Szabadság és rugalmas munkavégzés

Az éves alapszabadságra való jogosultság mellett a munka és a magánélet közötti egyensúlyra vonatkozó uniós szabályok minimumszabályokat állapítanak meg az apasági, szülői és gondozói szabadság – közös néven: családi szabadság – tekintetében. Ezek a szabályok további jogokat is érintenek, köztük a rugalmas munkafeltételek kérelmezéséhez való jogot és a munkából való távolmaradás jogát vis maior esetén. Ilyen vis majornak számítanak a sürgős családi okok, például egy közeli családtag balesete vagy betegsége.

Minden munkáltatónak ismernie kell ezeket az alapvető szabályokat. A szerződés típusától függetlenül valamennyi munkavállaló jogosult családi szabadság kérelmezésére. Ez magában foglalja a szülői szabadságot, az apasági szabadságot, a gondozási szabadságot és a szülési szabadságot. A munkáltató nem bocsáthat el egy alkalmazottat azért, mert családi szabadságot kér/vesz ki, vagy nem részesítheti kedvezőtlenebb bánásmódban az érintett alkalmazottat azoknál, akik nem vesznek ki ilyen szabadságot.

Éves szabadság

Minden munkavállalót évente legalább 4 hét fizetett szabadság (ún. éves szabadság vagy törvényes szabadság) illet meg. A munkáltató nem nyújthat pénzbeli juttatást az éves szabadság helyett, kivéve, ha a munkavállaló szerződése az éves szabadság kivétele előtt megszűnt.

Szülői szabadság

A munkavállalók (férfiak és nők egyaránt) jogosultak arra, hogy szülői szabadságot vegyenek ki amikor gyermekük születik vagy gyermeket fogadnak örökbe – függetlenül attól, hogy milyen típusú (részmunkaidős, teljes munkaidős stb.) munkaszerződéssel állnak alkalmazásban.

Mindkét szülő egyenként legalább négy hónap szabadságra jogosult, amelyből legalább két hónap fizetett szabadság (a nemzeti jogszabályokkal összhangban), és az nem átruházható. Egyes országok lehetővé teszik, hogy az egyik szülő az őt megillető szülői szabadság egy részét (legfeljebb két hónapot) átruházza a másik szülőre. Ez azt jelenti, hogy mindkét szülő legalább két hónap szülői szabadságot vehet igénybe, ami nem ruházható át.

Figyelmeztetés

Az uniós szabályok értelmében a munkavállalók a szülői szabadságot a gyermek nyolcéves koráig bármikor kivehetik. Mindazonáltal előfordulhat, hogy egyes országok ennél alacsonyabb korhatárt határoznak meg.

Apasági szabadság

Az apák vagy – amennyiben a nemzeti jog ezt elismeri – a velük egyenjogú társszülők gyermekük születésekor 10 munkanap apasági szabadságra jogosultak. Az uniós tagállamok meghatározhatják, hogy az apasági szabadság részben kivehető-e a gyermek születése előtt vagy csak azt követően, és hogy az igénybe vehető-e rugalmas módokon vagy sem.

A munkáltató nem korlátozhatja ezt a jogot a munkaviszony időtartama vagy a szolgálati idő alapján. Köteles biztosítani a nemzeti jogszabályoknak megfelelő apasági szabadságot, függetlenül a munkavállaló családi jogállásától, illetve családi állapotától.

Szülési szabadság

A várandós, gyermekágyas vagy gyermeket örökbefogadó munkavállalónak joga van a nemzeti jogszabályokkal összhangban a születés vagy örökbefogadás előtt és/vagy után legalább 14 hetes szülési szabadságot egyhuzamban kivenni. A 14 hétből legalább két hetet kötelező igénybe vennie (ez a két hét „kötelező szülési szabadságnak” minősül). Egyes uniós tagállamokban hosszabb kötelező szülési szabadság van érvényben. A munkavállaló a terhessége vagy szülési szabadsága alatt nem bocsátható el.

Gondozói szabadság

Minden munkavállaló évente legalább 5 munkanap gondozói szabadságra jogosult. Ez a típusú szabadság abból a célból vehető igénybe, hogy a munkavállaló egy súlyos egészségügyi okokból jelentős mértékű ápolásra vagy támogatásra szoruló hozzátartozóját vagy egy vele azonos háztartásban élő személyt gondozzon, az egyes uniós országok által a nemzeti jogszabályokkal összhangban meghatározott feltételek szerint.

A munkából való távolmaradás sürgős családi okokból (vis maior)

Minden munkavállalónak joga van arra, hogy sürgős családi okok miatt bekövetkezett vis maior esetén szabadságot vegyen igénybe. Például akkor, ha egy családtagja megbetegszik vagy balesetet szenved. Az uniós tagállamok ezt a jogot évente és/vagy eseményenként bizonyos számú napra korlátozhatják.

Munkavállalói jogok a szabadságról való visszatéréskor

Amikor a munkavállaló a szülői, apasági vagy gondozói szabadsága leteltével újból munkába áll, jogosult ugyanabba a munkakörbe visszatérni, amelyben a szabadsága előtt dolgozott. Amennyiben ez nem lehetséges, a munkáltató köteles számára a munkaszerződésének megfelelő hasonló munkát kínálni, azonos feltételek mellett. Amikor a munkavállaló ismét munkába áll, jogosult arra is, hogy a munkakörülmények terén a távolléte alatt esetlegesen bevezetett előnyökből részesüljön.

Rugalmas munkafeltételek

A gyermeket nevelő munkavállalók jogosultak arra, hogy (legalább) a gyermek nyolcéves koráig ideiglenes jelleggel rugalmas munkafeltételeket kérjenek. Ez magában foglalhatja a távmunkát, a rugalmas munkaidő-beosztást vagy a csökkentett munkaidőt. A munkáltatónak megfelelően figyelembe kell vennie a rugalmas munkafeltételek iránti kérelmeket, és az esetleges elutasítást meg kell indokolnia. Az uniós országok korlátozhatják a rugalmas munkafeltételek igénybevételének időtartamát.

A tagállami információkhoz itt lehet hozzáférni:

Lásd még:

Kapcsolódó weboldalak

EU-jogszabályok

Tanácsra vagy segítségre van szüksége?

Vegye fel a kapcsolatot a szakosodott segítségnyújtó szolgálatokkal

Kérdése van határokon átnyúló vállalati tevékenységgel kapcsolatban (export, a tevékenység kiterjesztése más uniós tagállamokra stb.)? Ha igen, akkor az Enterprise Europe Network díjmentesen segíthet Önnek.

Igénybe veheti támogató szolgálat kereső is, ahol elirányítjuk az Önnek leginkább megfelelő segítségnyújtó szolgálathoz.

Utolsó frissítés: 28/03/2024
Oldal megosztása