Örökbefogadás
Az uniós jog nem szabályozza sem a belföldi, sem a nemzetközi örökbefogadásra vonatkozó követelményeket és eljárásokat az uniós országokban. Valamennyi uniós országban lehetőség van azonban gyermek örökbefogadására, az adott ország nemzeti jogszabályainak megfelelően. Minden uniós ország a saját előírásait és eljárásait alkalmazza az örökbefogadásra, amely lehet belföldi, nemzetközi (más uniós országból vagy nem uniós országból származó gyermek örökbefogadása) és társszülői (Magyarországon: házastársi) örökbefogadás. A házastársi/társszülői örökbefogadás (más néven közös gyermekké fogadás) esetében az új házastárs, illetve élettárs örökbe fogadja házastársának, illetve élettársának gyermekét (aki nem vér szerinti gyermeke), így a gyermeknek két törvényes szülője lesz.
Vannak olyan, nemzetközi egyezményekben rögzített elvek az örökbefogadással kapcsolatban, melyeket az uniós országok mindegyike tiszteletben tart:
- a gyermek biológiai szüleinek, ha élnek, hozzá kell járulniuk az örökbefogadáshoz;
- az örökbefogadásnál a gyermek legjobb érdeke a döntő szempont;
- az örökbefogadást bíróságnak vagy az illetékes közigazgatási hatóságnak kell engedélyeznie.
Az örökbe fogadott gyermeket valamennyi uniós országban ugyanazok a jogok illetik meg, mint a vér szerinti gyermeket, például megilleti őt a jog, hogy az örökbe fogadó szülők vezetéknevét viselje, illetve az örökbe fogadó szülők törvényes örököse lesz. Az örökbe fogadó szülőket ugyanazok a jogok illetik meg, illetve ugyanazok a kötelezettségek terhelik örökbe fogadott gyermekük tekintetében, mint a vér szerinti gyermek tekintetében.
Ha szeretne részletesebben tájékozódni az örökbefogadásról, kérjük, látogasson el az Önt érdeklő ország alább megadott honlapjára.