Szabadalmak

Az Ön jogai

Ha Ön szabadalmaztatja találmányát, ezáltal kizárólagos jogokat szerez felette, melyek korlátozott ideig, rendszerint 20 évig érvényesek. Más személyek az Ön engedélye nélkül nem tudják a szabadalom oltalma alatt álló terméket gyártani, használni, eladásra kínálni, értékesíteni vagy importálni, illetve a szabadalmaztatott eljárást alkalmazni. A szabadalom tulajdonosaként Ön engedélyezheti másoknak a találmány hasznosítását szabadalmi licenciaszerződés alapján, illetve értékesítheti szabadalmát.

Figyelmeztetés

Figyelem: szabadalom birtoklása nem feltétlenül teszi lehetővé Önnek, hogy a találmányát hasznosítsa, mert előfordulhat (például), hogy egy korábbi szabadalom, melyre az Ön találmánya épül, szélesebb körű technológiát véd.

A szabadalmi oltalom

Szabadalmi oltalom kérhető műszaki találmányokra, vagyis a technológia bármely területén új, feltalálói tevékenységet igénylő és ipari alkalmazásra szánt termékekre vagy eljárásokra. Európában azonban van ezalól néhány kivétel. Például a számítógépes programok, az üzleti módszerek, a tudományos elméletek, „az emberi vagy állati test kezelésére szolgáló sebészeti vagy gyógyászati eljárások”, valamint a növény- és állatfajták nem szabadalmazhatók Európában.

Ha tudni szeretné, hogy szabadalmaztatott-e már valaki az Önéhez hasonló találmányt, olvassa el az Európai Szabadalmi Hivatal de en Külső honlaphoz vezető link szabadalomkutatással foglalkozó webhelyén található gyakori kérdéseket de en Külső honlaphoz vezető link és tekintse meg az Espacenet adatbázist de en Külső honlaphoz vezető link .

Szabadalom bejegyeztetése

Szabadalom szerzéséhez a találmánynak meg kell felelnie bizonyos kritériumoknak, például újnak kell lennie és feltalálói tevékenységen kell alapulnia. A bejegyeztetés folyamata egy vagy több szabadalmi bejelentésnek az érintett szabadalmi hivatal(ok)hoz történő benyújtásával kezdődik. A hivatal megvizsgálja a bejelentést, és a vizsgálat alapján eldönti, hogy megadja-e a szabadalmat vagy elutasítja-e a kérelmet.

  • Ha csak egy európai országban szeretné oltalom alá helyezni a találmányát, az illetékes nemzeti szabadalmi hivatalhoz de en fr nyújthat be szabadalmi bejelentést.

Ha több európai országra kiterjedő szabadalmat kíván bejegyeztetni, két lehetősége van:

  • Európai szabadalom: Ez az eredeti eljárás. Európai szabadalmi bejelentést en nyújthat be az Európai Szabadalmi Hivatalhoz (ESZH) de en fr . Európai szabadalom megadása esetén azt minden olyan ország nemzeti szabadalmi hivatalánál érvényesíteni kell de en fr , ahol Ön oltalomra tart igényt. Mindegyik ország saját követelményeket ír elő, például a szabadalom lefordítása vagy a bejegyzési díj tekintetében. Ma már az európai szabadalom akár 44 országra is kiterjedhet.
  • Egységes szabadalom: A 2023. június 1-jén vagy azt követően megadott európai szabadalmak esetében az új egységes szabadalmi rendszert en is választhatja. Ehhez egységes hatályú európai szabadalom iránti kérelmet kell benyújtania. Ez a rendszer egyelőre 18 uniós országban biztosít lefedettséget (ezeknek az országoknak a száma a jövőben növekedni fog), és nemzeti érvényesítésre ebben az esetben nincs szükség. Ráadásul az egységes szabadalmi rendszer keretében egyösszegű éves fenntartási díjat kell fizetnie, nem pedig nemzeti díjat országonként külön-külön. Azokban az országokban, amelyek nem vesznek részt az egységes szabadalmi rendszerben, továbbra is az eredeti érvényesítési eljárást kell lefolytatni.
  • Ha nemzetközi szintű oltalomban kíván részesülni, a Szabadalmi Együttműködési Szerződés szerinti nemzetközi bejelentést (más néven „PCT-bejelentést en ”) nyújthat be, mellyel akár 158 országban részesülhet oltalomban. A 30 hónapos „nemzetközi szakasz” után, melynek során visszajelzést kap a találmány szabadalmazhatóságáról, dönthet úgy, hogy továbblép és szabadalom iránti kérelmet nyújt be az Ön által választott nemzeti vagy regionális szabadalmi hivataloknál.

Lásd még:

Szabadalmi oltalom az EU-ban en

Tagállami információkhoz itt lentebb lehet hozzáférni.

Kapcsolódó weboldalak

Tanácsra vagy segítségre van szüksége?

Vegye fel a kapcsolatot a szakosodott segítségnyújtó szolgálatokkal

A szellemi tulajdonnal foglalkozó ügyfélszolgálat

Az európai szellemi tulajdonnal foglalkozó információs szolgálat támogatja a határokon átnyúló tevékenységeket végző kkv-kat és kutatási tevékenységeket a technológiák és egyéb szellemi tulajdonjogok és szellemi értékek európai uniós szintű kezelése, terjesztése és hasznosítása érdekében.

Kérdése van határokon átnyúló vállalati tevékenységgel kapcsolatban (export, a tevékenység kiterjesztése más uniós tagállamokra stb.)? Ha igen, akkor az Enterprise Europe Network díjmentesen segíthet Önnek.

Igénybe veheti támogató szolgálat kereső is, ahol elirányítjuk az Önnek leginkább megfelelő segítségnyújtó szolgálathoz.

Utolsó frissítés: 28/01/2025
Oldal megosztása