Ha orvoshoz kell fordulnunk/kórházi ellátásra van szükségünk külföldön
Figyelmeztetés
Ne feledje: vészhelyzetben az EU bármelyik országában ingyenesen felhívhatja a segélyszolgálatokat a 112-es számon, melyet vezetékes és mobiltelefonról egyaránt tárcsázhat.
Ha Ön külföldi tartózkodása során orvosi vagy kórházi ellátásra szorul valamelyik uniós országban, sokat segít, ha Önnél van az európai egészségbiztosítási kártyája, mely nagyban megkönnyíti az állami egészségügyi ellátás igénybevételével kapcsolatos ügyintézést és költségtérítést.
Különbségek a tagállami rendszerek között
Az egészségügyi ellátórendszer mindegyik uniós országban más és más. Egyes országokban közvetlenül az orvosnál, illetve a kórházban kell fizetni a vizsgálatért/kezelésért, akkor is, ha az Ön hazájában nem így működik az egészségügyi ellátórendszer.
Ha tájékozódni szeretne a célország egészségügyi rendszeréről, forduljon a nemzeti kapcsolattartó pontok valamelyikéhez, vagy válassza ki az Önt érdeklő országot az alábbi listáról, és tekintse át az adott weboldalon közreadott országspecifikus információkat:
Ország kiválasztása
- Ausztria
- Belgium
- Bulgária
- Ciprus
- Csehország
- Dánia
- Észtország
- Finnország
- Franciaország
- Görögország
- Hollandia
- Horvátország
- Írország
- Izland
- Lengyelország
- Lettország
- Liechtenstein
- Litvánia
- Luxemburg
- Magyarország
- Málta
- Németország
- Norvégia
- Olaszország
- Portugália
- Románia
- Spanyolország
- Svájc
- Svédország
- Szlovákia
- Szlovénia
Figyelmeztetés
Az európai egészségbiztosítási kártyát csakis az állami ellátórendszerrel szerződésben álló orvosok és kórházak fogadják el – a magánegészségügyi ellátást a kártya nem fedezi. Ha Ön magánegészségügyi ellátást vesz igénybe, mindig Önnek kell kifizetnie a kezelés teljes árát. Előfordulhat azonban, hogy utólag részleges költségtérítést igényelhet.
Konkrét eset
Csak állami egészségügyi ellátást vegyen igénybe külföldön
Ewa üzleti útra ment egy másik uniós országba azután, hogy hazájában eltörte a karját. Mivel kinntartózkodása során fájni kezdett a karja, orvoshoz ment. Hazatérve számlát kapott a külföldi kezelésről. Kiderült, hogy a költségeket nem fedezi a biztosítója az európai egészségbiztosítás keretében, mivel az orvos magánbetegként kezelte. Az egészségbiztosító megtérítette Ewa költségeinek egy részét, de nem mindet, mert az ellátás többe került külföldön, mint Ewa hazájában került volna.
Érdemes részletesen tájékozódni a nem tervezett uniós gyógykezelések költségeiről és az igénybe vehető költségtérítésről.
Más szabályok vonatkoznak arra az esetre, ha Ön kifejezetten abból a célból utazik külföldre, hogy ott orvosi ellátásban részesüljön. Ebben az esetben Ön nem használhatja az európai egészségbiztosítási kártyát.