Uzņēmējdarbība
Pēdējā pārbaude: 03/01/2023

Kādas pasažieru tiesības ir personām ar invaliditāti vai ierobežotām pārvietošanās spējām

Arī tad, ja jūsu pārvietošanās spējas ir ierobežotas vai jums ir invaliditāte, jums tāpat kā citām personām ir tiesības ceļot ar lidmašīnu, vilcienu, autobusu vai kuģi. Kad iegādājaties savu biļeti, pārdevējam jums ir jāsniedz informācija par jūsu ceļojumu formātā, kurš jums ir piekļūstams, kā arī informācija par īpašu aprīkojumu, kas ir pieejams lidmašīnā, vilcienā, autobusā vai kuģī.

Lai kāds arī nebūtu izmantotais transporta veids, jums ir tiesības uz bezmaksas palīdzību galapunktos un transportlīdzekļos. Jums nevar atteikt transportu invaliditātes vai ierobežotas pārvietošanās spējas dēļ, izņemot tādu apsvērumu dēļ, kas saistīti ar drošību vai transportlīdzekļa vai infrastruktūras uzbūvi.

Kāda ir jūsu situācija?

Jūs ceļojat ar lidmašīnu

Palīdzība

Ceļojot ar lidmašīnu, jums ir tiesības uz bezmaksas palīdzību. Tā ietver atbalstu:

Ja visu ceļojuma laiku jūs pavada persona, kura jums palīdz, aviosabiedrībai un tās personālam ir pienākums iespēju robežās atvieglot šādas palīdzības sniegšanu. Turklāt aviosabiedrībai arī jācenšas nodrošināt, ka šī persona var sēdēt jums blakus.

Lai saņemtu nepieciešamo palīdzību, sazinieties ar aviokompāniju, biļešu pārdevēju vai ceļojuma rīkotāju vismaz 48 stundas pirms ceļojuma un paskaidrojiet, kāda veida palīdzība jums vajadzīga un vai ceļosiet kopā ar pavadošo personu. Tāpat jums ir jāsniedz informācija, ja grasāties ceļot kopā ar suni-pavadoni. Jūs saņemsiet padomus par ratiņkrēslu vai citu mobilitātes palīgierīču izmantošanu un, vajadzības gadījumā, informāciju par šo ierīču akumulatoriem.

Lidsabiedrībām nav jāpalīdz pasažieriem ar ierobežotām pārvietošanās spējām uzņemt ēdienu vai ieņemt zāles lidojuma laikā. Ja tāda veida palīdzība nepieciešama, piemēram, ilgākā lidojumā, lidsabiedrība var pieprasīt, lai jūs pavada cita persona.

Uzmanību

Jums nedrīkst atteikt iekāpšanu lidmašīnā invaliditātes vai ierobežotas pārvietošanās spējas dēļ, ja vien lidmašīna nav pārāk maza vai drošības noteikumi vai problēmas neliedz aviosabiedrībai jūs transportēt.

Vajadzīga palīdzība?

Ja jums ir problēmas saņemt palīdzību saistībā ar ceļojumu lidmašīnā, vai ir pazaudēts vai sabojāts jūsu mobilitātes aprīkojums, vērsieties lidostas iestādēs vai attiecīgajā lidsabiedrībā. Ja neesat apmierināts ar sniegto atbildi, varat sazināties ar tās valsts kompetento iestādi en , kur radās šī problēma.

Citas ES aviopasažieru tiesības

Lai uzzinātu vairāk par savām tiesībām un to, kā tās izmantot, ja jums ir atteikta iekāpšana vai ja jūsu lidojums ir atcelts vai kavējas, ielūkojieties mūsu interaktīvajā rīkā par ES aviopasažieru tiesībām.

Jūs ceļojat ar vilcienu

Palīdzība

Jums ir tiesības uz bezmaksas palīdzību stacijā pirms un pēc ceļojuma, iekāpjot vilcienā un izkāpjot no tā, pārsēžoties citā vilcienā un esot vilcienā. Lai saņemtu šo palīdzību, sazinieties ar dzelzceļa transporta uzņēmumu, biļešu pārdevēju vai ceļojumu rīkotāju vismaz 48 stundas pirms ceļojuma sākuma un pastāstiet, kāda tieši palīdzība jums vajadzīga!

Uzmanību

Jums nedrīkst atteikt iekāpšanu invaliditātes vai ierobežotas pārvietošanās spējas dēļ, ja vien drošības apsvērumi vai noteikumi neliedz dzelzceļa transporta uzņēmumam jūs pārvadāt.

Vajadzīga palīdzība?

Ja jums ir problēmas saņemt palīdzību saistībā ar ceļojumu vilcienā, vērsieties pie stacijas personāla vai attiecīgajā dzelzceļa transporta uzņēmumā. Ja neesat apmierināts ar sniegto atbildi, varat sazināties ar tās valsts kompetento iestādi en , kur radās šī problēma.

Citas ES dzelzceļa pasažieru tiesības

Lai uzzinātu vairāk par savām tiesībām un par to, kā tās izmantot, ielūkojieties mūsu interaktīvajā rīkā par ES dzelzceļa pasažieru tiesībām

Jūs ceļojat ar autobusu

Palīdzība

Jums ir tiesības uz bezmaksas palīdzību, ja plānojat liela attāluma ceļojumu [kad pakalpojuma paredzētā distance (nevis jūsu individuālais ceļojums) ir 250 km vai vairāk]. Jums ir tiesības uz palīdzību norādītajās autoostās en , kā arī palīdzību iekāpšanai autobusā un izkāpšanai no tā. Turklāt attiecīgajam uzņēmumam ir jāļauj jūsu izvēlētai personai par velti ceļot kopā ar jums, ja tas atrisina varbūtējas drošības problēmas, kas citādi liegtu jums ceļot.

Lai saņemtu vajadzīgo palīdzību, sazinieties ar autobusu transporta uzņēmumu, biļešu pārdevēju vai ceļojuma rīkotāju vismaz 36 stundas pirms ceļojuma un pastāstiet, kāda palīdzība jums ir vajadzīga! Autoostas operators vai vadītājs var jūs lūgt ierasties norādītā vietā ne agrāk kā stundu pirms plānotās izbraukšanas.

Uzmanību

Jums nedrīkst liegt iegādāties biļeti, veikt rezervāciju vai iekāpt transportlīdzeklī invaliditātes vai ierobežotas pārvietošanās spējas dēļ; to var liegt tikai gadījumā, ja tas ir absolūti nepieciešams, lai izpildītu juridiskas prasības veselības un drošības jomā, vai ja attiecīgā infrastruktūra nevar garantēt drošu transportu.

Vajadzīga palīdzība?

Ja jums ir problēmas saņemt palīdzību saistībā ar ceļojumu autobusā, vērsieties autoostā vai attiecīgajā autobusu transporta uzņēmumā. Ja neesat apmierināts ar sniegto atbildi, varat sazināties ar tās valsts kompetento iestādi en , kur radās šī problēma.

Citas ES autobusu pasažieru tiesības

Lai uzzinātu vairāk par savām tiesībām un to, kā tās izmantot, ielūkojieties mūsu interaktīvajā rīkā par ES autobusu pasažieru tiesībām!

Jūs ceļojat ar kuģi

Palīdzība

Jums ir tiesības uz bezmaksas palīdzību uz kuģa un ostā, kā arī lai iekāptu kuģī vai izkāptu no tā, vai pārsēstos uz citu kuģi. Lai saņemtu šo palīdzību, sazinieties ar pārvadātāju, biļešu pārdevēju vai ceļojumu rīkotāju vismaz 48 stundas pirms ceļojuma sākuma, lai paskaidrotu, kāda palīdzība jums ir nepieciešama! Pat ja jūs to neesat izdarījis, pārvadātājam un termināļa operatoram ir jādara viss iespējamais, lai jums palīdzētu.

Ja jums ir īpašas vajadzības attiecībā uz izmitināšanu, sēdvietu vai palīdzību vai ja jums līdzi jāved medicīnisks aprīkojums, dariet to zināmu biļešu pārdevējam rezervācijas brīdī.

Pārvadātājs var lūgt, lai jūs pavada cita persona, ja tas ir nepieciešams drošības apsvērumu vai kuģa vai ostas konfigurācijas dēļ. Šī pavadošā persona ceļos bez maksas.

Vajadzīga palīdzība?

Ja jums ir problēmas saņemt palīdzību ceļojumam ar kuģi, dariet to zināmu ostas iestādēm vai attiecīgajai pārvadātājsabiedrībai! Ja neesat apmierināts ar sniegto atbildi, varat sazināties ar tās valsts kompetento iestādi en , kur radās šī problēma. 

Citas ES kuģu pasažieru tiesības

Lai uzzinātu vairāk par savām tiesībām un to, kā tās izmantot, iepazīstieties ar mūsu interaktīvo rīku par ES kuģu pasažieru tiesībām.

ES tiesību akti

Jums vajadzīgs atbalsts no palīdzības dienesta?

Sazinieties ar specializētiem palīdzības dienestiem

Kopīgot šo lapu: