Poslední kontrola: 24/02/2020

Používání eura

Týká se vás brexit?

Euro

Eurem se platí v 19 zemích EU (v Belgii, Estonsku, Finsku, Francii, Irsku, Itálii, na Kypru, v Litvě, Lotyšsku, Lucembursku, na Maltě, v Německu, Nizozemsku, Portugalsku, Rakousku, Řecku, na Slovensku, ve Slovinsku a Španělsku). Odkazy vás přivedou na stránky s dalšími informacemi o euru, zemích, kde platí, a směnných kurzech en .

Všechny bankovky a mince platí ve všech zemích EU, které euro přijaly, včetně mnoha jejich zámořských území, jako jsou Azory, Ceuta a Melilla, Francouzská Guyana, Guadeloupe, Kanárské ostrovy, Madeira, Martinik, Mayotte, Réunion, Svatý Bartoloměj a Saint-Pierre a Miquelon.

Po dohodě s EU používají euro jako svou národní měnu také Andorra, Monako, San Marino a Vatikán. Některé další země a území (Černá Hora a Kosovo) používají euro jako svou měnu jednostranně, bez dohody s Evropskou unií.

Převod hotovosti a platba kartou

Na cestách se většina z nás chce vyhnout tomu, aby měla u sebe větší částky v hotovosti Často se proto spoléháme na debetní a kreditní karty, s jejichž pomocí hradíme své každodenní výdaje. Pokud jde o platby v eurech na území EU, neměly by vám za ně být účtovány větší poplatky než za vnitrostátní elektronickou platbu téže částky v eurech.

Tato pravidla se vztahují i na transakce na eurových účtech v zemích mimo eurozónu.

Právní předpisy EU

Potřebujete se dozvědět více o pravidlech, která platí v konkrétní zemi?

Potřebujete pomoc specializované asistenční služby?

Obraťte se na specializované asistenční služby.

Sdílet tuto stránku: