Dovolená a pružná pracovní doba

Kromě základních nároků na dovolenou za kalendářní rok stanoví pravidla EU týkající se práv na rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem minimální normy pro otcovskou, rodičovskou a pečovatelskou dovolenou, společně označovanou jako dovolená z rodinných důvodů. Tato pravidla zahrnují také dodatečná práva, jako je právo požádat o pružné uspořádání pracovní doby a právo na pracovní volno z důvodu vyšší moci (například z naléhavých rodinných důvodů, jako je úraz nebo nemoc blízkého rodinného příslušníka).

Jako zaměstnavatel byste měli tato základní pravidla znát. Bez ohledu na druh smlouvy mají všichni zaměstnanci nárok požádat o dovolenou z rodinných důvodů. Zahrnuje rodičovskou dovolenou, otcovskou dovolenou, pečovatelskou dovolenou a mateřskou dovolenou. Zaměstnance nemůžete propustit, protože požádal o / si vzal dovolenou z rodinných důvodů, ani s ním nemůžete zacházet méně příznivě než se zaměstnanci, kteří tak neučinili.

Dovolená za kalendářní rok

Všichni zaměstnanci mají nárok na nejméně 4 týdny placené dovolené ročně (označované jako dovolená za kalendářní rok nebo zákonná dovolená). Dovolenou za kalendářní rok nelze nahradit finanční náhradou, pokud smlouva zaměstnance neskončila před čerpáním celé dovolené za kalendářní rok.

Rodičovská dovolená

Zaměstnanci (muži i ženy) mají nárok na rodičovskou dovolenou po narození nebo adopci dítěte – bez ohledu na druh pracovní smlouvy (částečný úvazek, plný úvazek apod.).

Oba rodiče mají nárok na nejméně 4 měsíce dovolené, z nichž jsou alespoň dva měsíce placeny (v souladu s vnitrostátními předpisy) a jsou nepřenosné. Některé země umožňují jednomu rodiči převést část svého nároku na dovolenou (maximálně 2 měsíce) na druhého rodiče. To znamená, že alespoň dva měsíce rodičovské dovolené jsou k dispozici každému z rodičů a nemohou být převedeny.

Pozor!

Podle pravidel EU si rodiče mohou vybrat rodičovskou dovolenou kdykoli do 8 let věku dítěte. Jednotlivé státy však mohou tuto věkovou hranici ve svých právních předpisech snížit.

Otcovská dovolená

Otcové nebo, pokud to vnitrostátní právo uznává, rovnocenní druzí rodiče mají při narození dítěte právo na deset pracovních dnů otcovské dovolené. Země EU mohou definovat, zda lze otcovskou dovolenou částečně čerpat před narozením dítěte nebo až po něm a zda ji lze čerpat pružně, či nikoli.

Jako zaměstnavatel nemůžete toto právo omezit na základě doby výkonu práce nebo počtu odpracovaných let. Otcovskou dovolenou musíte poskytnout v souladu s vnitrostátními předpisy bez ohledu na manželský nebo rodinný stav pracovníka.

Mateřská dovolená

Zaměstnankyně, která je těhotná, krátce po porodu nebo osvojila dítě, má právo na nepřetržitou mateřskou dovolenou v délce nejméně 14 týdnů rozloženou před porodem nebo osvojením v souladu s vnitrostátními právními předpisy. Vaše zaměstnankyně musí čerpat nejméně 2 z těchto 14 týdnů (tyto dva týdny jsou definovány jako „povinná mateřská dovolená“). Některé země EU mají povinnou mateřskou dovolenou delší. Zaměstnankyni během těhotenství nebo během mateřské dovolené nemůžete propustit.

Pečovatelská dovolená

Všichni zaměstnanci mají nárok na pečovatelskou dovolenou v délce nejméně 5 pracovních dnů ročně. Tento druh dovolené lze využít k péči o příbuzného nebo osobu žijící ve stejné domácnosti, kteří ze závažných zdravotních důvodů potřebují značnou péči nebo podporu, jak je definuje každá země EU v souladu s vnitrostátními předpisy.

Pracovní volno z naléhavých rodinných důvodů (vis maior)

Všichni zaměstnanci mají právo vzít si volno z důvodu vyšší moci z naléhavých rodinných důvodů. Jde například o případy, kdy rodinný příslušník onemocní nebo má nehodu. Země EU mohou toto právo omezit na určitý počet dní v roce nebo určitý počet dní vázaných k danému incidentu nebo obojím.

Zaměstnanecká práva při návratu z dovolené

Když se zaměstnanec vrací z rodičovské, otcovské nebo pečovatelské dovolené, má nárok na návrat na stejné pracovní místo. Pokud to není možné, musíte jim nabídnout podobné pracovní místo v souladu s jejich pracovní smlouvou se stejnými podmínkami. Při návratu do práce mají zaměstnanci rovněž nárok na jakékoli zlepšení pracovních podmínek, k němuž došlo během jejich nepřítomnosti.

Pružné uspořádání práce

Zaměstnanci s dětmi do věku (alespoň) 8 let mají právo požádat o dočasné pružné uspořádání pracovní doby. To může zahrnovat práci na dálku, pružnou pracovní dobu nebo zkrácení pracovní doby. Veškeré žádosti o pružné uspořádání pracovní doby musíte řádně zvážit a zdůvodnit případné zamítnutí. Země EU mohou dobu trvání pružného uspořádání pracovní doby omezit.

Informace o jednotlivých zemích najdete níže.

Viz také:

Viz také

Právní předpisy EU

Potřebujete pomoc specializované asistenční služby?

Obraťte se na specializované asistenční služby.

Máte otázky týkající se provozování přeshraničního podnikání, např. vývozu nebo rozšíření podnikání do jiné země EU? Pokud ano, síť Enterprise Europe Network vám může zdarma poradit.

Můžete též využít vyhledávač asistenčních služeb.

Poslední kontrola: 28/03/2024
Sdílet tuto stránku