Cestovní doklady nutné pro rodinné příslušníky z nečlenských zemí

Cestování po Unii s rodinnými příslušníky ze zemí mimo EU

Pokud jste občanem některé země EU a právě žijete v jiné zemi EU nebo do ní cestujete, vaše rodina vás může následovat, včetně hlavních rodinných příslušníků, kteří nejsou občany EU. Pokud například francouzský občan žije v Itálii a manžel/manželka je občanem USA, může ho následovat do Itálie.

To však neplatí pro zemi vaší státní příslušnosti. Pokud například státní příslušnici Německa chtějí její rodinní příslušníci ze zemí mimo EU následovat do Německa, platí vnitrostátní pravidla.

V závislosti na zemi, ze které daná osoba pochází, je možné, že její rodinní příslušníci ze zemí mimo EU budou potřebovat vízum. Je-li požadováno vízum, mělo by být bezplatné a mělo by být pro hlavní rodinné příslušníky občanů EU vydáno v rámci zrychleného řízení (viz informace o žádosti o vízum níže).

Vaši hlavní rodinní příslušníci (core nebo též nuclear family) a širší rodina (extended family) ze zemí mimo EU

Vašimi hlavními rodinnými příslušníky se rozumí váš manžel/manželka, děti, potomci, nezaopatření rodiče a nezaopatření prarodiče. Toto pravidlo platí rovněž pro registrovaného partnera, který není občanem EU, ale pouze za podmínky, že země, do které cestujete, registrované partnerství uznává jako ekvivalent manželství.

Za určitých podmínek mohou mít na zrychlené řízení o žádosti o vízum nárok i jiní rodinní příslušníci ze zemí mimo EU, kteří s vámi cestují nebo se k vám připojují: sourozenci, bratranci, tety, strýcové a váš stálý partner. To platí i pro registrované partnery v zemích, kde registrované partnerství není považováno za rovnocenné manželství. Členské státy jim sice nemusí automaticky vstup usnadnit, ale musí jejich žádost zvážit.

Pozor!

Zjistěte si přesná aktuální pravidla platná v zemi, do které váš rodinný příslušník ze země mimo EU cestuje.

Pasové a vízové požadavky

Vaši rodinní příslušníci ze zemí mimo EU musejí mít u sebe platný cestovní pas a v závislosti na dané zemi též vstupní vízum. Pokud mají povolení k pobytu (pobytovou kartu nebo povolení), je možné, že budou od vízové povinnosti osvobozeni (viz nástroj níže). Existuje seznam zemí, jejichž státní příslušníci nepotřebují k návštěvě EU vízum pro krátkodobé pobyty do 90 dnů, počítáno během kteréhokoli období 180 dnů. Obraťte se proto v dostatečném předstihu na konzulát nebo velvyslanectví země, do které cestujete. Tam vám sdělí, které doklady budou muset vaši rodinní příslušníci, kteří nejsou občany EU, na hranicích předložit. Zde uvedené informace o cestovních dokladech a vízech se vztahují rovněž na cesty na Island, do Lichtenštejnska, Norska a Švýcarska.

Pozor!

Vízová povinnost pro cesty do Irska se mírně liší od vízové povinnosti pro ostatní země EU. Zkontrolujte si aktuální informace poskytované irskými orgány en .

Vízová povinnost pro rodinné příslušníky ze zemí mimo EU s povolením k pobytu

Pokud má váš rodinný příslušník ze země mimo EU pobytovou kartu nebo povolení k pobytu vydané některou zemí schengenského prostoru, možná vízum potřebovat nebude. Pomocí nástroje níže si zkontrolujte, zda dané osoby potřebují do cílové země vstupní vízum.

Jaký druh povolení k pobytu byl vašemu rodinnému příslušníkovi ze země mimo EU vystaven?

Váš rodinný příslušník ze zemí mimo EU vízum nepotřebuje, pokud má pobytovou kartu.

  • S pobytovou kartou (nebo povolením k trvalému pobytu) může cestovat bez víza do všech zemí EU (včetně země vaší státní příslušnosti) a též na Island, do Lichtenštejnska a Norska, a to i bez doprovodu. To platí bez ohledu na to, která země EU vydala jeho pobytovou kartu a kterou zemi navštíví.

Pozor!

Výjimka pro Švýcarsko

Váš rodinný příslušník ze země mimo EU může rovněž bez víza cestovat do Švýcarska, s výjimkou případů, kdy byla jejich pobytová karta vydána Bulharskem, Kyprem, Irskem nebo Rumunskem.

Švýcarsko rodinným příslušníkům občanů EU nevydává pobytové karty ale povolení k pobytu (zkontrolujte si příslušná pravidla stanovená švýcarskými orgány pro povolení k pobytu de en fr ).

Typická situace

Držitelé pobytové karty rodinného příslušníka občana EU nepotřebují vízum

Jing z Číny má za manžela německého občana, se kterým žije ve Finsku. Tam jí vystavili pobytovou kartu rodinného příslušníka občana EU. S manželem chtějí jet na podzim na dovolenou do Rumunska. Jelikož má Jing platný cestovní pas a pobytovou kartu rodinného příslušníka, nebude vstupní vízum do Rumunska potřebovat.

Typická situace

Držitelé pobytové karty rodinného příslušníka občana EU nepotřebují vízum

Marek je občanem ČR. Bydlí v Bulharsku s manželkou Meerou, která je z Indie. Meera je držitelkou platného cestovního pasu a pobytové karty rodinného příslušníka EU vydané Bulharskem. Meera může sama odjet na dovolenou do Francie a poté do Irska. Vzhledem k tomu, že má platný cestovní pas a pobytovou kartu, nemusí k cestě do žádné z těchto dvou zemí žádat o vstupní vízum, a to ani v případě, že cestuje sama.

Do které země cestujete?

Váš rodinný příslušník ze země mimo EU má povolení k pobytu vydané zemí schengenského prostoru a cestuje do jiné země schengenského prostoru.

  • Pokud má váš rodinný příslušník ze země mimo EU povolení k pobytu (vnitrostátní povolení k pobytu) vydané podle vnitrostátních předpisů zemí schengenského prostoru, nepotřebuje vízum.

Váš rodinný příslušník ze země mimo EU má povolení k pobytu vydané zemí schengenského prostoru a cestuje do země mimo schengenský prostor.

  • Váš rodinný příslušník ze země mimo EU bude potřebovat vízum, cestuje-li do Irska.
  • Váš rodinný příslušník ze země mimo EU vízum nepotřebuje, cestuje-li do Bulharska, na Kypr nebo do Rumunska.

Typická situace

I v případě, že máte vnitrostátní povolení k pobytu vydané zemí schengenského prostoru, je možné, že budete potřebovat vstupní vízum při cestě do Irska.

Joyce z Nigérie žije se svým manželem Luukem v Nizozemsku. Jelikož má Luuk nizozemskou státní příslušnost, dostala Joyce coby rodinný příslušník povolení k pobytu v Nizozemsku. Luuk odjíždí příští měsíc na služební cestu do Dublinu a Joyce by ráda jela s ním. Jelikož Irsko není součástí schengenského prostoru a neuznává schengenská povolení k pobytu, musí Joyce požádat o vstupní vízum. Bez tohoto dokladu s Luukem jet nemůže.

Do které země cestujete?

Váš rodinný příslušník ze země mimo EU má povolení k pobytu vydané zemí mimo schengenský prostor a cestuje do země schengenského prostoru.

  • Váš rodinný příslušník ze země mimo EU potřebuje vízum.

Váš rodinný příslušník ze země mimo EU má povolení k pobytu vydané zemí mimo schengenský prostor a cestuje do země mimo schengenský prostor.

  • Váš rodinný příslušník ze země mimo EU bude potřebovat vízum, pokud má povolení k pobytu vydané Irskem a cestuje do Bulharska, na Kypr nebo do Rumunska.
  • Váš rodinný příslušník ze země mimo EU bude potřebovat vízum, pokud má povolení k pobytu vydané Bulharskem, Kyprem nebo Rumunskem a cestuje do Irska.
  • Váš rodinný příslušník ze země mimo EU vízum nepotřebuje, pokud je držitelem povolení k pobytu vydaného Bulharskem, Kyprem a Rumunskem a cestuje do některé z těchto zemí.

Žádost o vstupní vízum pro krátkodobý pobyt v délce max. 90 dnů

Zde uvedené informace se vztahují na cesty do 27 členských zemí EU a na Island, Lichtenštejnsko, Norsko a Švýcarsko. Na cesty do Švýcarska by se však mohla vztahovat některá zvláštní pravidla (zkontrolujte si aktuální informace o vízech poskytované švýcarskými orgány en ).

Pokud vaši rodinní příslušníci ze zemí mimo EU potřebují vstupní vízum, měli by o něj s dostatečným předstihem zažádat na konzulátu či velvyslanectví země, do které chtějí cestovat. Pokud cestují společně s vámi nebo se k vám hodlají připojit (v jiné zemi EU, než je země vaší státní příslušnosti), mělo by být jejich vízum vyřízeno co nejdříve na základě zrychleného řízení a bezplatně. Lhůty pro vyřízení žádostí o víza rodinných příslušníků ze zemí mimo EU delší než 15 dnů by měly být výjimečné a řádně odůvodněné.

Pozor!

Váš rodinný příslušník, který není občanem žádné země EU, by měl ve své žádosti o vízum jasně uvést, že žádá o vstupní vízum jako rodinný příslušník občana EU. Pokud toto v žádosti neuvede, může se stát, že mu/jí bude vystaven nesprávný typ víza, za který bude účtován poplatek.

Žádost o vízum – podpůrné doklady pro rodinné příslušníky ze zemí mimo EU

Váš rodinný příslušník ze země mimo EU musí k žádosti o vízum přiložit tyto dokumenty (žádné jiné dokumenty se nevyžadují):

  • platný cestovní pas
  • platný průkaz totožnosti nebo cestovní pas rodinného příslušníka EU
  • doklad prokazující rodinné vazby s občanem EU (např. oddací či rodný list) a případně doklad o závislosti, trvalé povaze partnerství atd.
  • doklad o tom, že budou doprovázet občana EU nebo se k němu v hostitelské zemi EU připojí, tj.:
    • doklad o tom, že občan EU již rezidentem hostitelské země EU nebo se tam již nachází (např. platné osvědčení o registraci vydané hostitelskou zemí)
    • pokud ještě občan EU přítomen v hostitelské zemi EU není: prohlášení, že občan EU bude do dané země EU cestovat

Zamítnutí žádosti o udělení víza a odvolání

Členům vaší rodiny ze země mimo EU může být udělení víza zamítnuto pouze z těchto důvodů:

  • neprokázali, že
    • jsou vašimi rodinnými příslušníky (a žijete nebo budete cestovat do jiné země EU, tj. jiné než je země vaší státní příslušnosti)
    • se k vám (občanovi EU) připojují nebo vás v dané zemi doprovázejí

Země EU může rovněž zamítnout žádost o vízum z důvodů souvisejících s „veřejným pořádkem veřejné bezpečnosti nebo veřejným zdravím“. Pokud jste se v této situaci ocitli, mají příslušné orgány povinnost prokázat, že žadatel o vízum představujete skutečnou, bezprostřední a dostatečně vážnou hrozbu. Země EU může rovněž zamítnout žádost o vízum z důvodů souvisejících se zneužitím nebo podvodem.

Váš rodinný příslušník ze země mimo EU musí být o zamítnutí informován písemně, přičemž je orgán povinen uvést všechny konkrétní skutkové a právní důvody, na jejichž základě bylo rozhodnutí učiněno, a uvést, jak a do kdy lze podat opravný prostředek.

Délka pobytu

Pokud mají vaši rodinní příslušníci ze zemí mimo EU požadované doklady, jsou oprávněni vás v každé navštívené zemi EU doprovázet nebo se k vám připojit bez jakýchkoli podmínek nebo formalit nepřetržitě až po dobu tří měsíců. Nevztahuje se na ně při tom celkové omezení v délce až 90 dnů během období 180 dnů, které platí v schengenském prostoru. Pobyty v různých zemích EU můžete kombinovat bez celkového časového omezení (pokud jsou splněny podmínky stanovené v předpisech EU o pobytu).

Typická situace

Pro rodinné příslušníky ze zemí, které nejsou členy EU, neexistuje žádná celková lhůta, hodlají-li se k vám připojit nebo s vámi navštívit více zemí EU.

Marco, italský státní příslušník má bydliště ve Francii. V rámci celoevropského výzkumného projektu strávil 3 měsíce v Rakousku a 3 měsíce v Německu a projekt poté dokončoval 2 měsíce v Lucembursku. Jeho manželka Susan z USA využila své právo a připojila se k Marcovi po celou dobu jeho pobytu v zahraničí, protože s platným cestovním pasem a povolením k pobytu nepodléhal její pobyt v různých zemích EU celkovému časovému omezení.

Pokud váš rodinný příslušník ze země mimo EU cestuje samostatně a není držitelem platné pobytové karty ani povolení k pobytu, uplatní se běžný režim (v schengenském prostoru se jedná o omezení na 90 dnů pobytu během období 180 dnů).

Žádání o povolení k trvalému pobytu pro rodinné příslušníky občana Unie

Pokud se nacházíte v jiné zemi EU, než je země vaší státní příslušnosti, a váš rodinný příslušník ze země mimo EU hodlá v této zemi pobývat déle než 3 měsíce, může po příjezdu požádat o pobytovou kartu. Orgány dané země ji musejí vydat do šesti měsíců ode dne podání žádosti. Pokud platnost víza vašeho rodinného příslušníka, který není občanem žádné země EU, skončí před vydáním pobytové karty, nemusí se vracet do své země původu kvůli novému vízu.

Během zpracování žádosti o pobytovou kartu se váš rodinný příslušník ze země mimo EU může při cestování setkat s praktickými překážkami – například pokud opustí zemi pobytu v EU a pokusí se znovu vstoupit. Bez pobytové karty nejsou tyto osoby osvobozeni od vízové povinnosti a jejich počáteční vstupní vízum mohlo mezitím vypršet. V takovém případě by mělo být jejich cestování do hostitelské země EU a z ní orgány usnadněno. Váš rodinný příslušník ze země mimo EU by si měl u orgánů hostitelské země EU ověřit, zda musí splnit nějaké zvláštní podmínky nebo zda musí mít při svém návratu např. nějaké zvláštní doklady.

Pozor!

Pokud žijete mimo EU a váš rodinný příslušník ze země mimo EU vás doprovází nebo cestuje do země EU, jíž jste státním příslušníkem, může potřebovat vízum a uhradit za něj poplatek.

Co dělat, když se na hranicích zjistí, že vaši rodinní příslušníci potřebné vstupní vízum nemají?

Vaši rodinní příslušníci z nečlenských zemí by se měli dopředu o všem řádně informovat a zajistí-li si před cestou všechny nezbytné doklady. Pokud se na hranici dostaví s cestovním pasem, ale bez vstupního víza, musejí jim pohraniční orgány v případě potřeby poskytnout veškeré přiměřené možnosti, aby mohli jiným způsobem prokázat, že jsou rodinnými příslušníky občana EU (např. oddacím nebo rodným listem), a doklad o tom, že se připojují k občanovi EU nebo jej doprovázejí (například doklad o tom, že občan EU již má v zemi, kde se o vstup žádá, bydliště nebo se v zemi již nachází). Pokud se jim to podaří prokázat a pokud neexistují důkazy o tom, že představují riziko pro veřejný pořádek, veřejnou bezpečnost nebo veřejné zdraví, musí být vízum uděleno neprodleně na hranicích. Vezměte prosím na vědomí, že důkazní břemeno nese rodinný příslušník.

Důrazně se doporučuje, aby vaši rodinní příslušníci ze zemí mimo EU (v případě potřeby) nosili při sobě cestovní pas a vízum, aby se během případné policejní kontroly nebo např. při nástupu do letadla mohli sami identifikovat. V některých zemích EU se jedná o právní požadavek a v případě nedodržení této povinnosti mohou být uloženy sankce.

Jestliže se jim získat potřebné vízum nedaří, můžete se obrátit na naši asistenční službu Otevřít jako externí odkaz .

Odepření vstupu do země

Ve výjimečných případech může země EU vám nebo vašim rodinným příslušníkům vstup na své území odepřít v zájmu zachování veřejného pořádku nebo z důvodu prevence ohrožení veřejné bezpečnosti či veřejného zdraví. Příslušné orgány mají v takovém případě povinnost prokázat, že vy nebo vaši rodinní příslušníci představujete „skutečnou, bezprostřední a dostatečně vážnou hrozbu“. Máte nárok od orgánů požadovat, aby vám své rozhodnutí vystavily písemně a uvedly v něm veškeré důvody odepření vstupu a rovněž jak a do kdy je možné se odvolat.

Viz také:

Další informace o právu pobytu rodinných příslušníků ze zemí mimo EU, pokud se s vámi přestěhují do jiné země EU

Doklady, které potřebujete pro cestování v EU

Portál EU o přistěhovalectví en es fr pt

Časté otázky

Právní předpisy EU

Potřebujete pomoc specializované asistenční služby?

Obraťte se na specializované asistenční služby.

Poslední kontrola: 21/09/2023
Sdílet tuto stránku