Pēdējā pārbaude: 17/05/2021

Uzturēšanās tiesības

Vai jūs skar “Brexit”?

Jautājumi un atbildes – ES un Apvienotās Karalistes pilsoņu tiesības saskaņā Izstāšanās līgumu

2021. gada 1. janvārī mainīsies noteikumi ES pilsoņiem, kas dzīvo Apvienotajā Karalistē vai pārceļas uz turieni dzīvot. Tas pats attiecas uz Apvienotās Karalistes pilsoņiem, kas dzīvo kādā ES valstī vai uz turieni pārceļas dzīvot.

Es pastāvīgi dzīvoju Apvienotajā Karalistē vai ES vai iegūšu pastāvīgas uzturēšanās atļauju pārejas periodā.

Principā jums un jūsu ģimenes locekļiem joprojām ir tiesības pastāvīgi dzīvot savā mītnesvalstī. Tas attiecas arī uz jūsu ģimenes locekļiem, kuri ir ārpussavienības valsts pilsoņi. Tomēr Apvienotajā Karalistē jums ir jāiesniedz pieteikums ES pilsoņu uzturēšanās statusa nostiprināšanas shēmai, lai iegūtu jaunu uzturēšanās statusu. Savukārt Eiropas Savienībā pēc iespējas ātrāk sazinieties ar mītnesvalsts iestādēm, lai noskaidrotu, vai ir jālūdz jauns uzturēšanās statuss.

Es dzīvoju Apvienotajā Karalistē vai ES, bet man vēl nav tiesību tur uzturēties pastāvīgi

Principā jums un jūsu ģimenes locekļiem paliks pašreizējās tiesības dzīvot savā mītnesvalstī. Tas attiecas arī uz jūsu ģimenes locekļiem, kuri ir ārpussavienības valsts pilsoņi. Tomēr Apvienotajā Karalistē jums ir jāiesniedz pieteikums ES pilsoņu uzturēšanās statusa nostiprināšanas shēmai, lai iegūtu jaunu uzturēšanās statusu. Savukārt Eiropas Savienībā pēc iespējas ātrāk sazinieties ar mītnesvalsts iestādēm, lai noskaidrotu, vai ir jālūdz jauns uzturēšanās statuss.

Vēlos pārcelties uz Apvienoto Karalisti vai ES

Līdz 2020. gada 31. decembrim jūs un jūsu ģimenes locekļi drīkst pārcelties uz Apvienoto Karalisti vai kādu ES valsti saskaņā ar pašreizējiem noteikumiem. Tas attiecas arī uz jūsu ģimenes locekļiem, kuri ir ārpussavienības valsts pilsoņi. Apvienotajā Karalistē jums tad ir jāiesniedz pieteikums ES pilsoņu uzturēšanās statusa nostiprināšanas shēmai. Savukārt Eiropas Savienībā sazinieties ar mītnesvalsts iestādēm, lai noskaidrotu, vai ir jāreģistrējas un vai ir obligāti jālūdz jauns uzturēšanās statuss.

Vēlos uz neilgu laiku doties uz Apvienoto Karalisti vai ES

Pašreizējie noteikumi, kas regulē paziņošanu par ierašanos, uzturēšanās reģistrāciju ārzemēs, ģimenes locekļu, kuri ir ES pilsoņi, reģistrēšanu, kā arī ģimenes locekļu, kuri ir ārpussavienības valstu pilsoņi, reģistrēšanu joprojām būs spēkā vismaz līdz 2020. gada 31. decembrim.

Man vajadzīga palīdzība

Ja uzskatāt, ka netiek ievērotas jūsu tiesības, kas noteiktas ES tiesību aktos, sazinieties ar mūsu palīdzības dienestiem.

Detalizēta informācija par izstāšanās līguma īstenošanu un pilsoņu tiesībām

Viss, kas ir jāzina par dzīvi citā ES valstī neatkarīgi no tā, vai strādājat, mācaties, esat pensionārs vai meklējat darbu. Kādas ir jūsu tiesības jūs uzņemošajā valstī. Kādas administratīvās formalitātes jums būs jānokārto.

Izvēlieties situāciju

Kā ES pilsonim jums ir tiesības doties uz jebkuru ES valsti, lai tajā dzīvotu, strādātu, studētu, meklētu darbu vai pensionētos.

Citā ES valstī bez reģistrēšanās varat palikt līdz 3 mēnešiem, taču jums var būt jāpaziņo par savu ierašanos. Vienīgā prasība: jābūt līdzi derīgai personas apliecībai vai pasei. Ja vēlaties palikt ilgāk par 3 mēnešiem, jums var būt jāreģistrē sava dzīvesvieta.

Daudzās ES valstīs ir spēkā noteikumi, ka pasei vai personas apliecībai jābūt līdzi vienmēr. Šajās valstīs jūs var sodīt ar naudas sodu vai uz laiku aizturēt, ja personu apliecinošos dokumentus esat atstājis mājās, taču ar šo iemeslu vien vēl nepietiek, lai jūs varētu izraidīt uz izcelsmes valsti.

Pārbaudiet, vai jūs uzņemošajā valstī jums vienmēr līdzi ir jābūt personu apliecinošam dokumentam vai pasei:

Jautājumi par konkrētu valsti?

Ja 5 gadus pēc kārtas esat likumīgi nodzīvojis citā ES valstī, jūs automātiski iegūstat pastāvīgas uzturēšanās tiesības.

Noskaidrojiet, kādas ir tiesības jūsu situācijā.

Vēlos pārcelties uz citu ES valsti, lai

strādātu

mācītos

pensionētos

meklētu darbu

pievienotos savai ģimenei

citā nolūkā

Esat citas valsts, kas nav ES dalībvalsts, pilsonis un vēlaties doties uz ES, lai strādātu vai mācītos? Praktisku informāciju atradīsiet ES imigrācijas portālāesfrpten .

ES pilsoņu radinieki

Kopīgot šo lapu: