Poslední kontrola: 11/02/2022

Pojistné produkty

Pojišťovny mohou prodávat své produkty kdekoli v EU – buď tak, že si v jiné zemi zřídí pobočku, nebo že budou své služby poskytovat přeshraničně, např. prostřednictvím internetové stránky, nebo tak, že jejich produkty budou prodávat zprostředkovatelé.

Díky tomu můžete porovnávat ceny pojistných produktů v celé Evropě (životního pojištění, pojištění domácnosti, pojištění vozidla apod.) a vybrat si ten, který je pro vás nejvýhodnější.

Pozor!

Tato možnost se týká pouze soukromého pojištění a penzijního připojištění. Nevztahuje se na pojistné na sociální zabezpečení ani na zákonný systém důchodového pojištění vztahující se k počtu odpracovaných let.

Pojistné produkty mohou prodávat přímo samotné pojišťovny (často prostřednictvím internetových stránek), pojišťovací zprostředkovatelé (makléři, agenti) nebo určité společnosti, jako jsou například letečtí dopravci, cestovní kanceláře, optici nebo prodejci elektronických zařízení. Prodejci pojistných produktů vám musí před tím, než s vámi podepíší smlouvu, poskytnout určité základní informace jednak o sobě, jednak o nabízeném pojištění.

Základní informace, které vám pomohou porozumět tomu, jaké pojištění uzavíráte

Před tím, než uzavřete pojistnou smlouvu, by vám měl být poskytnut standardizovaný informační dokument neboli „Informační dokument o pojistném produktu". Tento dokument vám pomůže pochopit, jaký produkt je vám nabízen, a umožní vám porovnat nabídky podobných pojistných produktů od různých pojišťoven.

Pozor!

Tato pravidla se nevztahují na životní pojištění.

Dokument, který obdržíte, by měl být stručný (maximálně dvě stránky A4), srozumitelný a měl by uvádět následující:

Před podpisem smlouvy vám musí osoba nebo společnost prodávající pojistný produkt sdělit, zda je pojišťovacím agentem nebo makléřem a jaký je její vztah k pojišťovně, která produkt poskytuje. Musí vám například také sdělit, zda za prodej produktů dané pojišťovny bere provizi.

Koupě zboží nebo pořízení služby spolu s pojistným produktem

Pokud je vám společně s nějakým výrobkem či službou nabízeno i neživotní pojištění – například pojištění vozidla při koupi nového vozu nebo pojištění proti rozbití a krádeži při pořízení nového notebooku – máte vždy právo si dané zboží či službu pořídit i bez tohoto pojištění.

Příklad

Obchodník vás nemůže nutit, abyste u něj spolu s nákupem uzavřeli i pojištění

Karolína si nedávno rozbila brýle, a proto navštívila svého optika, aby si pořídila nové. Poté, co si je vybrala, jí optik nabídl, že se proti případnému rozbití brýlí může pojistit. Vysvětlil jí, co všechno pojištění kryje a jaké jsou jeho sazby, a dal jí informační brožuru, kterou si může doma prostudovat a celou věc si promyslet, než budou její nové brýle hotové.

Doma se Karolína podívala na internet na podobné pojištění u jiných společností a našla jedno, které poskytovalo stejné krytí za nižší cenu. Když si šla za týden k optikovi pro nové brýle, rozhodla se, že pojistnou smlouvu, kterou jí nabízel, neuzavře. Místo toho uzavřela levnější pojištění, které našla na internetu.

Právní předpisy EU

Potřebujete pomoc specializované asistenční služby?

Obraťte se na specializované asistenční služby.

Sdílet tuto stránku: