Nástroje

Výběr jazyka

Vlajka EU

Cesta

Nabídka

Aktualizováno : 25/04/2017

Časté otázky - Potřebné cestovní doklady pro rodinné příslušníky z nečlenských zemí

 • Jsem Švédka. Můj manžel je z Peru a k návštěvě EU potřebuje vstupní vízum. Chceme jet na Slovensko. Bude muset za vízum platit?

  NE – Nebude, rodinným příslušníkům státních příslušníků EU se vstupní víza vystavují bezplatně.

 • Nejsem občankou EU, ale s manželem, který je Lotyš, žiju v Rumunsku.  Jaké doklady potřebuju na cestu do Portugalska?

  Pokud máte pobytovou kartu, kterou vám vydali v Rumunsku v souladu s právními předpisy EU, a hodláte s manželem cestovat do Portugalska NEBO do Portugalska jedete za manželem nebo jiným rodinným příslušníkem, který je občanem EU, můžete na území Portugalska na základě předložení cestovního pasu a vaší pobytové karty.

  Pokud však budete cestovat do Portugalska sama a nikoli za rodinným příslušníkem (který je občanem EU), budete potřebovat vízum, a to i tehdy, pokud jste držitelkou pobytové karty.

 • Pocházím ze země mimo EU. Za manžela mám Ira a žijeme v Irsku.  Od irských úřadů mám povolení k pobytu.   Chceme spolu letos jet do Francie.  Budu muset mít vízum nebo bude stačit irská pobytová karta?

  Na cestu do Francie budete potřebovat vízum.  Jelikož máte za manžela Ira a žijete v Irsku, bylo vaše povolení k pobytu vydáno podle irského práva, nikoli podle právních předpisů EU.  Jelikož však pojedete do Francie s manželem, vízum byste měla dostat rychle a zdarma.

 • Pocházím ze země mimo EU. Manželka je z Řecka a žijeme v Itálii.  V práci jsem teď povýšil a budu v rámci své nové funkce jezdit do Spojeného království a do Irska.  Můžu se spolehnout, že mě tam pustí na základě italské pobytové karty, nebo budu potřebovat vízum?

  Jelikož pojedete mimo schengenský prostor a nepojedete s rodinou ani za rodinou, pobytová karta nestačí.  Bude muset mít vízum.  Nejvhodnější bude nejspíš pro každou zemi vízum pro více vstupů (podle toho, kolikrát do uvedených zemí pojedete).

 • Jsem občankou země mimo EU. Moje dítě má irské občanství.  Žijeme v Dublinu a chceme jet na výlet do Anglie.  Budu muset platit za vízum ke vstupu na území Spojeného království?

  NE – Pokud do Spojeného království cestujete s dítětem (případně za dítětem), za vízum by vám nic účtovat neměli. Vízum by vám měly orgány vydat rychle a zdarma.

Právní předpisy EU
Veřejné konzultace
  Potřebujete pomoc specializované asistenční služby?
  Požádat o poradenství