Nem uniós családtagok számára szükséges úti okmányok

Ha Ön az EU területén utazik nem uniós családtagjaival

Ha Ön uniós polgár, és egy másik uniós országban él vagy oda utazik, közeli hozzátartozói csatlakozhatnak Önhöz, illetve elkísérhetik Önt abban az esetben is, ha nem uniós ország állampolgárai. Ha Ön például Olaszországban élő francia állampolgár, és házastársa amerikai állampolgár, csatlakozhat Önhöz Olaszországban.

Ez azonban nem vonatkozik az Ön állampolgársága szerinti országra. Ha például Ön német állampolgár, és nem uniós családtagjai Németországban szeretnének csatlakozni Önhöz, a nemzeti szabályokat kell alkalmazni.

Attól függően, hogy nem uniós családtagjai melyik országból származnak, előfordulhat, hogy vízumra lesz szükségük. Amennyiben ez a helyzet, a vízumot térítésmentesen és uniós polgár közeli családtagja számára indított gyorsított kérelmezési eljárás keretében kell kiállítani. (A vízumkérelemmel kapcsolatos információkat lásd alább.)

Az Ön közeli és távolabbi nem uniós családtagjai

Ebben az összefüggésben közeli családtagnak minősül az Ön házastársa, gyermekei, eltartott leszármazói, eltartott szülei vagy eltartott nagyszülei. Ezek a szabályok a nem uniós ország állampolgárságával rendelkező bejegyzett élettársra is vonatkoznak, de csak akkor, ha a célország a bejegyzett élettársi kapcsolatot a házassággal egyenértékűnek ismeri el.

Bizonyos feltételek mellett az Önnel utazó vagy az Önhöz csatlakozó, nem uniós távolabbi családtagok – testvérek, unokatestvérek, nagynénik, nagybácsik, valamint az Ön tartós élettársa – is jogosultak lehetnek gyorsított vízumkérelmezési eljárásra. Ez vonatkozik az olyan országokban bejegyzett élettársakra is, ahol a bejegyzett élettársi kapcsolat nem minősül a házassággal egyenértékűnek. Az uniós országoknak nem kell automatikusan megkönnyíteniük a bejegyzett élettársak és a távolabbi családtagok belépését, de mindenképpen mérlegelniük kell az ilyen irányú kérelmeket.

Figyelmeztetés

Nézzen utána, hogy pontosan milyen szabályok vannak érvényben abban az országban, ahová az Ön nem uniós családtagja utazik.

Útlevél- és vízumkötelezettség

A nem uniós családtagoknak rendelkezniük kell érvényes útlevéllel, és – származási országtól függően – esetenként vízumot is ki kell váltaniuk a beutazáshoz. Ha tartózkodási okmánnyal (kártyával vagy engedéllyel) rendelkeznek, mentesülhetnek a vízumkötelezettség alól (lásd az alábbi eszközt). Kérjük, tekintse meg azoknak az országoknak a listáját, amelyek állampolgárainak nincs szükségük vízumra ahhoz, hogy bármely 180 napos időszakon belül 90 napot meg nem haladó rövid távú tartózkodás céljából ellátogathassanak az EU-ba. Azt tanácsoljuk, hogy jóval az utazás előtt vegye fel a kapcsolatot a célország konzulátusával vagy nagykövetségével, és érdeklődje meg, hogy nem uniós családtagjainak milyen dokumentumokat kell majd bemutatniuk a határon. Az úti okmányokra és vízumokra vonatkozó, itt megadott információk az Izlandra, Liechtensteinbe, Norvégiába és Svájcba történő beutazásra is vonatkoznak.

Figyelmeztetés

Az Írországba történő beutazásra vonatkozó vízumkövetelmények némileg eltérnek a többi uniós ország vízumkövetelményeitől. Ellenőrizze az ír hatóságok en által szolgáltatott információkat.

Vízumkötelezettség a tartózkodási okmánnyal rendelkező nem uniós családtagok számára

Ha az Ön nem uniós családtagja tartózkodási kártyával vagy a schengeni térség valamely országa által kiállított tartózkodási engedéllyel rendelkezik, előfordulhat, hogy nincs szüksége vízumra. Az alábbi eszköz segítségével ellenőrizheti, hogy szükség van-e beutazásra jogosító vízumra abban az országban, ahová utazik.

Milyen típusú tartózkodási okmánnyal rendelkezik az Ön nem uniós családtagja?

Nem uniós családtagjának nincs szüksége vízumra, ha tartózkodási kártyával rendelkezik.

  • Ezzel a tartózkodási kártyával (vagy állandó tartózkodási kártyával) vízummentesen utazhat valamennyi uniós országba (beleértve az Ön állampolgársága szerinti országot is), valamint Izlandra, Liechtensteinbe és Norvégiába is, Ön nélkül is. E tekintetben nem számít, hogy melyik uniós ország állította ki családtagja tartózkodási kártyáját és hogy melyik országba utazik.

Figyelmeztetés

Svájc kivétel

Nem uniós családtagja szintén vízummentesen utazhat Svájcba, kivéve, ha tartózkodási kártyáját Ciprus vagy Írország állította ki.

Svájc nem állít ki tartózkodási kártyát az uniós polgárok családtagjai számára, csak tartózkodási engedélyt (ellenőrizze a svájci hatóságok által a tartózkodási engedélyekre de en fr vonatkozóan előírt releváns szabályokat).

Konkrét eset

Azoknak, akik uniós polgár családtagjaként tartózkodási kártyával rendelkeznek, nincs szükségük vízumra.

Ying kínai, férje pedig német állampolgár. A házaspár Finnországban él. Uniós polgár családtagjaként Ying tartózkodási kártyát kapott a finn hatóságoktól. Ying és férje az ősz folyamán Romániában szeretne néhány napot tölteni. Mivel Ying rendelkezik érvényes útlevéllel és az említett tartózkodási kártyával, nem kell beutazásra jogosító vízumot kiváltania ahhoz, hogy Romániába utazzon.

Konkrét eset

Azoknak, akik uniós polgár családtagjaként tartózkodási kártyával rendelkeznek, nincs szükségük vízumra.

Marek cseh állampolgár. Meerával, indiai házastársával lakik Bulgáriában. Meera érvényes útlevéllel és uniós polgár családtagja számára Bulgária által kiállított tartózkodási kártyával rendelkezik. Meera egyedül utazik Franciaországba, majd Írországba nyaralni. Mivel Meera érvényes útlevéllel és tartózkodási kártyával rendelkezik, nem kell beutazásra jogosító vízumot szereznie ahhoz, hogy e két ország bármelyikébe utazzon, még akkor sem, ha egyedül utazik.

Melyik országba utazik?

Nem uniós családtagjának tartózkodási engedélyét egy schengeni ország bocsátotta ki, és családtagja egy schengeni országba utazik

  • Nem uniós családtagjának nincs szüksége vízumra, ha rendelkezik valamely schengeni ország által a nemzeti szabályok szerint kiállított tartózkodási engedéllyel (nemzeti tartózkodási engedéllyel).

Nem uniós családtagjának tartózkodási engedélyét egy schengeni ország bocsátotta ki, és családtagja egy, a schengeni térségen kívüli országba utazik

  • Nem uniós családtagjának szüksége van vízumra, ha Írországba utazik.
  • Nem uniós családtagjának nincs szüksége vízumra, ha Ciprusra utazik.

Konkrét eset

Még ha rendelkezik is valamely schengeni ország által kiállított nemzeti tartózkodási engedéllyel, az Írországba való beutazáshoz vízumra lehet szüksége.

Joyce nigériai állampolgár, aki Hollandiában él holland férjével, Luukkal. Holland állampolgár családtagjaként Joyce hollandiai tartózkodási engedélyt kapott a holland hatóságoktól. Luuk Dublinba készül üzleti ügyben, és az útra Joyce is el szeretné kísérni. Mivel Írország nem része a schengeni térségnek, és nem ismeri el a schengeni tartózkodási engedélyeket, Joyce-nak vízumot kell kiváltania ahhoz, hogy Luukkal együtt elutazhasson Írországba.

Melyik országba utazik?

Nem uniós családtagjának tartózkodási engedélyét egy, a schengeni térségen kívüli ország bocsátotta ki, és családtagja egy schengeni országba utazik

  • Nem uniós családtagjának szüksége van vízumra.

Nem uniós családtagjának tartózkodási engedélyét egy, a schengeni térségen kívüli ország bocsátotta ki, és családtagja egy, a schengeni térségen kívüli országba utazik

  • Nem uniós családtagjának szüksége van vízumra, ha Írország által kibocsátott tartózkodási engedéllyel rendelkezik és Ciprusra utazik.
  • Nem uniós családtagjának szüksége van vízumra, ha Ciprus által kibocsátott tartózkodási engedéllyel rendelkezik és Írországba utazik.

Rövid távú, legfeljebb 90 napos tartózkodásra jogosító vízum kérelmezése

Az itt megadott információk a 27 uniós országba, valamint Izlandra, Liechtensteinbe, Norvégiába és Svájcba irányuló utazásokra vonatkoznak. Svájc esetében azonban más, egyedi szabályok is érvényben lehetnek (kérjük, olvassa el a svájci hatóságok által a vízumokra vonatkozóan megadott információkat en ).

Ha az Ön nem uniós családtagjainak beutazásra jogosító vízumra van szükségük, akkor vízumkérelmüket előzetesen be kell nyújtaniuk a célország konzulátusán, illetve nagykövetségén. Ha Önnel együtt utaznak vagy csatlakoznak Önhöz (és a célország egy, az Ön állampolgársága szerinti országtól eltérő uniós ország), vízumkérelmüket a lehető leghamarabb, gyorsított eljárás keretében, térítésmentesen kell feldolgozni. A nem uniós családtagok által benyújtott vízumkérelmek feldolgozása csak kivételes és kellően indokolt esetben haladhatja meg a 15 napot.

Figyelmeztetés

Az Ön nem uniós családtagjainak egyértelműen fel kell tüntetniük vízumkérelmükben, hogy uniós polgár családtagjaként kérelmezik a beutazásra jogosító vízumot. Ha a kérelmező helyzete a vízumkérelemben nincs világosan feltüntetve, esetleg másik típusú, díjköteles vízumot állítanak ki a számára.

Vízumkérelem – igazoló okmányok nem uniós családtagok számára

Az Ön nem uniós családtagjainak az alábbi dokumentumokat kell csatolniuk vízumkérelmükhöz (egyéb dokumentumok nem szükségesek):

  • érvényes útlevél,
  • az uniós családtag érvényes személyazonosító igazolványa vagy útlevele,
  • az uniós polgárral fennálló családi kötelékeket igazoló dokumentum (pl. házassági anyakönyvi kivonat, születési anyakönyvi kivonat stb.) és (szükség esetén) az eltartottságot, az élettársi kapcsolat tartósságát stb. igazoló dokumentum,
  • bizonyíték arra, hogy uniós polgár hozzátartozójukat kísérik vagy hozzá csatlakoznak az uniós fogadó országban, azaz:
    • bizonyíték arra, hogy uniós polgár hozzátartozójuk a fogadó országban már lakóhellyel rendelkezik vagy ott tartózkodik (pl. a fogadó ország által kiállított érvényes bejelentkezésről szóló igazolás),
    • ha az uniós polgár még nem tartózkodik a fogadó országban: nyilatkozat arról, hogy az uniós polgár az uniós célországba készül utazni.

Vízumkérelem elutasítása és fellebbezés

Nem uniós családtagjainak vízumkérelme csak az alábbi okokból utasítható el:

  • nem tudják bizonyítani, hogy
    • az Ön családtagjai (és Ön az állampolgársága szerinti országtól eltérő uniós országban lakik vagy oda fog utazni),
    • Önhöz (az uniós polgárhoz) csatlakoznak vagy Önt kísérik az adott országba.

Az uniós országok „a közrend, a közbiztonság vagy a közegészség védelme” érdekében is elutasíthatják a vízumkérelmet. Ilyen esetekben a hatóságoknak bizonyítaniuk kell, hogy a kérelmező beutazása „tényleges, azonnali és számottevő veszélyt” hordoz magában. Az uniós országok visszaéléssel vagy csalással kapcsolatos okból is elutasíthatják a vízumkérelmet.

A nem uniós családtagot az elutasításról írásban értesíteni kell, megjelölve a döntés alapjául szolgáló valamennyi konkrét ténybeli és jogi indokot, valamint a fellebbezés módját és határidejét.

Az ott-tartózkodás időtartama

Ha az Ön nem uniós családtagjai rendelkeznek a szükséges okmányokkal, felkeresett uniós országonként legfeljebb 3 hónapig tartó egymást követő időszakokban jogosultak arra, hogy feltétel vagy alaki követelmény teljesítése nélkül elkísérjék Önt vagy csatlakozzanak Önhöz. Nem vonatkozik rájuk a schengeni térségben alkalmazandó, bármely 180 napos időszakon belül összesen legfeljebb 90 napos tartózkodást előíró korlátozás. A különböző uniós országokban való tartózkodás kombinálható, és annak összesített idejére nem vonatkozik korlátozás (amennyiben teljesülnek a tartózkodásra vonatkozó uniós szabályokban foglalt feltételek).

Konkrét eset

Nincs érvényben a tartózkodás teljes idejére vonatkozó korlátozás az Ön nem uniós családtagjai számára, amennyiben Önhöz csatlakoznak vagy Önnel együtt több uniós országba látogatnak

Marco olasz állampolgár és Franciaországban rendelkezik lakóhellyel. Egy uniós kutatási projekt részeként 3 hónapot Ausztriában, majd 3 hónapot Németországban töltött, végül pedig a projektet 2 hónapos luxemburgi tartózkodással fejezte be. Amerikai házastársa, Susan mindvégig Marcóval lehetett annak külföldi tartózkodása során. Érvényes útlevele és tartózkodási okmánya volt, így nem vonatkozott rá korlátozás a tekintetben, hogy összesen mennyi ideig tartózkodhat más uniós országokban.

Ha az Ön nem uniós családtagja egyedül utazik, és nem rendelkezik érvényes tartózkodási kártyával vagy tartózkodási engedéllyel, a rendes eljárás alkalmazandó (azaz a schengeni térségben bármely 180 napos időszakon belül összesen legfeljebb 90 napos tartózkodást előíró korlátozás).

Uniós polgár családtagjaként kérelmezett tartózkodási kártya

Ha Ön az állampolgársága szerinti országtól eltérő uniós országban tartózkodik, és nem uniós családtagja 3 hónapnál hosszabb időre kíván csatlakozni Önhöz, érkezéskor tartózkodási kártyát igényelhet. Az okmányt a hatóságoknak a kérelem benyújtásától számított 6 hónapon belül kell kiállítaniuk. Ha nem uniós családtagjának vízuma a tartózkodási kártya kiállítása előtt lejár, családtagjának nem kell visszatérnie származási országába, hogy új vízumot szerezzen be.

A tartózkodási kártya iránti kérelem feldolgozási ideje alatt az Ön nem uniós családtagja gyakorlati nehézségekbe ütközhet, amikor utazik, például ha elhagyja a tartózkodási helye szerinti uniós országot, és megpróbál újra belépni. Tartózkodási kártya nélkül nem mentesül a vízumkötelezettség alól, és előfordulhat, hogy az első beutazásra jogosító vízuma lejárt. Ebben az esetben meg kell könnyíteni az uniós fogadó országba irányuló és onnan kiinduló utazását. Az Ön nem uniós családtagjának tájékozódnia kell a fogadó ország hatóságainál arról, hogy a visszatérésre külön feltételek vonatkoznak-e, illetve hogy szükség van-e valamilyen okmányra.

Figyelmeztetés

Ha Ön az Európai Unión kívül él, és nem uniós családtagja Önnel együtt vagy külön be szeretne utazni abba az EU-országba, amelynek Ön az állampolgára, előfordulhat, hogy vízumra van szüksége, és vízumdíjat kell fizetnie.

Határra érkezés beutazásra jogosító vízum nélkül

Tanácsos jó előre tájékozódni arról, hogy milyen dokumentumokra van szükségük a nem uniós családtagoknak az utazáshoz, és már indulás előtt beszerezni azokat. Ha azonban útlevéllel, de beutazásra jogosító vízum nélkül érkeznek a határra, szükség esetén a határforgalom-ellenőrzést végző hatóságoknak minden észszerű lehetőséget meg kell adniuk arra, hogy az érintettek más eszközökkel (például házassági anyakönyvi kivonat vagy születési anyakönyvi kivonat felmutatásával) bizonyítsák, hogy uniós polgár családtagjai, és hogy uniós polgár hozzátartozójukhoz csatlakoznak vagy őt kísérik (például annak igazolásával, hogy az uniós polgár abban az országban már lakóhellyel rendelkezik vagy ott tartózkodik, ahová a beutazást kérelmezik). Ha ezt igazolni tudják, és nincs bizonyíték arra, hogy veszélyt jelentenek a közrendre, a közbiztonságra vagy a közegészségre, a vízumot haladéktalanul ki kell állítani a határon. Figyelem: a bizonyítás terhe a családtagra hárul.

Nyomatékosan ajánlott, hogy nem uniós családtagjai (szükség esetén) maguknál tartsák útlevelüket és vízumukat, hogy azonosítani tudják magukat, ha igazoltatja őket a rendőrség, repülőgépre szállnak stb. Egyes uniós országokban ez jogi követelmény, és e kötelezettség be nem tartása esetén szankciókat lehet kiszabni.

Ha családtagjai nehézségekbe ütköznek a vízumigénylés során, Ön segítségért fordulhat a Bizottság segélyszolgálataihoz Külső honlaphoz vezető link .

A beléptetés megtagadása

Nagyon ritkán előfordulhat, hogy valamelyik EU-tagország „a közrend, a közbiztonság vagy a közegészség védelme” érdekében megtagadja egy másik uniós tagország állampolgárának, illetve az illető családtagjainak beléptetését. Ilyen esetekben a hatóságoknak bizonyítaniuk kell, hogy az érintett személyek beutazása „tényleges, azonnali és számottevő veszélyt” hordoz magában. Ön és családtagjai jogosultak arra, hogy kézhez kapják a beléptetés megtagadásáról szóló írásbeli határozatot. A dokumentumban fel kell tüntetni az összes indokot, és ismertetni kell, hogyan és mennyi időn belül lehet a döntéssel szemben fellebbezéssel élni.

Lásd még:

Ha nem uniós családtagjai Önnel együtt másik EU-országba költöznek, célszerű részletesen utánanézni, milyen jogok illetik meg őket az ott-tartózkodás tekintetében.

Az Unión belüli utazáshoz szükséges úti okmányok

Uniós bevándorlási portál en es fr pt

Gyakran feltett kérdések

EU-jogszabályok

Tanácsra vagy segítségre van szüksége?

Vegye fel a kapcsolatot a szakosodott segítségnyújtó szolgálatokkal

Igénybe veheti támogató szolgálat kereső is, ahol elirányítjuk az Önnek leginkább megfelelő segítségnyújtó szolgálathoz.

Utolsó frissítés: 15/04/2024
Oldal megosztása