Podnikání
Poslední kontrola: 04/02/2019

Mimosoudní postupy řešení spotřebitelských sporů

Narazíte-li na problém s výrobkem nebo službou, které jste zakoupili – například pokud obchodník odmítne výrobek při poruše opravit, nebo vám nechce vrátit peníze – můžete se spor pokusit vyřešit mimosoudní cestou některým z tzv. alternativních postupů řešení sporůen.

Týká-li se váš spor výrobku nebo služby, jež jste zakoupili přes internet, můžete také podat stížnost na stránkách pro řešení sporů online.

Alternativní řešení sporů je obvykle levnější a jednodušší než soudní řízení, kterému se tak můžete vyhnout.

Alternativní řešení sporů

Alternativní postupy řešení sporů mají na starosti nestranné mimosoudní subjekty, jako jsou mediátoři, rozhodci, ombudsmani, smírčí rozhodci či komise pro řešení stížností spotřebitelů. Ti vám a dotčenému obchodníkovi pomohou najít společné řešení. Mohou vám také řešení navrhnout, nebo v některých případech dokonce o řešení rozhodnout.

Subjekty pro alternativní řešení sporů musí při práci splňovat přísná evropská kritéria, která zaručují, že se váš spor bude řešit efektivně, spravedlivě, nezávisle a transparentně. Na většinu z nich se můžete obrátit bezplatně nebo za nízký poplatek. Spor se zpravidla podaří vyřešit do 90 dnů. Podle právních předpisů EU se můžete na tyto subjekty obracet ve všech smluvních sporech, které vám vzniknou s obchodníky usazenými v EU.

Nezáleží na tom, ve kterém odvětví daný obchodník působí – může to být doprava, bankovnictví, telekomunikace, energetika, prodej elektroniky, domácích spotřebičů, pronájem vozidel nebo třeba chemické čištění oděvů.

Vyhledat subjekt pro alternativní řešení sporů v jednotlivých zemích EU .

Příklad

Pomoc vám poskytnou subjekty pro alternativní řešení sporů

Arvidas z Litvy dostal od svého poskytovatele internetových služeb fakturu na vyšší částku, než která byla ve smlouvě.

Pokoušel se vyřešit problém přímo s poskytovatelem, ale nápravy se nedovolal. Proto se obrátil na příslušný subjekt pro alternativní řešení sporů, který v Litvě působí. Ten mu pomohl spor poměrně snadno vyřešit.

Online řešení sporů

Pokud vedete spor s obchodníkem z jiné země EU ohledně zboží nebo služby, které jste zakoupili přes internet, můžete využít tyto stránky pro řešení sporů. Jejich využívání je zdarma a jsou k dispozici ve všech jazycích EU.

Pokud se rozhodnete podat stížnost prostřednictvím uvedených stránek, budete se muset s dotčeným obchodníkem dohodnout na orgánu pro alternativní řešení sporů, který bude váš spor řešit. Každý takový subjekt má stanovena vlastní pravidla a postupy, případně i poplatky. V kterékoli fázi takového řízení ale můžete získat pomoc a informace od pracovníků kontaktního místa ve vaší zemi.

Příklad

Michaela z České republiky si v německém internetovém obchodě koupila nový smartphone. Telefon ale neodpovídal tomu, jak jej prodejce popisoval na svých stránkách, a Michaele se ani nepodařilo s ním dohodnout na řešení. Poslala proto stížnost přes stránky pro online řešení sporů.

Příslušný subjekt pro alternativní řešení sporů věc na základě svolení Michaely i dotčeného obchodníka posoudil a nakonec i vyřešil – prodejce musel Michaele telefon vyměnit. Ani jednu stranu samotné řešení problému moc nestálo a veškerá komunikace proběhla online.

Potřebujete se dozvědět více o pravidlech, která platí v konkrétní zemi?

Potřebujete pomoc specializované asistenční služby?

Obraťte se na specializované asistenční služby.

Sdílet tuto stránku: