Munkavállalók – tartózkodási jog

Minden uniós polgárnak joga van abban az EU-országban élni, ahol alkalmazottként, önfoglalkoztató személyként (önálló vállalkozóként) vagy kiküldött munkavállalóként dolgozik.

Mi történik, ha elveszti az állását?

Ha Ön egy másik uniós országban él, és elveszíti az állását, továbbra is jogosult lehet arra, hogy az adott országban maradjon, feltéve hogy:

  • betegség vagy baleset miatt vált átmenetileg munkaképtelenné;
  • önhibáján kívül lett munkanélküli, és ebben a minőségében regisztrálták az illetékes hatóság nyilvántartásában. Ha ezelőtt egy évnél rövidebb ideig alkalmazottként dolgozott, Önnek joga van korlátozott ideig, azaz legalább 6 hónapig ugyanolyan elbánásban részesülni, mint amely az adott ország saját állampolgárait megilleti;
  • szakképzésben vesz részt. Ha nem önhibáján kívül lett munkanélküli, akkor a képzésnek kapcsolódnia kell korábbi munkaköréhez.

A hatóságok tájékoztatása az ott-tartózkodásról, bejelentkezés

Egyes EU-tagországok megkövetelik, hogy a területükre beutazó uniós polgárok a megérkezésüket követően kellően rövid időn belül tájékoztassák az illetékes hatóságokat a jelenlétükről. Ennek elmulasztását az adott tagállam büntetheti, például bírsággal sújthatja.

Ha Ön egy külföldi országban dolgozik, három hónap elteltével be kell jelentkeznie a fogadó ország illetékes hatóságánál (általában az önkormányzatnál vagy a rendőrségen). Bejelentkezéskor Ön regisztrációs igazolást kap. Az igazolás tanúsítja, hogy Önnek jogában áll a fogadó országban tartózkodnia.

Önnek a következő dokumentumokat kell bemutatnia:

  • személyazonosító igazolvány vagy útlevél;
  • munkáltatói igazolás vagy az Ön felvételét megerősítő nyilatkozat a munkáltatótól;
  • az önfoglalkoztatást igazoló okmány (ha önálló vállalkozóként dolgozik).

Az említetteken kívül nincs szükség további okmányokra.

Huzamos tartózkodás

Ha Ön 5 éven át megszakítás nélkül és jogszerűen, a vonatkozó tartózkodási feltételeknek eleget téve tartózkodik valamelyik uniós országban , automatikusan jogot szerez arra, hogy huzamos ideig ott tartózkodjon. Ez azt jelenti, hogy Ön addig maradhat az országban, ameddig csak akar.

A tartózkodás folytonosságát nem érintik a következők:

  • ideiglenes távollétek (melyek teljes időtartama nem haladja meg évente a 6 hónapot),
  • a kötelező katonai szolgálat teljesítéséhez szükséges hosszabb távollétek,
  • fontos okból – pl. terhesség és szülés, súlyos betegség, munkavállalás, szakképzés vagy más országba történő kiküldetés miatt – szükségessé váló és legfeljebb 12, egymást követő hónapig tartó egyszeri távollét.

Ha azonban Ön egyhuzamban 2 évnél hosszabb időre elhagyja az ország területét, elvesztheti a jogot, hogy huzamos ideig az országban tartózkodjon.

A huzamos tartózkodás jogának megszerzése 5 évnél rövidebb idő alatt

Ön 5 évnél rövidebb idő elteltével is jogosulttá válhat huzamos tartózkodásra, ha esetére igaz az alábbi állítások valamelyike:

  • nyugdíjba vonul, és ezt megelőzően egy teljes éven át a kérdéses országban dolgozott, vagy legalább 3 évig ott élt megszakítás nélkül;
  • abbahagyja a munkát, mert munkaképtelenné válik, és előtte legalább 2 évig megszakítás nélkül az országban élt;
  • abbahagyja a munkát, mert munkahelyi baleset vagy foglalkozási megbetegedés következtében munkaképtelenné válik – ebben az esetben Ön jogosult arra, hogy az országban maradjon, függetlenül attól, mennyi ideig élt ott a balesetet, illetve a megbetegedést megelőzően;
  • határon túli munkavállalóként egy másik uniós országban kezd el dolgozni, de ezt megelőzően legalább 3 évig megszakítás nélkül abban az országban élt, ahol el szeretné nyerni a huzamos tartózkodás jogát, és ide – a tartózkodás helye szerinti országba – hetente legalább egyszer visszatér.

Figyelmeztetés

Információk azoknak a nem uniós állampolgároknak a tartózkodási jogairól, akiknek nincsenek uniós polgár hozzátartozói en es fr pt .

Kitoloncolhatják-e Önt a hatóságok, illetve felszólíthatják-e, hogy távozzon az országból?

Önt uniós polgárként mindaddig megilleti a jog, hogy egy másik uniós tagállamban éljen, amíg teljesíti az ott-tartózkodás feltételeit. Attól a pillanattól kezdve, hogy nem teljesíti a vonatkozó feltételeket, a tagállami hatóságok felszólíthatják arra, hogy hagyja el az ország területét.

A fogadó ország kivételes esetekben dönthet úgy, hogy – közrendi vagy közbiztonsági okokból – kitoloncolja Önt a területéről. Ezt azonban csak akkor teheti meg, ha bizonyítani tudja, hogy az Ön ottléte komoly veszélyt jelent.

A kitoloncolási határozatot, illetve az ország elhagyására vonatkozó felszólítást a hatóságoknak írásban kell Önnek megküldeniük. A dokumentumban fel kell tüntetniük a kitoloncolás összes okát, és tájékoztatniuk kell Önt arról, hogyan és meddig fellebbezhet a határozat ellen.

Gyakran feltett kérdések

EU-jogszabályok

Tanácsra vagy segítségre van szüksége?

Vegye fel a kapcsolatot a szakosodott segítségnyújtó szolgálatokkal

Igénybe veheti támogató szolgálat kereső is, ahol elirányítjuk az Önnek leginkább megfelelő segítségnyújtó szolgálathoz.

Utolsó frissítés: 04/08/2023
Oldal megosztása