön az elállási időszak letelte előtt kezdte meg nyújtani a megrendelt szolgáltatást – pl. a megrendelt riasztóberendezés beszerelését –, majd a vevő úgy dönt, hogy el kíván állni a szerződéstől, az illetőnek ki kell fizetnie Önnek az elállás bejelentéséig nyújtott szolgáltatás ellenértékét.
Mikor nem állhat el a vevő a szerződéstől?
Az elállási jogra vonatkozó szabályok alól mindenekelőtt az alábbi esetek jelentenek kivételt:
- Azok a szolgáltatási szerződések, melyek esetében Ön (a vevő hozzájárulásával) maradéktalanul teljesíti a szolgáltatást még mielőtt a vevő úgy dönt, el kíván állni a szerződéstől
- Romlandó árukra (pl. egyes élelmiszerekre) vonatkozó szerződések
- Olyan lezárt csomagolású áruk adásvétele, amelyek higiéniai okokból felbontás után nem küldhetők vissza
- A vevő által megadott jellemzőknek megfelelően elkészített, illetve egyértelműen a vevő személyére szabott áruk adásvétele
- Lezárt csomagolásban leszállított hang-, illetve képfelvételek vagy számítástechnikai szoftverek, ha a kézbesítést követően a vevő felbontja a csomagolást
- Hírlapok, folyóiratok és magazinok adásvétele (az előfizetésekre vonatkozó szerződések esetében azonban továbbra is gyakorolható az elállási jog)
- Szálláshely-, vendéglátó-ipari és szabadidős szolgáltatások, autókölcsönzés – feltéve, hogy Ön vállalta a szerződés meghatározott időpontban, illetve időszakon belüli teljesítését
Az áruk leszállítása
Hacsak a szerződésben másként nem állapodnak meg erről, Önnek kereskedőként a szerződés megkötését követően indokolatlan késedelem nélkül és legkésőbb 30 napon belül le kell szállítania a vevőnek az árut.
Ha Ön nem tudja 30 napon, illetve a megállapodás szerinti időben leszállítani az árut, a vevő haladékot adhat Önnek.
Ha Ön a póthatáridőn belül sem szállítja le az árut, a vevőnek jogában áll a szerződést felmondani, és visszatérítést kérni.
Kivétel
Azokban az esetekben, amikor a szerződésben kikötött teljesítési határidő betartása alapvető fontosságú (pl. esküvői ruha megrendelése esetében), és ezt a határidőt Ön nem tartotta be, a vevő jogosult azonnali hatállyal felmondani a szerződést és költségei után teljes visszatérítésben részesülni.
Önt terheli a kockázat az árukat szállítás közben érő esetleges károsodásokért, kivéve ha a vevő intézte a szállítást, és ő adta ki a megbízást a szállítócégnek. Ha azonban a szállítást az Ön által megbízott cég végzi, akkor mindig Önt terheli a felelősség azért, ami az áruval szállítás közben történik.
Az áruk leszállítása
Hacsak a szerződésben másként nem állapodnak meg erről, Önnek kereskedőként a szerződés megkötését követően indokolatlan késedelem nélkül és legkésőbb 30 napon belül le kell szállítania a vevőnek az árut.
Ha Ön nem tudja 30 napon, illetve a megállapodás szerinti időben leszállítani az árut, a vevő haladékot adhat Önnek.
Ha Ön a póthatáridőn belül sem szállítja le az árut, a vevőnek jogában áll a szerződést felmondani, és visszatérítést kérni.
Kivétel
Azokban az esetekben, amikor a szerződésben kikötött teljesítési határidő betartása alapvető fontosságú (pl. esküvői ruha megrendelése esetében), és ezt a határidőt Ön nem tartotta be, a vevő jogosult azonnali hatállyal felmondani a szerződést és költségei után teljes visszatérítésben részesülni.
Önt terheli a kockázat az árukat szállítás közben érő esetleges károsodásokért, kivéve ha a vevő intézte a szállítást, és ő adta ki a megbízást a szállítócégnek. Ha azonban a szállítást az Ön által megbízott cég végzi, akkor mindig Önt terheli a felelősség azért, ami az áruval szállítás közben történik.