Munkahelyi egészségvédelem és biztonság
Munkaadóként Önnek gondoskodnia kell arról, hogy alkalmazottai minden szempontból egészséges és biztonságos munkahelyi környezetben dolgozhassanak. Ez azt jelenti, hogy fel kell mérnie minden olyan kockázatot, amelynek munkavállalói ki lehetnek téve, és meg kell hoznia a szükséges megelőző és védelmi intézkedéseket. Fel kell vérteznie munkavállalóit a szükséges tudnivalókkal, és megfelelő képzésben kell részesítenie őket az egészségvédelem és biztonság terén, továbbá meg kell teremtenie a biztonságos munkakörnyezet feltételeit.
Ki kell jelölnie továbbá egy vagy több képzett alkalmazottat a foglalkozási kockázatok megelőzésével kapcsolatos tevékenységek elvégzésére. Ha szervezeténél nincs olyan személy, aki el tudja végezni ezeket a tevékenységeket, hozzáértő külső cég vagy egyéni szolgáltató szolgáltatását kell igénybe vennie.
Emellett a vállalkozás jellegéhez és méretéhez igazított elsősegélynyújtási, tűzoltási és evakuálási eljárásokat kell bevezetnie, és kapcsolatba kell lépnie külső készenléti segélyszolgálatokkal, ha ez elő van írva. Megfelelően képzett, és a szükséges felszereléssel ellátott munkavállalókat kell kijelölnie ezen eljárások elvégzésére és a készenléti segélyszolgálattokkal való kapcsolattartásra.
Kockázatértékelés
Nincsenek olyan uniós szabályok, amelyek pontosan meghatároznák, hogyan kell elvégezni a kockázatértékelést, a nemzeti szabályozás viszont konkrét követelményeket írhat elő. Az átfogó kockázatértékelés jellemzően a következőket foglalja magában:
- az összes lehetséges kockázat – például veszélyes anyagok, csúszós padló vagy nem biztonságos berendezések okozta kockázat – azonosítása;
- a kockázatok értékelése – ezen belül az adott veszélyesemény bekövetkezési valószínűségének és potenciális súlyosságának felmérése;
- a kockázatok megszüntetése vagy csökkentése, például a veszélyes berendezések cseréje révén;
- a kockázatértékelés dokumentálása az azonosított kockázatok, az érintett munkavállalók, a tervezett megelőző és védelmi intézkedések, valamint a végrehajtás ütemezésének felsorolásával;
- a kockázatértékelés rendszeres felülvizsgálata, hogy abban, valamint a tervezett megelőző és védelmi intézkedésekben figyelembe lehessen venni a körülményekben esetleg bekövetkező változásokat;
- releváns információk, például balesetekre vonatkozó adatok gyűjtése.
A felsoroltakon túlmenően Önnek a kockázatértékelés során figyelnie kell azokra a munkavállalókra, akik különösen kiszolgáltatottak lehetnek (pl. várandós, idősebb vagy fogyatékos munkavállalók), vagy akik különleges kockázatokkal járó feladatokat látnak el.
A kockázatértékelést és az esetleges megelőző vagy védelmi intézkedésekkel kapcsolatos tudnivalókat meg kell osztania azokkal a kijelölt munkavállalókkal vagy a munkavállalók azon kijelölt képviselőivel, akik kifejezetten a munkahelyi biztonságért felelősek. A kijelölt munkavállalóknak, illetve képviselőknek jogukban áll további intézkedéseket javasolni vagy kérni.
A kockázatértékelés elvégzésének módjáról hasznos információkkal szolgál az Európai Bizottság iránymutatása a munkahelyi kockázatértékeléshez en .
Munkahelyi egészségvédelmi és biztonsági szakember
Ha az Ön cége nem tudja elvégezni a kockázatértékelést, és nem tud gondoskodni a szükséges egészségvédelmi és biztonsági intézkedésekről, egészségvédelmi és biztonsági szakembert kell megbíznia e feladatok elvégzésével.
Attól függően, hogy milyen típusú vállalkozást működtet, és hogy az Ön országában milyen jogszabályok vannak hatályban, a kockázatértékelést ingyenes online eszköz en segítségével is elvégezheti.
Ágazati vagy esetspecifikus egészségvédelmi és biztonsági intézkedések
Önnek gondoskodnia kell arról, hogy a munkavállalók rendelkezzenek a szükséges felszereléssel, és megtegyék a kellő óvintézkedéseket a konkrét munkahelyi kockázatok kezeléséhez. Az alábbiakban néhány példával szolgálunk az uniós munkahelyi egészségvédelmi és biztonsági szabályokban előírt konkrét követelményekre.
- Egyéni védőeszközök (PPE) megléte: Önnek gondoskodnia kell ingyenes egyéni védőeszközökről, ahol szükség van ilyen védőeszközre. A nemzeti jogszabályoktól függően a munkavállalókat fel lehet kérni, hogy járuljanak hozzá a költségekhez, ha a felszerelés nem kizárólag munkahelyi használatra szolgál, hanem általános célú.
- Szem- és látásvizsgálat: azok a munkavállalók, akik munkájuk jelentős részeként jellemzően képernyőt használnak, rendszeres szem- és látásvizsgálatra és különleges korrekciós eszközökre jogosultak, amennyiben ez a munkájukhoz szükséges.
- Biológiai anyagok: olyan feladatok esetében, amelyeknél fennáll a biológiai anyagoknak való kitettség kockázata, a munkáltatóknak védőruházatot kell biztosítaniuk a munkavállalók számára, amikor szükséges, és a kockázatnak kitett területeken be kell tiltaniuk az étkezést, az ivást és más hasonló tevékenységeket.
Ez a felsorolás nem kimerítő jellegű, csak néhány példával illusztrálja az e területen előírt teendőket. Ha teljes körű áttekintést szeretni kapni az ágazatspecifikus intézkedésekről és kötelezettségekről, látogasson el a munkahelyi egészségvédelemmel és biztonsággal foglalkozó webhelyre .
Konzultáció a munkavállalókkal és képzési kötelezettség
Ön köteles bevonni a munkavállalókat és/vagy képviselőiket a munkahelyi egészségvédelmet és biztonságot garantáló folyamatba.
- Konzultáció: Önnek a munkahelyi egészségvédelemmel és biztonsággal kapcsolatos valamennyi kérdésben konzultálnia kell a munkavállalókkal és/vagy képviselőikkel. A pontos eljárásokat a nemzeti jogszabályok határozzák meg, de ennek a konzultációnak ki kell terjednie az összes vonatkozó egészségvédelmi és biztonsági intézkedésre.
- Jogorvoslat: ha a munkavállalók és/vagy képviselőik úgy vélik, hogy a munkáltató egészségügyi és biztonsági intézkedései nem megfelelőek, jogukban áll az illetékes nemzeti hatósághoz fordulni jogorvoslatért.
- A képviselők képzése: a munkavállalók azon képviselőinek, akik a munkahelyi egészségvédelem és biztonság terén különleges szerepet töltenek be, megfelelő képzésben kell részesülniük ahhoz, hogy hatékonyan teljesíthessék feladataikat.
Ha részletesebben szeretne tájékozódni az egyes uniós országokban hatályos munkahelyi egészségvédelmi és biztonsági követelményekről, látogasson el az illetékes nemzeti hatóságok honlapjára: