Az uniós polgárok számára szükséges úti okmányok

Milyen dokumentumok szükségesek az EU-n és a schengeni övezeten belüli utazáshoz?

Uniós polgárként Ön jogosult arra, hogy szabadon utazzon a 27 uniós tagországban, valamint Izlandon, Liechtensteinben, Norvégiában és Svájcban (utóbbiak nem uniós országok ugyan, de részét képezik a schengeni térségnek en ). Ehhez érvényes útlevélre vagy személyigazolványra van szüksége. Úti okmányának érvényesnek kell lennie az utazás napján. A gyermekeknek és a kiskorúaknak is saját útlevéllel vagy személyigazolvánnyal kell rendelkezniük – erről a kiskorúakkal való utazásról szóló weboldalon lehet részletesebben tájékozódni. Ha Ön olyan családtagokkal utazik együtt, akik nem uniós polgárok, nézzen utána, milyen konkrét szabályok vonatkoznak rájuk.

Mikor kell az útlevelemet vagy a személyi igazolványomat bemutatnom?

A schengeni térség belső határainak átlépésekor Önnek alapesetben nem kell bemutatnia útlevelét vagy személyi igazolványát. Rendkívüli körülmények esetén azonban – például ha veszély fenyegeti a közrendet vagy a nemzetbiztonságot – a schengeni térség országai (felsorolásukat lásd alább) ideiglenes jelleggel visszaállíthatják a határellenőrzést. A határellenőrzés ideiglenes visszaállításáról itt található részletesebb és naprakész tájékoztatás en . Ha a schengeni térség valamely országa ideiglenesen ellenőrzi a határait, Önnek határátlépéskor be kell mutatnia érvényes útlevelét vagy személyigazolványát.

Önnek akkor is be kell mutatnia érvényes útlevelét vagy személyigazolványát, ha valamelyik schengeni ország és Bulgária, Ciprus, Írország vagy Románia között utazik. (Utóbbiak az EU tagállamai, de nem teljes jogú tagjai a schengeni térségnek.) Ugyanez a helyzet akkor is, ha valamelyik ország ideiglenes határellenőrzést alkalmaz – ebben az esetben is érvényes útlevél vagy személyigazolvány bemutatásával lehet átlépni a határt.

Schengeni térség Nem schengeni térség
EU-országok Nem uniós országok EU-országok
Ausztria, Belgium, Csehország, Dánia, Észtország, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Horvátország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Luxemburg, Magyarország, Málta, Németország, Olaszország, Portugália, Spanyolország, Svédország, Szlovákia, Szlovénia Izland, Liechtenstein, Norvégia, Svájc Bulgária, Ciprus, Írország, Románia

Úti okmányok annak igazolására, hogy Ön uniós polgár

Ha Ön a fent említett helyzetekben nem rendelkezik a szükséges úti okmányokkal, a hatóságok megtagadhatják a beléptetését, de először – az észszerűség határain belül – minden lehetőséget meg kell adniuk Önnek arra, hogy észszerű határidőn belül beszerezze a szükséges okmányokat, vagy más módon bizonyítsa, hogy uniós polgár. Ha ilyen helyzetbe kerül, az Ön felelőssége bizonyítani, hogy uniós polgár, és ebből adódóan joga van szabadon utazni a 27 uniós tagállamban, valamint Izlandon, Liechtensteinben, Norvégiában és Svájcban.

Egyéb ellenőrzések az EU-ban és a schengeni országokban

Az is előfordulhat, hogy Önt a rendőrség helyszíni ellenőrzésnek en veti alá az uniós és a schengeni országokban. Erre különösen a belső határokon, valamint a határ menti területeken lehet számítani (a kikötőket, a repülőtereket és a vasútállomásokat is ideértve). Az ellenőrzések a személyazonosság ellenőrzését is magukban foglalhatják. Egyes uniós, illetve schengeni országokban az odautazó uniós polgároknak ott-tartózkodásuk ideje alatt maguknál kell tartaniuk személyazonosító okmányaikat. A jogosítvány, a bankkártya és az adóigazolvány nem úti okmány, ennélfogva a hatóságok nem kötelesek személyazonosító okmányként elfogadni ezeket a dokumentumokat. Ezért mindig tanácsos magával vinnie a hivatalos úti okmányokat (útlevelét vagy személyigazolványát), hogy ha szükséges, igazolni tudja személyazonosságát. Ha nem rendelkezik a szükséges személyazonosító iratokkal, amikor a rendőrség igazoltatja, előfordulhat, hogy büntetést kell fizetnie.

A beléptetés megtagadása

Nagyon ritkán előfordulhat, hogy valamelyik uniós vagy schengeni ország „a közrend, a közbiztonság vagy a közegészség védelme” érdekében megtagadja Öntől vagy az Ön családtagjaitól a beléptetést. Ilyen esetekben a hatóságoknak bizonyítaniuk kell, hogy az Ön(ök) beutazása „tényleges, azonnali és számottevő veszélyt” hordoz magában. Ön és családtagjai jogosultak arra, hogy kézhez kapják a beléptetés megtagadásáról szóló írásbeli határozatot. A dokumentumban fel kell tüntetni az összes indokot, és ismertetni kell, hogyan és mennyi időn belül lehet a döntéssel szemben fellebbezéssel élni.

Az EU-n és a schengeni térségen kívüli országokba/országokból történő utazáshoz szükséges dokumentumok

Ha Ön uniós polgárként nem uniós országba utazik, érvényes útlevélre, egyes országok esetében pedig vízumra lesz szüksége. A linkre kattintva utánanézhet, melyek azok a nem uniós/nem schengeni országok, ahol vízummentesség vonatkozik az uniós országok állampolgáraira.

Mielőtt útnak indul, feltétlenül nézzen utána, milyen beutazási feltételek (lásd pl. érvényes útlevél) és egyéb korlátozások vannak érvényben abban az országban, ahová utazik, és milyen feltételek és korlátozások vonatkoznak Önre akkor, amikor visszatér hazájába. Felhívjuk a figyelmét arra, hogy a gyermekeknek és a kiskorúaknak saját úti okmányra és szükség esetén vízumra van szükségük. A linkre kattintva áttekintheti, milyen aktuális utazási tanácsokkal en szolgálnak annak az országnak a nemzeti hatóságai, ahová készül.

Figyelmeztetés

Amikor Ön külföldről visszatér valamelyik uniós vagy schengeni országba, úti okmányának érvényesnek kell lennie a beutazás napján.

Konzuli védelem

Ha az EU területén kívüli utazása során konzuli védelemre és segítségre van szüksége, Ön bármelyik uniós ország helyi nagykövetségétől, illetve konzulátusától segítséget kérhet, ha hazájának nincs nagykövetsége vagy konzulátusa az adott országban. Az uniós országok helyi nagykövetségei és konzulátusai segítséget nyújthatnak például súlyos baleset vagy betegség esetén, és ideiglenes úti okmányt állíthatnak ki, ha Ön elveszti az útlevelét, vagy ha azt ellopják Öntől. A linkeken további információk olvashatók az EU-n kívül igénybe vehető konzuli védelemről és arról, hogyan lehet rákeresni egy adott nagykövetségre vagy konzulátusra en .

Lásd még:

Az EU-n belüli utazáshoz szükséges dokumentumok

Gyakran feltett kérdések

EU-jogszabályok

Tanácsra vagy segítségre van szüksége?

Vegye fel a kapcsolatot a szakosodott segítségnyújtó szolgálatokkal

Igénybe veheti támogató szolgálat kereső is, ahol elirányítjuk az Önnek leginkább megfelelő segítségnyújtó szolgálathoz.

Utolsó frissítés: 22/02/2024
Oldal megosztása