Poslední kontrola: 06/05/2022

Naléhavé případy

Koronavirus: Bezpečné obnovení cestování

112: jednotné číslo tísňového volání v EU

Linka 112 je evropské číslo tísňového volání, na které můžete bezplatně volat z pevné linky nebo mobilního telefonu na celém území Evropské unie. Dovoláte se přímo na složky záchranného systému – policii, zdravotnickou záchrannou službu a hasiče.

Vedle linky 112 jsou nadále v provozu i linky tísňového volání jednotlivých členských států. Linka 112 je však jediným telefonním číslem, na které můžete v případě nouze zavolat ze všechstátů EU.

Typická situace

Jak zabránit neštěstí

Anasthassios z Řecka byl na studiích v Lisabonu a pronajal si tam byt. Krátce po nastěhování propukl v bytě požár. Neznal sice číslo na hasiče v Portugalsku, ale pamatoval si, že může použít tísňovou linku 112, která funguje jak v Portugalsku, tak v Řecku a kdekoli jinde v EU. Vytočil tedy číslo 112 a dovolal se přímo na centrálu záchranných služeb v Lisabonu, která do jeho bytu hasiče okamžitě poslala.

Na cesty po EU si nezapomeňte vzít svůj evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC) bg da de el en es fi fr hr hu it lt lv mt nl pl pt ro sk sl sv . V případě, že budete muset na lékařskou pohotovost, usnadní průkaz EHIC vyřízení administrativních formalit a následné proplacení nákladů na veřejnou zdravotní péči.

116 000: pohřešované děti

V případě pohřešování dítěte, doma i v jiné zemi EU, můžete zavolat na číslo 116 000,tísňovou linku pro případy pohřešovaných dětí. V současné době funguje linka 116 000 ve všech 27​ státech EU.

Na tomto čísle můžete nahlásit, že se pohřešuje dítě. Pracovníci linky rovněž poskytují poradenství a podporu rodinám pohřešovaných dětí.

Typická situace

Jak nahlásit pohřešování dítěte

Když se manželskému páru z Německa, Andreasovi a Kirsten, ztratila na dovolené ve Francii dcera, byli šílení strachy. Ani po několika hodinách ji stále nemohli najít. Oznámili případ místní policii, ale pamatovali si také, že v Německu existuje speciální telefonní číslo, na které lze takové případy nahlásit. Jelikož linka 116 000 existuje i ve Francii, zavolali tam a dozvěděli se, jak mají dále případ řešit s francouzskými úřady.

Časté otázky

Potřebujete pomoc specializované asistenční služby?

Obraťte se na specializované asistenční služby.

Sdílet tuto stránku: