Poslední kontrola: 25/02/2020

Naléhavé případy

Koronavirus: Bezpečné obnovení cestování

112: jednotné číslo tísňového volání v EU

Linka 112 je evropské číslo tísňového volání, na které můžete bezplatně volat z pevné linky nebo mobilního telefonu na celém území Evropské unie. Dovoláte se přímo na složky záchranného systému – policii, zdravotnickou záchrannou službu a hasiče.

Vedle linky 112 jsou nadále v provozu i linky tísňového volání jednotlivých členských států. Linka 112 je však jediným telefonním číslem, na které můžete v případě nouze zavolat ze všechstátů EU.

Funguje také v některých státech mimo EU – například ve Švýcarsku a Jižní Africe.

Více informací o lince 112 v jednotlivých státech Unieen

Typická situace

Jak zabránit neštěstí

Anasthassios z Řecka byl na studiích v Lisabonu a pronajal si tam byt. Krátce po nastěhování propukl v bytě požár. Neznal sice číslo na hasiče v Portugalsku, ale pamatoval si, že může použít tísňovou linku 112, která funguje jak v Portugalsku, tak v Řecku a kdekoli jinde v EU. Vytočil tedy číslo 112 a dovolal se přímo na centrálu záchranných služeb v Lisabonu, která do jeho bytu hasiče okamžitě poslala.

Na cesty po EU si nezapomeňte vzít svůj evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC). V případě, že budete muset na lékařskou pohotovost, usnadní průkaz EHIC vyřízení administrativních formalit a následné proplacení nákladů na veřejnou zdravotní péči.

116 000: pohřešované děti

V případě pohřešování dítěte, doma i v jiné zemi EU, můžete zavolat na číslo 116 000, tísňovou linku pro případy pohřešovaných dětíen. V současné době funguje linka 116 000 ve všech 28 státech EUen.

Na tomto čísle můžete nahlásit, že se pohřešuje dítěen. Pracovníci linky rovněž poskytují poradenství a podporu rodinám pohřešovaných dětí.

Typická situace

Jak nahlásit pohřešování dítěte

Když se manželskému páru z Německa, Andreasovi a Kirsten, ztratila na dovolené ve Francii dcera, byli šílení strachy. Ani po několika hodinách ji stále nemohli najít. Oznámili případ místní policii, ale pamatovali si také, že v Německu existuje speciální telefonní číslo, na které lze takové případy nahlásit. Jelikož linka 116 000 existuje i ve Francii, zavolali tam a dozvěděli se, jak mají dále případ řešit s francouzskými úřady.

Časté otázky

Právní předpisy EU

Potřebujete se dozvědět více o pravidlech, která platí v konkrétní zemi?

Sdílet tuto stránku: