Práva cestujících se zdravotním postižením nebo s omezenou schopností pohybu a orientace
Máte-li zdravotní postižení nebo omezenou schopnost pohybu či orientace, máte právo cestovat letadlem, vlakem, autobusem, autokarem nebo lodí stejně jako kdokoli jiný. Při nákupu letenky či jízdenky vám prodejce musí poskytnout informace o vaší cestě a o konkrétních službách, které jsou vám na palubě letadla, vlaku, autobusu, autokaru nebo lodi k dispozici. Tyto informace musíte obdržet v pro vás přístupném formátu.
U všech druhů dopravy máte právo na bezplatnou asistenci v terminálech letišť i na palubě a ve vozidlech. U letecké, autobusové ani lodní dopravy vás dopravce nemůže odmítnout přepravit pouze z důvodu vašeho zdravotního postižení nebo omezené schopnosti pohybu a orientace, s výjimkou důvodů bezpečnosti (stanovených ve vnitrostátním, mezinárodním nebo unijním právu či v rozhodnutí příslušného vnitrostátního orgánu) nebo konstrukce vozidla či infrastruktury. Ani v případě železniční dopravy vám nemůže být přeprava odmítnuta z důvodu vašeho zdravotního postižení nebo snížené pohyblivosti. Výjimku tvoří případy, kdy to je nezbytné pro dodržení nediskriminačních bezpečnostních pravidel železničního podniku nebo provozovatele nádraží.
Jaké podmínky platí konkrétně ve vašem případě?
Cestuji letadlem
Asistence
Při cestování letadlem máte nárok na bezplatnou asistenci. Ta zahrnuje mimo jiné následující pomoc na letištích před letem a po něm, jakož i pomoc během letu:
- pomoc se zavazadly
- pomoc s nástupem do letadla a výstupem z něj
- bezplatnou přepravu vašeho asistenčního psa, zdravotnického vybavení a dvou kusů vybavení pro mobilitu
Pokud cestujete v doprovodu osoby, která vám poskytuje pomoc, měla by ji letecká společnost, kdykoli je to možné, usadit v letadle vedle vás.
Aby byla tato pomoc efektivní, měli byste nejméně 48 hodin před odletem kontaktovat leteckého přepravce, prodejce letenek či cestovní kancelář a sdělit jejich pracovníkům, co konkrétně potřebujete a jestli budete cestovat s doprovodem. Rovněž byste je měli informovat o tom, zda budete cestovat s asistenčním psem. Měli by vám poradit, jak postupovat ohledně vašeho invalidního vozíku nebo jiného prostředku k zajištění mobility, případně baterií k nim.
Pokud letecká společnost, prodejce přepravních dokladů nebo cestovní kancelář nebyli informováni o tom, že budete potřebovat asistenci, nejméně 48 hodin před vaší cestou, mají přinejmenším povinnost vynaložit veškeré přiměřené úsilí, aby vám pomohli cestovat podle plánu.
Letecký přepravce není povinen vám během letu zajistit pomoc s podáním jídla či léků. Potřebujete-li takovou pomoc například během dlouhého letu, musíte si zajistit někoho jako doprovod, který vám tuto asistenci poskytne.
Pozor!
Nástup na palubu vám nemůže být odepřen z důvodu zdravotního postižení nebo snížené pohyblivosti. Výjimkou jsou tyto případy:
- vaši přepravu fyzicky neumožňuje příliš malá velikost letadla nebo dveří letadla, nebo
- letecké společnosti ve vaší přepravě brání vnitrostátní, mezinárodní nebo unijní bezpečnostní předpisy nebo rozhodnutí příslušných orgánů odpovědných za bezpečnost letectví.
Z výše uvedených důvodů vás dopravci mohou odmítnout přepravit. Jako alternativu však může dopravce požadovat, aby vás doprovázela osoba, která vám může poskytnout pomoc požadovanou platnými bezpečnostními předpisy. V takovém případě dopravce nemá povinnost přepravovat tuto osobu bezplatně.
Nejste s přepravcem spokojeni?
Jestliže narazíte při vyžadování asistence během cestování letadlem na problémy nebo v případě ztráty či poškození prostředku k zajištění mobility, kontaktujte letištní orgány nebo pracovníky letecké společnosti, se kterou cestujete. Nejste-li spokojeni s tím, jak váš problém vyřešili, můžete podat stížnost k příslušnému vnitrostátnímu orgánu en v zemi, kde k incidentu došlo.
Další práva cestujících v letecké dopravě v EU
Další informace o vašich právech a o tom, jak se jich dožadovat, pokud vám byl odepřen nástup na palubu letadla nebo pokud byl váš let zrušen či zpožděn, najdete v interaktivním nástroji o právech cestujících v letecké dopravě v EU.
Cestuji vlakem
Asistence
Při cestování vlakem máte nárok na bezplatnou asistenci.
Tato asistence zahrnuje pomoc:
- s nástupem a výstupem / přestupem na návazný vlakový spoj (na který máte jízdenku)
- ve vlaku (včetně pomoci s přístupem ke službám ve vlaku) a na stanici před cestou a po ní
Aby byla tato pomoc efektivnější, musíte nejméně 24 hodin před cestou kontaktovat železniční společnost, provozovatele nádraží, prodejce jízdenek či cestovní kancelář a sdělit jejich pracovníkům, jakou pomoc konkrétně potřebujete. Za účelem poskytnutí požadované pomoci může železniční společnost nebo provozovatel nádraží požádat, abyste dorazili na určené místo ve stanici nejpozději jednu hodinu před plánovaným odjezdem nebo nejpozdější dobou odbavení k nástupu do vašeho vlaku. Pokud vám nebylo sděleno, kdy přesně máte na určené místo dorazit, měli byste se dostavit alespoň 30 minut před plánovaným časem odletu nebo před dobou, kdy se mají všichni cestující odbavit k nástupu.
Pokud železniční společnost, provozovatel nádraží, prodejce přepravních dokladů nebo cestovní kancelář nebyli informováni o tom, že budete potřebovat asistenci, nejméně 24 hodin před vaší cestou, musí vynaložit veškeré přiměřené úsilí, aby vám pomohli cestovat podle plánu.
Železniční společnost může požadovat, abyste cestovali s doprovodem, ale pouze tehdy, je-li to nezbytně nutné pro dodržení již platných nediskriminačních pravidel pro přístup (například proto, jaká je konstrukce vozidla nebo infrastruktury nádraží). Osoba, která vás doprovází, má nárok na bezplatnou cestu a má pokud možno sedět vedle vás. Máte-li asistenčního psa, smí vás doprovázet v souladu s místními předpisy v zemi, kde cestujete.
Pozor!
Některé země EU požadují, aby žádosti o pomoc železničním společnostem, provozovatelům nádraží, prodejcům jízdenek nebo cestovním kancelářím byly podávány nejméně 36 hodin předem (místo 24 hodin). Podívejte se na seznam zemí, které tuto delší lhůtu uplatňují. Železniční společnost vám nemůže odepřít nástup do vlaku z důvodu vašeho zdravotního postižení nebo omezení schopnosti pohybu a orientace. Může vás však odmítnout přepravit, pokud jí to neumožňují bezpečnostní předpisy.
Nejste s přepravcem spokojeni?
Jestliže narazíte při vyžadování asistence během cestování vlakem na problémy, kontaktujte provozovatele nádraží nebo pracovníky železniční společnosti, se kterou cestujete. Nejste-li spokojeni s tím, jak váš problém vyřešili, můžete podat stížnost k příslušnému vnitrostátnímu orgánu en v zemi, kde k incidentu došlo.
Další práva cestujících v železniční dopravě v EU
Další informace o vašich právech při cestování vlakem (včetně odškodnění za ztracené nebo poškozené vybavení pro mobilitu) a o tom, jak se jich v případě potřeby dožadovat, najdete v interaktivním nástroji o právech cestujících v železniční dopravě v EU.
Cestuji autobusem či autokarem
Asistence
Plánujete-li dlouhou cestu (pokud je plánovaná vzdálenost spoje – nikoli vaše individuální cesta – 250 km nebo více), máte nárok na bezplatnou asistenci. Nárok na asistenci máte v určených autobusových terminálech en a při nástupu a výstupu z autobusu či autokaru. Kromě toho musí přepravní společnost umožnit, aby vás mohla zdarma doprovázet vámi vybraná osoba, pokud to vyřeší bezpečnostní problémy, kvůli kterým byste jinak nemohli odcestovat.
Aby byla tato pomoc efektivní, musíte nejméně 36 hodin před odjezdem kontaktovat autobusovou/autokarovou společnost, prodejce jízdenek či cestovní kancelář a sdělit jejich pracovníkům, jakou pomoc potřebujete. Provozovatel či vedoucí pracovník terminálu vás může požádat, abyste se nanejvýš hodinu před plánovaným odjezdem dostavili na určené místo.
Pozor!
Nákup jízdenky, rezervace či nástup do autobusu vám nesmí být odepřeny z důvodu zdravotního postižení nebo omezené schopnosti pohybu či orientace. Dopravce vás však může odmítnout přepravit, pokud mu to neumožňují bezpečnostní předpisy, nebo pokud není možné zaručit bezpečnou přepravu kvůli stavu infrastruktury.
Nejste s přepravcem spokojeni?
Jestliže narazíte při vyžadování asistence během cestování autobusem či autokarem na problémy, kontaktujte provozovatele terminálu nebo pracovníky autobusové/autokarové společnosti, se kterou cestujete. Nejste-li spokojeni s tím, jak váš problém vyřešili, můžete podat stížnost k příslušnému vnitrostátnímu orgánu en v zemi, kde k incidentu došlo.
Další práva cestujících v autobusové a autokarové dopravě v EU
Další informace o vašich právech při cestování autobusem či autokarem a o tom, jak se jich v případě potřeby dožadovat, najdete v interaktivním nástroji o právech cestujících v autobusové a autokarové dopravě v EU.
Cestuji lodí
Asistence
Při nalodění a vylodění, při přestupu z lodě na loď, na palubě lodi a v přístavu máte nárok na bezplatnou asistenci. Aby byla tato pomoc efektivnější, měli byste nejméně 48 hodin před cestou kontaktovat přepravce, prodejce jízdenek či cestovní kancelář a sdělit jejich pracovníkům, jakou pomoc konkrétně potřebujete. I když tak neučiníte, musí přepravce a přístavní orgány vynaložit veškeré přiměřené úsilí a pomoci vám.
Jestliže máte zvláštní potřeby, co se týče ubytování, místa k sezení, asistence, nebo si potřebujete vzít s sebou zdravotní vybavení, sdělte to při rezervaci jízdenky prodejci.
Dopravce vám může přepravu odmítnout z bezpečnostních důvodů stanovených ve vnitrostátních, mezinárodních nebo unijních předpisech nebo proto, jak je projektována loď nebo přístavní infrastruktura. Jako alternativu však může dopravce požadovat, aby vás doprovázela osoba, která vám může poskytnout pomoc požadovanou platnými bezpečnostními předpisy. V takovém případě má dopravce povinnost přepravovat tuto osobu bezplatně.
Nejste s přepravcem spokojeni?
Jestliže narazíte při vyžadování asistence během cestování lodí na problémy, kontaktujte přístavní orgány nebo pracovníky lodní společnosti, se kterou cestujete. Nejste-li spokojeni s tím, jak váš problém vyřešili, můžete podat stížnost k příslušnému vnitrostátnímu orgánu en v zemi, kde k incidentu došlo.
Další práva cestujících v lodní dopravě v EU
Další informace o vašich právech při cestování lodí a o tom, jak se jich v případě potřeby dožadovat, najdete v interaktivním nástroji o právech cestujících v lodní dopravě v EU.