Nemzetközi párok vagyonjogi rendszerei

A vagyonjogi rendszerekre vonatkozó uniós szabályok megkönnyítik a házasságban, illetve bejegyzett élettársi kapcsolatban élő nemzetközi párok számára vagyonuk mindennapi kezelését, valamint megosztását különválás vagy a házas- illetve élettársak egyikének halála esetén.

A nemzetközi pár fogalma olyan házas vagy bejegyzett élettársi kapcsolatban élő, uniós vagy nem uniós állampolgárok közötti kapcsolatot takar, melyben:

  • a két fél az EU területén él, és különböző állampolgárságúak, vagy
  • a két fél olyan uniós országban él, amely egyiküknek sem származási országa, vagy
  • a felek nem az EU területén élnek, de vagyonnal rendelkeznek valamelyik uniós országban.

Szabályok és eljárások

A nemzetközi párok vagyonjogi rendszereire vonatkozó uniós szabályok a következő 18 uniós országban alkalmazandók: Ausztria, Belgium, Bulgária, Ciprus, Csehország, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Horvátország, Luxemburg, Málta, Németország, Olaszország, Portugália, Spanyolország, Svédország és Szlovénia.

Ezek a szabályok meghatározzák, hogy:

  • melyik EU-ország bírósága illetékes egy adott pár vagyonjogi rendszerével kapcsolatos ügyben;
  • melyik ország joga alkalmazandó (ez lehet valamelyik EU-ország vagy egy nem uniós ország joga); és
  • az uniós országok valamelyikében hozott bírósági határozatoknak egy másik uniós országban való elismerésére és végrehajtására vonatkozó szabályok.

Figyelmeztetés

Dánia, Észtország, Írország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Magyarország, Románia és Szlovákia nem alkalmazza a nemzetközi párok vagyonjogi rendszereire vonatkozó uniós szabályokat. Ezekben az országokban a nemzeti jog alkalmazandó.

A nemzetközi párok vagyonjogi rendszereire vonatkozó uniós szabályok alkalmazási területébe nem tartoznak bele a következők:

  • a házastársak vagy élettársak törvényes jogai;
  • házasság, illetve élettársi kapcsolat létezése, érvényessége és elismerése (a család és a házasság meghatározása a tagállamok hatáskörébe tartozik);
  • tartási kötelezettség a házastársak, illetve élettársak között a házasság felbontása, illetve különválás után;
  • az elhunyt házastárs, illetve élettárs utáni öröklés.

Konkrét eset

A vagyonjogi rendszerekre vonatkozó uniós szabályok jogbiztonságot teremtenek

Alain francia állampolgár, felesége, Marie belga állampolgár. Belgiumban házasodtak össze, és ott is élnek. Mivel nem kötöttek hivatalos jogválasztási megállapodást, vagyonjogi rendszerükre a belga jog az irányadó. Első közös ingatlanukat Belgiumban vásárolják, néhány évvel később azonban Franciaországban is vesznek egy nyaralót.

A házaspár válása esetén a vagyonmegosztást ugyanaz a tagállami bíróság intézi (mind a franciaországi, mind a belgiumi ingatlanukat illetően), amely a házasság felbontásának ügyében illetékes.

Melyik országnak van joghatósága?

Halál, válás/különválás, bejegyzett élettársi kapcsolat megszűnése

A házastárs, élettárs halála esetén a pár vagyonjogi rendszerével kapcsolatos ügyeket ugyanaz a tagállami bíróság intézi, amely az elhunyt házastárs/élettárs hagyatéki ügyében illetékes.

Hasonlóképp a pár vagyonjogi rendszerével kapcsolatos ügyeket ugyanaz a tagállami bíróság intézi, amely a házasság felbontása/különválás vagy a bejegyzett élettársi kapcsolat megszüntetése ügyében illetékes.

Más esetek

Más esetekben a pár vagyonjogi rendszerével kapcsolatos ügyekben annak az EU-országnak a bírósága illetékes:

  • ahol a házastársak/élettársak jelenlegi szokásos tartózkodási helye van, vagy ennek hiányában
  • ahol a házastársak/élettársak utolsó szokásos tartózkodási helye volt, vagy ennek hiányában
  • ahol az alperes szokásos tartózkodási helye van, vagy ennek hiányában
  • ahol a házastársak/élettársak mindketten állampolgársággal rendelkeznek, vagy ennek hiányában
  • amelynek joga szerint a bejegyzett élettársi kapcsolat létrejött.

Joghatósági megállapodás

Ha nem örökségről, válásról/különválásról vagy bejegyzett élettársi kapcsolat megszűnéséről van szó, a házastársak, illetve élettársak dönthetnek úgy, hogy (írásbeli) joghatósági megállapodást kötnek (melyet mindkét félnek alá kell írnia és kelteznie kell). A felek választhatják:

  • annak az EU-országnak a bíróságait, amelynek joga alkalmazandó a vagyonjogi rendszerükre, vagy
  • annak az EU-országnak a bíróságait, ahol a pár házasságot kötött, illetve ahol az élettársi kapcsolat bejegyzésre került.

Ha az adott EU-ország úgy ítéli meg, hogy a házasság vagy a bejegyzett élettársi kapcsolat nem ismertethető el a vagyonjogi rendszerrel kapcsolatos eljárások céljából, a pár az ügyben bármely más olyan tagállamban bírósághoz fordulhat, amelyhez valamilyen kapcsolat fűzi.

Alkalmazandó jog és az alkalmazandó jog megválasztására vonatkozó megállapodás

A házastársak, illetve élettársak dönthetnek úgy, hogy (írásbeli) hivatalos jogválasztási megállapodást kötnek (melyet mindkét félnek alá kell írnia és kelteznie kell) a vagyonjogi rendszerükre alkalmazandó jog megválasztása céljából. Az alkalmazandó jog megválasztására vonatkozó megállapodást meg lehet kötni a házasság / bejegyzett élettársi kapcsolat létrejötte előtt, azzal egyidőben vagy a házasság / bejegyzett élettársi közösség folyamán. A házastársak/élettársak választhatják:

  • az egyik vagy mindkét házastárs/élettárs lakóhelye szerinti ország jogát, vagy
  • az egyik házastárs/élettárs állampolgársága szerinti ország jogát, vagy
  • bejegyzett élettársi kapcsolat esetében annak az országnak a jogát, ahol az élettársi kapcsolat bejegyzésre került.

Figyelmeztetés

Az uniós szabályok értelmében annak az (uniós vagy nem uniós) országnak a joga vonatkozik a házastársak / bejegyzett élettársak minden vagyontárgyára, e vagyontárgyak helyétől függetlenül, amelynek joga a vagyonjogi rendszerükre alkalmazandó.

Ha a házastársak/élettársak nem kötöttek hivatalos jogválasztási megállapodást, annak az országnak a joga lesz alkalmazandó:

  • ahol a házastársak első közös szokásos tartózkodási helye volt a házasságkötés után;
  • melynek mindkét fél állampolgára volt a házasságkötés idején;
  • amelyhez a házasságkötés időpontjában a két házastársat együtt a legszorosabb kötelékek fűzik, figyelembe véve valamennyi körülményt;
  • ahol az élettársi kapcsolat bejegyzésre került, ha bejegyzett élettársi kapcsolatról van szó.

Bírósági határozatok elismerése és végrehajtása

Az uniós tagállamokban hozott vagyonjogi bírósági határozatokat a többi EU-ország külön eljárás nélkül elismeri. E bírósági határozatok végrehajtása azonban nem automatikus, hanem végrehajthatóvá nyilvánítás szükséges hozzá. A végrehajtás helye szerinti EU-ország megtagadhatja a bírósági határozat elismerését, ha az:

  • egyértelműen összeegyeztethetetlen a közrenddel;
  • ellentmond az ugyanezen ügyben hozott korábbi bírósági határozatoknak.

A közokiratok (pl. a közjegyzői okiratok) elismerése és végrehajtása ugyanúgy történik, mint a bírósági határozatoké.

EU-jogszabályok

Tanácsra vagy segítségre van szüksége?

Vegye fel a kapcsolatot a szakosodott segítségnyújtó szolgálatokkal

Igénybe veheti támogató szolgálat kereső is, ahol elirányítjuk az Önnek leginkább megfelelő segítségnyújtó szolgálathoz.

Utolsó frissítés: 10/06/2024
Oldal megosztása