Vállalkozói tevékenység az idegenforgalmi ágazatban
Háttérismeretek az európai idegenforgalmi ágazatról
Ahhoz, hogy az idegenforgalmi ágazatban vállalkozói tevékenységet folytassunk, rendkívül fontos, hogy ismerjük és értsük az európai piacok fő tendenciáit és jellemzőit, hogy turisztikai szolgáltatásainkat és termékeinket ennek megfelelően alakíthassuk. Az Eurostat szerint a turisták többsége uniós lakos.
Ha Ön szeretne további tényeket és számadatokat megtekinteni a témában, és szeretné jobban megérteni a piac működését, látogasson el a következő oldalakra:
- Az Eurostat összefoglalója az idegenforgalomról
- Uniós turisztikai irányítópult
- Az átállási pályák tekintetében az érdekelt feleket támogató uniós platform
Milyen uniós szabályok vonatkoznak az idegenforgalmi ágazatra?
Ha Önnek idegenforgalmi vállalkozása van, szolgáltatásai, illetve termékei online értékesítésekor (például ha online foglalást biztosít) ismernie kell az e-kereskedelem jogi vetületeit, mivel tiszteletben kell tartania az e-kereskedelemre vonatkozó európai jogszabályokat. Bővebben a témáról:
- Áruk és szolgáltatások értékesítése (e-kereskedelem, távértékesítés stb.)
- A vállalkozás digitalizálása
Fogyasztói jogok az idegenforgalmi ágazatban
Az EU-ban szolgáltatásokat nyújtó valamennyi vállalkozásnak meg kell felelnie a fogyasztóvédelmi szabályoknak. Az idegenforgalmi ágazatra külön szabályok is vonatkoznak:
- Az utazási csomagokhoz és az utazási szolgáltatásegyüttesekhez kapcsolódó vállalkozói kötelezettségek
- Az üdülési joghoz, illetve a hosszú távra szóló üdülési termékekhez kapcsolódó fogyasztói jogok
- Utasjogok a közlekedés típusától függően
Munkáltatói kötelezettségek
Az alábbi webhelyen tájékoztatással szolgálunk a munkáltatói kötelezettségekre vonatkozó uniós szintű szabályokról, és hozzáférést adunk az országspecifikus információkat tartalmazó tagállami weboldalakhoz.
Az idegenforgalom uniós finanszírozása
Az idegenforgalom uniós finanszírozásáról szóló útmutató segítségével utánanézhet annak, mely programok felelnek meg a legjobban vállalkozása szükségleteinek.
Az idegenforgalomra vonatkozó különadók
Áfa (az uniós jogban: héa): az utazási irodákra vonatkozó egyedi szabályozás
Az utazási irodákra vonatkozó egyedi szabályozás nem más, mint egyszerűsített áfaszabályozás, mely külön szabályokat állapít meg egyes, az utazási irodák által vásárolt és utazási csomagként értékesített szolgáltatások tekintetében (idetartozhatnak például a következők: utaztatás célállomásra, szálláshelyre és onnan vissza, belépőjegyek). Az áfát csak abban az uniós országban kell megfizetni, ahol az utazási iroda található, még akkor is, ha a szolgáltatásnyújtásra más országban kerül sor. Az utazási iroda nem vonhatja le, illetve nem igényelheti vissza a részére értékesített termékek és szolgáltatások utáni áfát. Az adóalapba viszont az ügyfélnek értékesített utazási csomag árából csak az iroda haszonkulcsát kell beszámítani.
Egy utazási iroda egy négynapos utazásért 2000 eurót számít fel egyik ügyfelének.
Az utazásszervezőnek a csomag részét képező különböző szolgáltatásokért (szállodai
szoba, buszjáratok, utazási költségek) 1500 eurót kell fizetnie. Az utazási irodákra
vonatkozó egyedi szabályozás szerint az utazási irodának a szolgáltatások költsége
és az ügyfélnek felszámított összeg közötti különbség után, ebben az esetben tehát
500 euró után kell áfát fizetnie.
Kedvezményes áfakulcsok
Az uniós szabályok értelmében az uniós országok dönthetnek úgy, hogy kedvezményes áfakulcsot alkalmaznak bizonyos típusú termékek és szolgáltatások értékesítésére. Elképzelhető tehát, hogy az Ön által értékesített idegenforgalmi szolgáltatásokra és termékekre kedvezményes áfakulcs vonatkozik.
Idegenforgalmi férőhely-kihasználtsági adó
Az idegenforgalmi férőhely-kihasználtsági adóról a helyi, regionális vagy nemzeti szintű hatóságok döntenek. Ezt az adónemet a rövid távú tartózkodást biztosító, fizetett szálláshelyekre lehet kivetni. Az idegenforgalmi férőhely-kihasználtsági adót jellemzően személyenként, éjszakánként vagy néha a szoba árának százalékában számítják fel. A férőhely-kihasználtsági adó általában a szállás teljes költségének kis részét teszi ki, és a szállásköltséghez, sőt az alkalmazandó áfához képest is jelentéktelen összeg.
Sok esetben a férőhely-kihasználtsági adót személyesen kell megfizetni, és nem lehet a szállás árával együtt előre befizetni. Ez az adónem közismert az utazók körében, mivel ezt az összeget kijelentkezéskor külön kell fizetniük a szállásadónak.
Az ágazat fejlesztését szolgáló idegenforgalmi adók
Az idegenforgalmi adóról a helyi, regionális vagy nemzeti szintű hatóságok döntenek. A befolyt összeg az ágazat és/vagy az úti célt jelentő település fejlesztését szolgálja, például a a következő tevékenységek finanszírozása révén:
- promóciós tevékenységek;
- infrastrukturális és idegenforgalmi szolgáltatások (például információs kioszk fenntartása);
- a tisztaság fenntartása és a települési hulladékkezelés.
Sajátos célt szolgáló idegenforgalmi adó
Egyes, idegenforgalmi célpontoknak minősülő településeken egyedi célokat szolgáló adónemek is léteznek:
- környezetvédelmi vagy zöldadó;
- kulturálisörökség-megőrzési adó;
- társadalmi célú adó.
Környezetvédelmi adó
A környezetvédelmi adó esetében a befolyt összegek a természeti erőforrások megőrzését és a turizmus esetleges negatív hatásainak ellensúlyozását szolgálják. Ez az adó ösztönzi a környezet és a természeti erőforrások védelmét és helyreállítását, és kompenzálja az adott területen az idegenforgalmi tevékenységből fakadó károkat. A környezetvédelmi adóról a helyi, regionális vagy nemzeti szintű hatóságok döntenek. Ez az adónem elősegíti:
- olyan alapok létrehozását, amelyek révén az adott település beruházhat környezetvédelmi, erőforrás-visszanyerési és más hasonló fejlesztésekbe;
- a környezettudatosság ösztönzését a turisták körében azzal a céllal, hogy az idegenforgalmi célpont erőforrásait felelősségteljesen használják;
- az úti célt jelentő település és az ott működő cégek kedvező megítélését, mivel környezetvédelmi elkötelezettségükről tanúskodik.
Akadálymentes turizmus
A fogyatékos személyeket megilleti a jog, hogy egyenlő eséllyel hozzáférjenek a turisztikai tevékenységekhez és szolgáltatásokhoz. Az akadálymentesítés elengedhetetlen ahhoz, hogy a fogyatékossággal élők teljes mértékben részt vegyenek a társadalomban. Az Ön idegenforgalmi vállalkozása is kínálhat fogyatékos személyek számára hozzáférhető termékeket, szolgáltatásokat és segítséget, többek között:
- légi, autóbuszos, vasúti és vízi személyszállításhoz kapcsolódó szolgáltatásokat;
- jegyértékesítő és utasfelvételi automatákat;
- e-kereskedelmi szolgáltatást.
Miért érdemes akadálymentes szolgáltatásokat kínálni?
Több szempontból is jól járhat, ha szolgáltatásait hozzáférhetőbbé teszi:
- bővítheti ügyfélkörét;
- növelheti ügyfelei számát: két fogyatékossággal élő ügyfél után átlagosan még egy ügyféllel lehet számolni a velük utazó kísérő/személyi segítő személyében;
- új ügyfelekre tehet szert az idényen kívüli időszakban: az idősek és a fogyatékossággal élők körében sokan szívesebben utaznak holt szezonban;
- öregbítheti vállalkozása hírnevét.
Hogyan lehet hozzáférhetőbbé, akadálymentessé tenni a szolgáltatásokat?
Turisztikai szolgáltatásait úgy tudja hozzáférhetőbbé, akadálymentessé tenni, hogy:
- az akadálymentesítési iránymutatásokban foglaltaknak megfelelően alakítja ki és teszi közzé az ügyfelek tájékoztatását szolgáló tartalmakat az interneten és másutt;
- képzésben részesíti az alkalmazottait, hogy tisztában legyenek a különböző ügyfelek igényeivel és szükségleteivel, és meg tudjanak felelni azoknak.
Ön infrastrukturális szempontból is hozzáférhetőbbé teheti vállalkozását a következők révén:
- mozgáskorlátozott személyek részére fenntartott parkolóhelyek (uniós parkolási igazolvány mozgáskorlátozottak számára);
- akadálymentes rámpák a közös használatú helyiségekben;
- akadálymentes felvonók és fürdőszobák;
- alacsonyabb ügyfélszolgálati pultok;
- a mobilitást nem akadályozó belsőépítészeti megoldások.