Manžel(ka) a děti – občané EU

Jste-li občanem EU můžete odjet se svým manželem či manželkou do jiné země Unie, a to na základě vašich práv jako občana EU nebo jako tzv. vyživovaná (závislá) osoba. Informace na této stránce se týkají také dětí a vnoučat, které jsou občany EU a jedou se svými rodinnými příslušníky do jiné země Unie.

Pobyt na základě vašich práv jako občana EU

Jako občan EU máte právo přestěhovat se do kterékoli země Unie a pracovat tam, studovat, hledat si zaměstnání nebo tam trávit důchod.

V zemích Unie můžete bez registrace pobývat až 3 měsíce. V některých zemích však budete muset nahlásit svou přítomnost. Jediným požadavkem je vlastnit platný občanský průkaz nebo cestovní pas. Pokud byste chtěli zůstat déle než 3 měsíce, budete možná muset svůj pobyt nahlásit.

V mnoha zemích EU máte povinnost mít průkaz totožnosti nebo pas neustále u sebe. V těchto zemích platí, že pokud si své doklady zapomenete doma, může vám být udělena pokuta nebo vás místní orgány mohou dočasně zadržet. Pouze kvůli tomuto přestupku však nesmíte být vráceni zpět domů. Více o deportaci

Pobýváte-li v zemi EU legálně nepřetržitě alespoň 5 let, máte automaticky nárok na povolení k trvalému pobytu.

Pobyt vyživované osoby

Pokud v nové zemi neplánujete pracovat, hledat si tam práci ani studovat, můžete se připojit ke svému manželovi či manželce nebo registrovanému partnerovi jako vyživovaná osoba.

Pozor!

Některé země EU neuznávají občanské a registrované partnerství za rovnocenný ekvivalent klasického sňatku, a proto vás nemusí za závislého partnera považovat. V takovém případě je třeba se informovat o příslušných právech a povinnostech ohledně povolení k pobytu, které se vztahují na ostatní příbuzné.

Informace o uznávání občanských partnerství v Evropě

Registrace pobytu

Po 3 měsících pobytu v nové zemi si tam budete muset nechat své bydliště zaregistrovat.

Na místním úřadě nebo na policejní stanici budete muset předložit tyto dokumenty:

  • platný občanský průkaz nebo cestovní pas
  • osvědčení o registraci vašeho manžela, manželky / registrovaného partnera, partnerky nebo jiný doklad o jejich pobytu v dané zemi
  • doklad prokazující váš příbuzenský vztah (např. oddací list)
  • nesezdaní partneři musí předložit doklad stvrzující váš dlouhodobý nebo trvalý vztah

Jiné dokumenty příslušné orgány vyžadovat nesmějí.

Poté, co tyto skutečnosti doložíte, vám bude osvědčení o registraci neprodleně vystaveno.

Poplatky

Náklady na vydání osvědčení o registraci by neměly přesáhnout částku, kterou musí zaplatit občané dané země za průkaz totožnosti nebo podobné dokumenty.

Platnost

Osvědčení o registraci je platné na dobu neurčitou a není nutné jej obnovovat. Případnou změnu adresy byste však vždy měli oznámit místním úřadům.

Jak a kde se v jednotlivých zemích zaregistrovat

Další informace o tom, jak a kde zaregistrovat rodinné příslušníky, kteří jsou občany EU, k pobytu v jiné zemi Unie:

Hostitelská země vás může pokutovat, avšak nikoli vyhostit, pokud:

  • svůj pobyt nenahlásíte
  • vždy u sebe nenosíte osvědčení o registraci a občanský průkaz nebo pas.

Setkáte-li se při vyřizování osvědčení o registraci s problémy, můžete se obrátit na naši asistenční službu Otevřít jako externí odkaz .

Zůstane vám právo pobytu i po případném rozvodu?

Jelikož jste občanem EU, nemá rozvod vliv na vaše právo pobývat v hostitelské zemi EU, pokud i nadále splňujete příslušné podmínky.

Další informace o těchto podmínkách a administrativních náležitostech najdete na těchto stránkách:

Pokud v hostitelské zemi EU neplánujete pracovat ani studovat, budete muset prokázat, že máte sjednané zdravotní pojištění k pokrytí veškerých rizik a že jste hmotně zajištěni.

Zůstane vám právo pobytu i v případě úmrtí manžela/manželky?

Pokud váš manžel/manželka nebo registrovaný partner / registrovaná partnerka v jiné zemi EU pracoval(a) nebo tam byl(a) samostatně výdělečně činný/činná a zemřel(a) před získáním trvalého pobytu v této zemi, můžete získat povolení k trvalému pobytu v hostitelské zemi EU za těchto podmínek:

  • váš manžel/manželka nebo registrovaný partner / registrovaná partnerka zemřel(a) v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání
  • nebo ke dni úmrtí jste v hostitelské zemi pobývali nepřetržitě alespoň 2 roky.

Výzva k opuštění území, vyhoštění

V jiné zemi EU máte právo pobývat tak dlouho, dokud splňujete podmínky opravňující k pobytu. Jakmile přestanete podmínky splňovat, vnitrostátní orgány vás mohou vyzvat k opuštění území dané země.

Ve výjimečných případech se mohou orgány hostitelské země rozhodnout vás ze země vyhostit z důvodů ohrožení veřejného pořádku či bezpečnosti. Učinit tak mohou ale pouze tehdy, mohou-li prokázat, že představujete závažnou hrozbu.

Rozhodnutí o vyhoštění nebo výzva k opuštění území vám musejí být sděleny písemně. Musí v nich být uvedeny všechny důvody vyhoštění a také to, jak a do kdy je možné se odvolat.

Trvalý pobyt

Jako vyživovaný rodinný příslušník máte právo na trvalý pobyt i v případě, že nepracujete. Měli byste proto požívat stejných práv a výhod jako občané hostitelské země.

Jak získat doklad o trvalém pobytu, který vám zabezpečí právo na bezpodmínečný pobyt

Časté otázky

Právní předpisy EU

Potřebujete pomoc specializované asistenční služby?

Obraťte se na specializované asistenční služby.

Poslední kontrola: 16/06/2023
Sdílet tuto stránku