Laulība

Dzimtsarakstu nodaļā noslēgta laulība ir juridisks statuss, kas pastāv visās ES valstīs. Tomēr noteikumi, kas attiecas uz partnerībām, tādām kā civilpartnerības un reģistrētas partnerības vai faktiskas savienības, atšķiras no tiem, ko piemēro laulībai.

Nacionālie noteikumi attiecībā uz laulību dažādās valstīs atšķiras, jo īpaši šādos aspektos:

  • laulāto tiesības un pienākumi, piemēram, saistībā ar īpašumu vai pēclaulību uzvārdu;
  • attiecības starp reliģiskā kārtā un dzimtsarakstu nodaļā noslēgtu laulību: dažās valstīs laulāšanos baznīcā uzskata par līdzvērtīgu dzimtsarakstu nodaļā noslēgtai laulībai, bet citās ne. Ja pārceļaties uz citu ES valsti pēc tam, kad esat noslēdzis tikai reliģisku laulību, noskaidrojiet, kā tas ietekmēs jūsu ģimenes stāvokļa juridisko statusu ES valstī, kurp dodaties;
  • viendzimuma pāru iespējas noslēgt laulību. Pašlaik to atļauj šādas ES valstis: Austrija, Beļģija, Dānija, Francija, Grieķija, Īrija, Luksemburga, Malta, Nīderlande, Portugāle, Slovēnija, Somija, Spānija, Vācija un Zviedrija. Viendzimuma laulības ir iespējamas arī Islandē, Norvēģijā un Šveicē.

Uzziniet vairāk par nacionālajiem noteikumiem laulības un laulāto mantisko attiecību jomā. Atidaryti kaip išorės nuorodą

Pārrobežu laulības ES

Runa ir par laulībām, kurās iesaistītas dažādas ES valstis, piemēram, ja stājaties laulībā ar citas valstspiederības personu vai precaties ES valstī, kura nav jūsu izcelsmes valsts.

Pirms laulībām

Pārbaudiet, kuras valsts tiesības attiecas uz jūsu laulību un laulāto mantiskajām attiecībām, tāpēc ka tas būtiski ietekmēs jūsu kā laulāto tiesības un pienākumus.

Ja plānojat apprecēties kādā citā valstī, kas nav tā, kurā dzīvojat, sazinieties ar abu valstu iestādēm un noskaidrojiet, kādas formalitātes jāveic, lai jūsu laulība pilnā mērā būtu spēkā abās valstīs. Piemēram, formalitātes saistībā ar laulības reģistrāciju un publicēšanu.

Pēc laulībām

Principā jūsu kādā ES valstī noslēgtā laulība tiks atzīta visās pārējās ES valstīs, bet šis noteikums pilnībā neattiecas uz laulībām starp viena un tā paša dzimuma personām.

Jūsu laulības atzīšana citā ES valstī — tiesības, kas izriet no ES tiesībām un valstu likumiem

Ja esat apprecējies kādā ES valstī un jums ir jāpanāk laulības atzīšana jūsu izcelsmes valstī vai citā ES valstī, jums jāzina, ka ir atšķirība starp:

  1. tiesībām, ko paredz ES tiesību noteikumi, tādām kā tiesības brīvi pārvietoties, kas ietver tiesības pārcelties uz dzīvi citā ES valstī un tur dzīvot kopā ar savu laulāto, un
  2. tiesībām, ko paredz tās ES valsts likumi, kurā lūkojat pēc atzīšanas, tādām kā mantojuma tiesības un tiesības uz uzturlīdzekļiem jums un jūsu laulātajam vai tiesības uz ģimenes pabalstiem.

Ja esat precējies kādā ES valstī, visām pārējām ES valstīm saskaņā ar ES tiesību noteikumiem ir jāatzīst jūsu laulība attiecībā uz ES tiesību noteikumos paredzētajām tiesībām, jo īpaši tiesībām brīvi pārvietoties, kas ietver jūsu tiesības pārcelties uz dzīvi citā ES valstī un tur dzīvot kopā ar savu laulāto. ES valstu pienākums atzīt jūsu laulību tā, lai būtu iespējams izmantot ES tiesību noteikumos paredzētās tiesības, ir spēkā neatkarīgi no tā, vai jūsu laulība ir heteroseksuāla vai viendzimuma laulība.

Ja izmantojat savas tiesības brīvi pārvietoties un pārceļaties uz dzīvi un darbu citā ES valstī, jūsu laulātais var tur doties un dzīvot kopā ar jums. Pārbaudiet noteikumus uzturēšanās jomā:

Tomēr, ja esat precējies kādā ES valstī un lūkojat pēc jūsu laulības atzīšanas jūsu izcelsmes valstī vai citā ES valstī, lai jūs varētu izmantot tiesības, ko paredz šīs valsts likumi, jūsu laulības atzīšana notiek saskaņā ar tās ES valsts likumiem, kurā vēlaties panākt atzīšanu. Tas nozīmē, ka pašlaik katra ES valsts var brīvi izlemt, vai atzīt jūsu laulību attiecībā uz tiesībām, ko paredz tās nacionālie tiesību noteikumi. Šīs tiesības ietver tiesības uz mantojumu vai uzturlīdzekļus no jūsu laulātā (piemēram, laulības šķiršanas gadījumā) vai tiesības saņemt ģimenes pabalstus.

Principā saistībā ar nacionālajos tiesību noteikumos paredzētajām tiesībām visas ES valstis atzīst citā ES valstī noslēgtas heteroseksuālas laulības, taču tas ne vienmēr ir tā viendzimuma laulību gadījumā. Pašlaik tikai tās ES valstis, kuras savā teritorijā atļauj slēgt viendzimuma laulības, principā atzīs citā ES valstī noslēgtas viendzimuma laulības attiecībā uz nacionālajos tiesību noteikumos paredzētajām tiesībām. Šīs ES valstis ir: Austrija, Beļģija, Dānija, Francija, Grieķija, Īrija, Luksemburga, Malta, Nīderlande, Portugāle, Slovēnija, Somija, Spānija, Vācija un Zviedrija. Viendzimuma laulību atzīšana ir iespējamas arī Islandē, Norvēģijā un Šveicē.

Laulības atzīšana un reģistrācija

Parasti tās ES valsts iestādes, kurā esat precējies, reģistrē jūsu laulību civilstāvokļa aktu vai iedzīvotāju reģistrā.

Ja esat apprecējies kādā ES valstī, kas nav jūsu izcelsmes valsts, varat lūkot, lai jūsu laulība tiktu atzīta un reģistrēta arī ES valstī, no kuras esat nācis. Jūsu laulības atzīšana jūsu valstī parasti ietver jūsu laulības reģistrāciju valsts civilstāvokļa aktu vai iedzīvotāju reģistrā.

Reģistrāciju veiks jūsu izcelsmes valsts iestādes saskaņā ar šīs valsts noteikumiem. Varat arī pārbaudīt savas izcelsmes valsts konsulārajā dienestā, vai varat reģistrēt laulību šajā konsulārajā dienestā, vai arī tas ir jādara uz vietas ES valstī, kas ir jūsu izcelsmes valsts.

Ja neesat precējies savas izcelsmes valstī, parasti jums nav pienākuma panākt, lai jūsu laulība arī tur tiktu atzīta un reģistrēta. Ja tomēr vēlaties izmantot valsts likumos paredzētās tiesības (piemēram, lai saņemtu mantojumu vai ģimenes pabalstus), dažos gadījumos ir vajadzīga jūsu laulības atzīšana un reģistrācija — jūsu izcelsmes valstī vai citā ES valstī.

Piemērs

Viendzimuma laulība – kad valstu noteikumi atšķiras

Beļģijas pilsone Emma Beļģijā apprecējās ar Francijas pilsoni Karīnu. Kad, īstenojot savas tiesības uz brīvu pārvietošanos, Emma pārcēlās uz dzīvi Itālijā, lai tur strādātu, Karīna viņai sekoja. Tas ir iespējams, jo Emma un Karīna Itālijā tika atzītas par precētu pāri saistībā ar ES tiesību noteikumos paredzētajām tiesībām, tostarp viņu tiesībām pārvietoties un dzīvot kopā ar ģimenes locekļiem citā ES valstī.

Tomēr Itālijas iestādes Emmu un Karīnu neuzskatīja par precētu pāri saistībā ar nacionālajos (Itālijas) tiesību noteikumos paredzētajām tiesībām, jo viendzimuma laulība Itālijā netiek atzīta šo tiesību nolūkiem.

Tajā pašā laikā, tā kā Itālijā ir atļauta reģistrēta partnerība starp viena un tā paša dzimumam partneriem, Emmai un Karīnai ir tādas pašas tiesības, kādas atbilstīgi Itālijas likumiem ir visiem citiem pāriem ar reģistrētu partnerību.

Bieži uzdotie jautājumi

Jums vajadzīgs atbalsts no palīdzības dienesta?

Sazinieties ar specializētiem palīdzības dienestiem

Pēdējā pārbaude: 01/03/2024
Kopīgot šo lapu